Rozhodli sme sa každé ráno začať krátkou rozcvičkou. Je to luxus týchto pomalých domácich dní, ktorý si v bežné školské rána nemôžeme dovoliť. Na pomoc sme si zobrali malú – no zato prepracovanú – knižku Šibalstvá králička Dávida. (Spomínala som už, že posledné dni čítame od rána do večera?)
Dobré ráno, dobrú noc
Knihu tvorí 12 + 12 krátkych príbehov. 12 na dobré ráno, 12 na dobrú noc. Hlavná postava – králiček Dávid – každé ráno naštartuje svoje lietadlo a niekam letí, pričom vždy vďaka dobrodružstvu stretne nejaké ďalšie zviera. Príbehy sú láskavé, úsmevné, a miestami aj poučné, ale vcelku nevtieravo a nenápadne.
Joga a artikulačné cvičenia
Ranné príbehy deti prebúdzajú. Ku každému rannému príbehu je jedno cvičenie jogy a jeden cvik na artikulačnú motoriku. Tieto vždy nejak súvisia s príbehom – napríklad keď králiček Dávid stretne kocúrika Fúzika, deti si precvičia jogovú pózu mačka a potom si potrénujú jazyk napodobňujúc mačku, ktorá pije mlieko.
Večerná relaxácia
Tie večerné príbehy majú za cieľ zase deti ukľudniť a pripraviť ich na pokojný spánok. Každý večerný príbeh končí upokojujúcou formulkou, ktoré samozrejme dieťaťu môžete alebo nemusíte čítať.
“Cesta na kopec ho vyčerpala. Ruky a ramená má ťažké. … Cíti sa príjemne a bezpečne. Aj ty môžeš cítiť, ako príjemne a bezpečne mu je. Snívajú sa mu krásne sny.”
Od učiteľa a logopedičky
Šibalstvá králička Dávidanapísali manželia Dávid a Barbara Králikovci. Barbara je logopedička, Dávid je učiteľ na škole našich detí, a je to typ pedagóga, ktorého by malo zažiť každé dieťa. S deťmi to jednoducho vie, pretože sám hovorí, že sa cíti ako veľké dieťa. Je to poznať na tom, ako empaticky a citlivo k deťom pristupuje. Ak našim deťom supluje nejakú hodinu, môžem si byť istá, že sa o nej do detailov dozviem, pretože to nebude žiadne vypĺňanie pracovných zošitov.
Kniha je oficiálne určená pre deti vo veku 4-8 rokov. My ju čítame a cvičíme so 7 a 9-ročnými, a baví.
Knihu Šibalstvá králička Dávidakúpite napríklad tu.