Silvester s deťmi

Silvester s deťmi

Keď sme sa pred dvomi rokmi pripravovali na Silvester, deti sa prvýkrát rozhodli, že všetky vydržia hore do polnoci a privítajú Nový rok. Mali vtedy päť a tri roky, a usúdili sme, že s poobedným spánkom a nejakým zaujímavým aktívnym programom by to naozaj mohli dať. A aby som im to dlhé čakanie do polnoci trochu skrátila, pripravila som im jednoduchú zábavku, ktorou som sa inšpirovala ako inak na internete.

Silvester s deťmi

Do obyčajných farebných balónov som dala jednoduché “úlohy” na malých papierikoch, spolu s drobnými trblietkami a farebnými flitrami. Balóny som nafúkla a napísala na ne časy od približne piatej hodiny popoludní do polnoci. Dávala som iba celé hodiny, keďže deti vtedy ešte hodiny nepoznali a celé hodiny si vedeli jednoducho odsledovať. Balóny som potom zavesila (na luster). Každú hodinu deti jeden balón praskli a prečítali si úlohu. Keďže sme ten rok Silvester trávili v širšom kruhu, otestovali sme túto zábavu nakoniec na desiatich deťoch vo veku od 3 do 12 rokov, a mali úspech u každého jedného ?

Silvester s deťmi

Úlohy som nijak extra nevymýšlala a boli veľmi jednoduché. Napríklad zacvičiť si jogu, povedať nejaký vtip, niečo nakresliť, zahrať si nejakú vtipnú hru… Splnilo to svoj účel dokonale – a sice deti naozaj vydržali až do polnoci. Minulý rok sme preto Silvester opäť trávili s balónmi, a tento rok to nebude inak.

Tu som potom našla upgrade-nutú verziu, aj s dobrými tipmi na aktivity, aj keď väčšina je pre staršie deti. Napríklad:

– Zaspievať pesničku s ústami plnými vody, a ostatní hádajú názov pesničky.

– Každý si napíše tri novoročné predsavzatia na papierik. Potom sa papieriky pomiešajú, losujú a čítaju. Háda sa, kto napísal ktoré predsavzatia.

– Vyberte nejakú knihu. Každý si skúsi tipnúť (a napísať) prvú vetu z knihy. Všetky tipy sa prečítajú nahlas a nakoniec sa prečíta skutočná prvá veta z knihy.

– “Babička išla do obchodu a priniesla ananás, banány…” Hráči sa striedajú vo vymýšlaní vecí, ktoré mohla priniesť, pričom vždy zopakujú všetko, čo už bolo povedané, a na záver pridajú nové slovo. Slová sa pridávajú podľa abecedy.

U nás minulý rok najväčší úspech mala hra, kde jeden hráč si vylosoval papierik s nejakou filmovou alebo rozprávkovou postavou a potom hádal, kto je. Pýtal sa ostatných a tí mu mohli odpovedať iba áno/nie.

Tu je zopár našich ďalších hier, ktoré nás zabavili.

OHŇOSTROJ V POHÁRI

Minulý rok sme si urobili tento rýchly jednoduchý pokus, ktorý je na Silvester ako ušitý.

Silvester s deťmi: Ohňostroj v pohári

Všetko potrebné naň máte pravdepodobne doma. Potrebujete len pohár s vodou a malú misku s olejom, do ktorej nakvapkáte kvapky tekutých farieb (potravinárskych alebo vodových).  Olej s farbami vylejete do vody a pozorujete “ohňostroj”. Farebné kvapky sa totiž budú predierať z oleja do vody a v nej sa následne rozpúšťať.

Nášho malého chlapa však pokus rozplakal a pýtal sa, či iný ohňostroj už nebude. Tento nebol vôbec počuť a ohňostroj vraj musí VYBUCHOVAŤ.

ČELENKY NA PRIVÍTANIE NOVÉHO ROKA

https://playtivities.com/new-years-eve-family-games/

Tieto zábavné ozdoby hlavy na privítanie Nového roka si deti tiež vyrábali minulý rok. Jednoducho som na tvrdý papier napísala “2017” a pomohla deťom čelenku vystrihnúť (pretože to bolo najmä pre malkáčov pomerne náročné). Oni si potom obrázok maľovali, lepili naň drobné nálepky a trbietky. Keď boli hotoví, konce obrázku sme spojili tenkou (klobúkovou) gumou a čelenky boli hotové.

Prípadne sa pripravte na party a  vyrobte si takéto parádne papierové ozdoby na slamky.

HLUČNÝ SILVESTER

Povedali sme si, že kedy urobiť doma poriadny hluk, ak nie na Silvestra! Okrem hudobných nástrojov sme si teda vyrobili aj nástroje na robenie hluku. Papierové taniere deti vyzdobili, naplnili sme ich suchými cestovinami a malými plastovými korálkami a potom prehli na pol a zošili zošívačkou na papier. Hluk robili celkom poriadny. Silvester s deťmi

OHŇOSTROJ NA PAPIERI

Silvester s deťmi

Ohňostroj je na vítaní Nového roka to najfascinujúcejšie, a pre naše deti hlavný dôvod vydržať do polnoci. Skúsili sme preto ohňostroj aj zachytiť na papier.

Tu sú naše doteraz odskúšané tri verzie, ktoré ľahko zvládnu bez pomoci aj malé deti.

1. Čierny papier, lepidlo a trblietky. Lepidlom deti namaľovali ohňostroj, papier dali do krabice, nasypali trblietky a potom hrkali krabicou, kým trblietky nepokryli všetko lepidlo.

Silvester s deťmi

Silvester s deťmi

2. Fŕkanie temperových farieb štetcom na papier. Ideálne je opäť dať výkres do nejakej krabice, alebo aspoň zakryť veľkú plochu novinami, aby ste zvyšok Silvestra netrávili umývaním zafŕkaného nábytku.

3. Papierové košíčky, sóda bikarbóna a ocot s potravinárskymi farbami. Košíčky sa nalepia na papier, do každého sa nasype trocha sódy bikarbóny a potom deti pipetami kvapkajú ocot zmiešaný s potravinárskymi farbami a vodou. Tu je skôr zaujímavý samotný proces – vytvorí sa farebná pena, z ktorej sa stane farebná tekutina. Tú sme vpíjali pipetami naspäť preč z papiera.

Silvester s deťmi

Silvester s deťmi

Silvester s deťmi

NOVOROČNÉ ŽELANIA

Na Nový rok si deti vždy robia “wishing stars”. Sú to hviezdy z drevených lekárskych špajlí, ktoré si pomaľujú a vyzdobia, a na druhú stranu si napíšu nejaké želanie do nového roku.

Silvester s deťmi

Silvester s deťmi

ČASOVÁ KAPSULA

Tento nápad na mňa koncom roka vyskakoval všade na sociálnych sieťach. Princíp je jednoduchý. Zoberiete si nejakú uzatvárateľnú nádobu, nejak si ju vyzdobíte, a potom do nej celý rok vkladáte spomienky. Na Silvestra potom kapsulu otvoríte, a budete spomínať na to, čo všetko ste počas roka prežili.

Časová kapsula MontessoriKids

My sme použili sklenený pohár, na ktorý sme nalepili rodinnú fotku. Na malej tácke ho máme vyložený, spolu s farebnými papierikmi, a vždy, keď sa udeje niečo vtipné, zaujímavé, monumentálne, niekto z nás to zapíše na farebný papierik a vhodí do kapsuly. Máme tam napríklad aj lístky z kina a divadla, a nejaké iné vstupenky.

Časová kapsula MontessoriKids

Tohtoročné spomienky zabalíme do vrecúška s popisom, a časová kapsula bude prázdna, pripravená na nové zážitky a spomienky.

Časová kapsula MontessoriKids

Čo skúsime tento rok

– Vyrobíme si náš vlastný kalendár na rok 2018. Milú predlohu si môžete stiahnuť napríklad tu.

– V našej knihe o oslavách vo svete si pozrieme, ako slávia príchod Nového roka v iných kultúrach.

– Páči sa mi aj táto reťaz papierových šperkov, na ktoré sa píšu veci, za ktoré sme v uplynulom roku vďační, a veci, ktoré si želáme v roku prichádzajúcom.

A vy ako budete vítať nový rok?

2 Replies to “Silvester s deťmi”

  1. Thank you for doing this. Your work is so lovely and it’s really kind of you to share.

Pridaj komentár