Šikovné prsty alebo 10 tipov, ako rozvíjať jemnú motoriku tvorením

jemná motorika a tvorenie

Jednou z kľúčových oblastí, ktoré si deti v predškolskom veku potrebujú rozvíjať, je jemná motorika rúk, teda drobné svaly prstov, dlane a zápästia. Vedeli ste, že s ňou úzko súvisí rozvoj jazyka a reči? Závisí od nej samozrejme správny úchop pera, grafomotorické, ale aj praktické a mnohé iné zručnosti. Napríklad schopnosť zaviazať si šnúrky na topánkach, jesť príborom i odomknúť kľúčom dvere. Priamo ovplyvňuje úspešný štart v škole, stupeň nezávislosti a možnosti detí zúčastňovať sa na rôznych komplexnejších aktivitách, ako je hra na hudobné nástroje, stavanie stavebníc, výtvarné umenie, alebo používanie počítačov.

Jedným z najpestrejších a najatraktívnejších spôsobov, ako môžeme deťom pomôcť zdokonaľovať si jemnú motoriku, je prostredníctvom tvorenia. Možnosti sú neobmedzené.

Tu je zopár zaručených tipov, ktoré u nás doma vždy zaujmú. Spoločné majú dve veci. Prvá je, že nejde o nejaké šablónovité projekty s návodom a vopred určeným výsledkom. Viacmenej deťom len ponúknem materiál (na tácke, alebo v ich stojane na tvorenie) a majú slobodu tvoriť podľa vlastnej fantázie, vôle a nálady. Druhá je pravidlo, že deťom pri tvorení nepomáham. Či ide o odlepovanie nálepiek alebo strihanie, musia sa snažiť zvládnuť to samé.

1. Štetce trochu inak

Maľovanie s vodovými či temperovými farbami a štetcami je osvedčená klasika. Ak však máte pocit, že deti príliš neláka, skúste im to trošku spestriť. Štetce vymeňte za prsty, tampóny do uší, staré zubné kefky, či rôzne drobné predmety ako kúsky špongie, pompomy (plstené guličky), zmotané chlpaté drôtiky. Alebo si štetce nájdite na prechádzke v prírode – ihličie, halúzky, malé šišky… Okrem toho, že deti bude určite baviť takto experimentovať, si držaním rôznych drobných a nepravideľne tvarovaných predmetov posilnia dobre prsty.

jemná motorika a tvorenie

2. Pipety či kvapátka

Ak ešte nemáte doma tento malý zázrak zvaný pipeta, pri najbližšej príležitosti si ho zaobstarajte. Za pár centov sa dá kúpiť v zdravotníckych potrebách či na internete. Potom stačí namiešať do pohárov vodu a potravinárske farbivo v základných farbách, a deti môžu experimentovať, miešať, vytvárať farebné obrazce.

Viac sa dočítate aj v tomto článku.

Ako plátno sa dá použiť kuchynská utierka (dobre vpíja vodu), pena (na holenie) v miske, v zime sneh či ľad. A ak máte chuť vyskúšať niečo náročnejšie, dajte deťom kvapkať farby napríklad na túto predlohu.

jemná motorika a tvorenie

3. Nožnice

Strihanie je veľmi dôležitá zručnosť, ktorú deti zvládajú so správnymi nožnicami už od útleho veku. Najmenšie deti rady strihajú len pásiky papiera (bez predlohy alebo s ňou), staršie si môžu vystrihovať obrázky z letákov a časopisov a robiť s nimi koláže.

jemná motorika nožnice

Viac o tom, ako sa deti učia strihať, a aké nožnice sú vhodné, si prečítate tu.

4. Nálepky

Niet väčšej zábavy ako nálepky a čistý papier. Ak chceme, aby to bola aj činnosť prospešná pre rozvoj jemnej motoriky, potrebujeme deťom dať nálepky, ktoré vedia odlepovať aj nalepovať bez pomoci. Ideálne sú také, ktoré sú nalepené na väčšom papieri a teda deti si ich vedia prstom, nechtom, alebo ohnutím toho spodného papiera podobrať.

jemná motorika nálepky

5. Slané cesto alebo plastelína

Práca s cestom je hotový telocvik pre ruky. Ak sa vám nechce vypekať neustále medovníky, urobte deťom jednoduché slané cesto z ingrediencií, ktoré určite máte doma. Stačí pridať valček, nejaké vykrajovátka, prípadne nožík, a nejaké drobné ozdoby (môžu byť korálky, flitre, ale aj prírodné ozdoby ako šípky, žalude či gaštany). Potom odstúpiť a nechať deti miesiť, stláčať, tvarovať, vaľkať, krájať. Hotové dielka si nechajte uschnúť a použite ako dekorácie.

Osvedčený recept na slané cesto nájdete napríklad tu. Alebo si vyrobte domácu plastelínu.

jemná motorika slané cesto

6. Papierové (washi) pásky

Moje deti odmalička fascinujú lepiace pásky. V nestráženej chvíli mi z času na čas zoberú tú moju – plastovú – a keďže sa im s ňou ťažko manipuluje a lepí sa im na prsty, väčšinou z nej vyrolujú tak zopár metrov a z tých urobia veľkú lepiacu guľu, ktorá putuje do koša. A tak som im začala kupovať, do ich stojanu na tvorenie, pásky papierové. Ľahšie sa odmotávajú, menej lepia, a idú pekne odtrhnúť detskými prstíkmi.

jemná motorika - washi pásky

7. Dierovače

Ďalšia pomôcka, ktorá nemôže v našom stojane chýbať. Skvele posilňuje svaly prstov a dlane, a trénuje presnosť. A keď vás doma dierovanie papiera omrzí, zoberte ich von na prechádzku v prírode a skúste robiť dierky napríklad do farebných jesenných listov.

jemná motorika - dierovače

Ak sú dierovače aj u vás populárne, odporúčam na stiahnutie kartičky v tomto článku.

8. Rozprašovač

Rozprašovač je absolútna nevyhnutnosť v každej domácnosti s malými deťmi. U nás sa s ním umývajú okná aj rastliny, osviežujú v lete plyšáky, a samozrejme tvoria umelecké diela! Napríklad skúste pokresliť fixkami kuchynskú utierku a potom ju poriadne ostriekať. Alebo dať do rozprašovača zafarbenú vodu a striekať na čistý papier. Alebo pomaľovať kamene kriedami a potom ich dobre ostriekať. Že sa pri striekaní s rozprašovačom poriadne posilňujú svaly v dlani a prstoch, a trénuje jemná motorika, ani nemusíme písať.

jemná motorika - rozprašovač

9. Pohyblivé očká, flitre, iné drobnosti

Lepenie drobných predmetov vyžaduje veľkú koncentráciu, koordináciu ruka-oko, a ešte šikovnejšie prsty. Vyskúšajte! Mimochodom tieto príšerkové predlohy sa dajú stiahnuť tu.

jemná motorika

10. Šablóny

K Montessori pomôckam pre predškolský vek patria úžasné šablóny na obkresľovanie. Je to sada 10 modrých kovových tvarov s úchytkami v ružových rámikoch, tzv. Metal Insets. Sú ťažké, čiže dobre priliehajú na papier, a vďaka úchytkám si ich deti vedia napevno chytiť bez toho, aby sa im pri obresľovaní hýbali. Ale obkresľovať sa dá hocičo, napríklad hračky či predmety v kuchyni.

jemná motorika

 

Pridaj komentár