Slabika

slabikovanie

Často sa stretávam s otázkou rodičov: moje dieťa už pozná všetky písmená, ako mu pomôcť naučiť sa čítať? Od poznania písmen k čítaniu vedie dlhá, predlhá cesta. A na nej stojí napríklad aj taká slabika, najmenšia jednotka zvukového rečového prúdu.

Slabiky dokážu vnímať deti veľmi skoro – od momentu, kedy vnímajú rytmus. Teda oveľa skôr, ako poznajú písmená alebo sa učia písať a čítať. Môžeme im vytvoriť podnetné prostredie, ktorého slabikovanie bude zábavnou súčasťou už v škôlkarskom veku.

Tu je zopár spôsobov, ako sa so slabikami zahrať:

– Jednou z prvých slabikovacích hier bolo u nás “vytlieskavanie” dlhých slov, na prechádzke alebo na dlhej ceste autom, keď sa deti nudili. A potom aj celých viet.

– Môžete skákať podľa počtu slabík ”panáka”, ktorého si nakreslíte kriedou na ihrisku, alebo využiť na ulici na tento účel dlažobné kocky. Nám sa zišiel aj náš krokovací pás.

– Naše deti majú v obľube rozprávať sa (s ostatnými) ako roboti, a keď ich to chytilo, niekedy celé naše konverzácie boli robotické: “PRO-SÍŠ – SI – VE-ČE-RU?” “A-NO!”

– Ak máte niekde rebrík alebo schody, zahrajte sa, ktoré slovo vylezie najvyššie.

Slabika sa povie sa na jedno otvorenie úst. Nositeľom slabičnosti je samohláska, ako naše deti zistili pri porovnávaní mien v rodine. Nechápali, že Izi môže mať rovnaký počet slabík, ako Tomáš 🙂 Samohlásky sú tóny, znejú, môžete si to vyskúšať tak, že si dáte ukazovák do úst a poviete všetky samohlásky.

Počet slabík v slove si deti najčastejšie vytlieskavajú, je to taká zaužívaná rutina. Alternatívne sa dá položiť si ruku pod bradu a počítať, koľkokrát sa pri vyslovení slova pohne sánka. Pri mladších deťoch sa však nebojte rozhýbať celé telo, najlepšie sa učia cez pohyb, a to nielen rúk. A keďže reč je melódia, vytiahnite kľudne aj rytmické hudobné nástroje.

Slabika v aktivitách

Vytvorila som postupne kopu aktívit na slabikovanie. Prvou bola sada kartičiek, ktorá obsahuje karty s obrázkami jedno, dvoj, troj a štvorslabičných slov, a karty, kde sú tieto slová napísané. Karty boli pôvodne vytvorené na jeden workshop o čítaní, pre SpoluPreDieta.sk. Už samé o sebe sa dajú využiť na x spôsobov, ak máte fantáziu. Ja som k nim postupne pridávala rôzne aktivity, pri ktorých som sa inšpirovala na zahraničných stránkach, aj slovenských.

Karty obsahujú otvorené slabiky aj uzavreté. Niektoré predmety sú tam v jednotnom aj množnom čísle, pretože to občas mení počet slabík (jež – ježe) a inokedy nie (pes – psy). Sú tu dlhé aj krátke slabiky.

Karty sa dajú využiť na všetky možné aktivity, napríklad už spomínané krokovanie, vytlieskavanie, spájanie obrázku so slovom, hranie pexesa, hľadanie podľa pokynov (nájdi mi všetky dvojslabičné slová, nájdi mi slová s jednou dlhou slabikou…), stavanie veží z Lego kociek. Okrem toho sme sa s deťmi hrali ešte tieto hry:

MOTORICKÁ KOCKA

S pomocou motorickej kocky si urobíte zo slabikovania pohybovú hru. Hodíte kockou, ktorá vám určí, či máte slovo na kartičke vyskákať, vydupať, vykrokovať… Môžete si slová vymýšlať, alebo použiť kartičky.

SLABIKOVÉ PRETEKY

Toto zo slabikovania zase robí jednoduchú spoločenskú hru. Postavte sa na štart, ťahajte si z kopy kartičky a posúvajte sa podľa počtu slabík. Kto príde prvý do cieľa? U nás súťaživé hry väčšinou nekončia dobre, a tak sme sa vždy snažili skôr hľadať také karty, vďaka ktorým by sme sa všetci dostali do cieľa naraz 🙂

HĽADANIE CESTY

Toto bola veľmi populárna aktivitka, ktorú som odkukala na jednom americkom blogu. Cieľom je nájsť cestu od začiatku ku koncu zloženú výlučne z jednoslabičných, dvojslabičných alebo trojslabičných slov. Dajú sa pritom použiť pečiatkovacie fixky, ceruzka, samolepiace krúžky, špongiové farby, alebo jednoducho kamienky, kúsky papiera, vrchnáky od fliaš a podobne.

PEČIATKOVANIE

Ku každému obrázku daj toľko pečiatok, koľko má slabík. Použiť sa opäť dajú pre spestrenie špongiové farby, pečiatky, nálepky, aj obyčajné farbičky.

KARTY NA URČOVANIE POZÍCIE SLABIKY

Na každej karte je obrázok a napísaná slabika. Dieťa určí, ktorá v poradí je táto slabika v danom slove a označí to štipcom na príslušné číslo pod obrázkom. Ak chcete, aby dieťa mohlo pracovať samé s touto aktivitou, na druhú stranu každej karty môžete naznačiť správnu odpoveď. Dieťa si po prištipcovaní odpovedi kartu otočí a uistí sa, že odpoveď je správna.

SLOVÁ PÍSANÉ V SLABIKÁCH

Pred pár dňami som si z kurzu priniesla inšpiráciu na túto poslednú aktivitu. Slabiky sú v nej znázornené symbolmi, a dieťa ešte vôbec nemusí vedieť čítať, aby mohlo úspešne slabikovať. Na jednom liste sú v riadkoch tri slová “napísané” počtom slabík. Dieťa priraďuje obrázok do každého riadku.

Súbor aktivít SLABIKA v eshope

Súbor s týmito aktivitami si môžete zakúpiť v našom eshope, presnejšie tu.

Pridaj komentár