Tip na výlet – Škótsko s deťmi

Škótsko bolo na mojom cestovateľskom zozname už riadne dlho a konečne sme sa tam dostali na pár dní. Bolo to v apríli a očakávali sme všelijaké počasie (lebo veď Škótsko!), ale nakoniec sme mali väčšinu času modrú oblohu a biele obláčiky. Keďže bola navyše Veľká Noc, deti si užili mnoho Easter Egg Hunts, v podstate boli špeciálne aktivity pripravené v každom hrade, parku, múzeu. Takže odporúčame!

Čo nás zarazilo, boli ceny. Škótsko je riadne drahé, a to sa týka jedla v reštauráciách aj ubytovania. Ubytovanie navyše odporúčame hľadať s dostatočným predstihom, pretože najmä s deťmi to je problém. Našli sme mnoho zariadení (nielen hotelov, ale aj bed and breakfast), ktoré bez okolkov vyhlasujú, že “children and animals are not allowed”. Nenechávajte si to na poslednú chvíľu, zvlášť ak plánujete navštíviť také tie populárne lokality ako Isle of Skye.

My sme v Škótsku strávili 8 dní. Prílet aj odlet sme mali s RyanAir do Edinburgu, 5 dní sme strávili na cestách s požičaným autom a 3 dni v samotnom Edinburgu. Tu je zopár našich tipov.

EDINBURG

Toto mesto je ako z rozprávky. História na vás dýcha na každom kroku. Zjednodušene sa dá rozdeliť na staré mesto a “nové” – a to nové vzniklo začiatkom 18.storočia, teda skôr, ako USA… To len, aby ste mali pojem o tom, ako sa tu meria čas.

Odporúčame:

CAMERA OBSCURA AND WORLD OF ILLUSIONS

5 poschodí najrôznejších očných klamov, ilúzií, trikov, korunované na najvyššom poschodí tzv. camera obscura, zariadením, ktoré dokázalo dávno pred fotoaparátom prenášať obraz pomocou tmavej miestnosti, diery v streche a zrkadla. Svojho času považované za čiernu mágiu a bosoráctvo. Aj dnes pre mňa dosť magická záležitosť po pravde! Okrem toho sú tam krásne výhľady na celý Edinburg.

ROYAL YACHT BRITANNIA

Jachta, ktorú kráľovná Alžbeta považovala za druhý domov, dnes kotví v Edinburgu a ponúka možnosť prehliadky s audiokomentárom. 4 poschodia od kapitánskeho mostíka, cez súkromnú kajutu kráľovnej a princa Filipa, práčovňu, kuchyne až po strojovňu. Fascinujúce! Audiokomentár sa tu dal navyše zvoliť aj v češtine, čo deti ocenili, pretože škótsky prízvuk im robil problémy 🙂

ROYAL MILE

Hlavná ulica historického centra dlhá 1 škótsku mílu (čiže cca 1,2 míle anglickej) je pešia zóna plná pubov, kaviarní a obchodov so suvenírmi. Na jej hornom konci je Edinburgh Castle, na tom dolnom HolyroodHouse a približne v strede významná St Giles Cathedral (do ktorej je vstup zadarmo).

EDINBURG CASTLE

Táto dominanta Edinburgu je asi povinná jazda pre každého pri prvej návšteve. Je to obrovský areál na sopečnom kopci v centre mesta. Lístky si treba kupovať dopredu na presný časový interval, inak riskujete, že sa vám neujdú.

 • Deti dostanú kvíz s otázkami, na ktoré hľadajú odpovede.
 • Dá sa dokúpiť audioguide.
 • Cca raz za hodinu ide zadarmo komentovaná prehliadka od prvého nádvoria pri delách. Tá trvá cca pol hodinu a je iba po vonkajších priestoroch.
 • Kráľovské šperky sú najviac žiadané návštevníkmi, preto je dobré ísť ich pozrieť skoro ráno, kedy ešte nestoja vonku rady. Ak ste boli v londýnskom Tower, znížte si očakávania, tu vás čaká iba jedna koruna a tzv. stone of destiny – obrovský kameň, na ktorom sú korunovaní všetci britskí panovníci od neviemakej doby. Mohli ste ho vidieť na korunovácii kráľa Charlesa, kedy bol premiestnený do Westminster Abbey. Ku kameňu sa viaže aj vtipná historka o tom, ako ho štyria študenti raz na Vianoce ukradli z Westminsteru a priviezli do Škótska 🙂

PALACE  OF HOLYROODHOUSE

Oficiálne sídlo kráľa v Škótsku s krásnymi záhradami.

GREYFRIARS KIRKYARD

Starý cintorín, ku ktorému sa viaže niekoľko veľmi zaujímavých momentov v dejinách mesta. Je tu aj hrob a soška psíka Greyfriars Bobby, ktorého dojemný príbeh bol aj sfilmovaný do disneyovky. Okrem toho je tu dnes niekoľko náhrobných kameňov, ktoré pravdepodobne inšpirovali JK Rowling pri vymýšlaní mien do ságy Harry Potter.

CALTON HILL

Kopec, na ktorý vyjdete za 5 minút a máte výhľady na celé mesto za milión.

Čo sme nestihli a musíme dať nabudúce:

Odporúčame tak ako v každom meste nejakú walking tour (my chodíme cez Sandemans New Europe), ktorá nám vždy pekne predstaví mesto, jeho históriu, jeho príbehy. Tu sme navyše dali aj Harry Potter walking tour s miestnou spoločnosťou Potter Trail.

HRADY A ZÁMKY ŠKÓTSKA

Okrem Edinburgh Castle sme navštívili na našom malom výlete 4 ďalšie hrady a zámky a všetky do jedného boli krásne a perfektne pripravené na deti. Na každom deti dostali nejaký kvíz, challenge, doplňovačku, úlohu. Navyše bola Veľká Noc a tak všetky mali pripravený nejaký Easter Egg Hunt, za ktorý deti dostali čokoládovú drobnosť.

Vstupné do zámkov nie je najlacnejšie, ale všetky majú veľmi výhodné rodinné vstupy.

BALMORAL CASTLE

Ten sme mali celkom od ruky, ale ja som na ňom trvala, pretože od seriálu The Crown ma veľmi zaujíma britská kráľovská rodina a toto bolo obľúbené sídlo zosnulej kráľovnej. Nádherné záhrady a areál, vnútri je otvorená pre návštevníkov iba jedna miestnosť, kde je množstvo zaujímavých vecí a fotografií.

V lete tu býva kráľovská rodina a vtedy sa na zámok nedostanete. Je dobré si dopredu skontrolovať, či tam náhodou neplánujete byť v rovnakom čase ako oni.

 • V cene lístka je audioguide, čo je pre nás vždy veľké plus.
 • Deti rovno dostali The Corgi Challenge, sériu otázok o kráľovninom obľúbenom plemene psov, a počas celej prehliadky hľadali odpovede.

Balmoral Castle - Škótsko s deťmi

URQUART CASTLE na brehu LOCH NESS

Zrúcanina, ktorá sa krásn vyníma na brehu obrovského jazera. Pri vstupe máte možnosť pozrieť si 10-minutový film o histórii hradu a škótskom boji za nezávislosť. Potom sa môžete prejsť po rozľahlom areáli, na ktorom je zrúcanina, hádzať z brehu kamienky do Loch Ness a hľadať v ňom Nessie.

Urquart Castle, Loch Ness - Škótsko s deťmi

EILEAN DONNAN CASTLE 

Tento ikonický zámok na ostrovčeku, kde sa stretávajú tri morské lochs, ste možno zahliadli v nejakých reklamných materiáloch o Škótsku. Je z 13.storočia a úžasne fotogenický. My sme neboli vnútri, len sme si ho pozreli a pofotili zo všetkých strán. Deti bavilo skákať po kameňoch na brehu a hádzať žabky.

Škótsko s deťmi

DUNVEGAN CASTLE na Isle of Skye

Sídlo klanu Macleod. Sú tu nádherné záhrady a lesy, ak vás nezaujíma prehliadka zámku, lístky sa dajú kúpiť len do záhrad.

 • V zámku deti mali úlohu hľadať skryté kľúče, v záhradách práve prebiehal Easter Egg Hunt a veľkonočné tvorivé dielne.
 • Z areálu sa organizujú aj výlety člnom na pozorovanie tuleňov a delfínov.
 • V záhradách je veľmi zaujímavá obrovská mramorová guľa, ktorú deti môžu točiť, slnečné hodiny a fajn ihrisko uprostred lesa aj s mega xylofónom.

Škótsko s deťmi

HARRY POTTER V ŠKÓTSKU 

Príbeh chlapca, ktorý prežil, bol do veľkej miery inšpirovaný Škótskom, napísaný v Škótsku a potom aj filmovaný v Škótsku. J.K.Rowling práve v Edinburgu napísala prvý diel ságy (aj keď prvá inšpirácia prišla vo vlaku z Londýna do Manchestra a prvé slová boli napísané v portugalskom Porte), aj dopísala posledný.

Vôbec nie je ťažké si predstaviť to spojenie, prechádzajúc sa krásnym historickým Edinburgom, opantaným dávnymi príbehmi keltskej mytológie, alebo idúc cez nedotknutú prírodu Vysočiny, kde chýba na kopci nad nejakým temným loch už len majestátny Hogwarts.

V Edinburgu vám najlepšie všetky dôležité miesta predstaví organizovaná prechádzka so sprievodcom. My sme boli s Potter Trail, ktorí sú lokálni a tieto prehliadky robili vraj ako prví. Tú základnú prehliadku majú “zadarmo”, teda na princípe, že zaplatíte podľa vlastného uváženia. Prehliadka trvala asi hodinu a pol. Povinnosťou bolo priniesť si prútik, lebo sme sa učili aj čarovať, boli sme rozdelení do fakúlt triediacim klobúkom a potom za správne odpovede získavali pre naše fakulty body. Prešli sme si:

Škótsko s deťmi

 •  Greyfriars Kirkyard – cintorín, kde mnohé náhrobné kamene boli inšpiráciou pre mená postáv. Je tu Thomas Riddell, William McGonagall (“worst poet of all time), Elizabeth Moodie…
 • Hneď vedľa cintorína je škola Georga Hariota, ktorá bola pôvodne otvorená pre siroty Edinburgu a ktorá má tiež 4 fakulty. Vraj inšpirácia pre Hogwarts.
 • Pozreli sme si nenápadnú čínsku reštauráciu na Nicolson Street, ktorá donedávna bola kaviarňou, kde vznikala prvá kniha. Aj nápadnú (dnes zavretú) kaviareň The Elephant House, ktorú tiež rada navštevovala.
 • Prešli sme sa Victoria Street, ktorá nápadne pripomína Šikmú uličku. Je tu aj zopár HP obchodov. Najmä dvojposchodový Museum of Content, pred ktorým väčšinu dňa stál čakajúci rad.
 • Hotel Balmoral sa nedá nevidieť, je to majestátna budova v centre mesta a najdrahší hotel v meste. Tam JK dopísala posledné slovo v siedmej knihe. V izbe, kde to urobila, sa dnes dá prespať za cca 2000 eur na noc.

 

 

 

 

 

 

Škótsko s deťmi - Harry Potter - Šikmá ulička

Jacobite Steam Train

Vlak, ktorý bol použitý ako Rokfortský expres, jazdí dvakrát denne a dajú sa naň kúpiť lístky. Viac informácií o trase nájdete tu. My sme si ho boli pozrieť, ako prechádza cez Glenfinnan Viaduct (spolu s ďalšími asi 1000 fanúšikmi HP).

Škótsko s deťmi - Harry Potter - Rokfortský expres

Lokalita Hagridovej chalúpky

V Glencoe sa filmovali časti tretej knihy a my sme sa prešli po kopcoch, kde stála Hagridova chalúpka.

Škótsko s deťmi - Hagridova chalúpka v Glencoe

Chalúpka tam už dávno nie je, ale vedeli sme si to živo predstaviť. Takto to vyzeralo počas filmovania (a vo filmoch):

______________________________________________

Niečo sme vynechali? Napíšte, nech máme dôvod sa do Škótska vrátiť… Ak hľadáte inšpirácie na ďalšie destinácie s deťmi, pozrite si naše tipy na výlety.

Nájdete tam napríklad:

Londýn s deťmi

Brusel v daždi

Dubaj s deťmi

Viedeň s deťmi

Portugalsko s deťmi

Jordánsko s deťmi

… a ďalšie výlety, aj po Slovensku 🙂

 

Pridaj komentár