Rozcvička s abecedou (dve aktivity na jemnú a hrubú motoriku zadarmo na stiahnutie)

jemna motorika

Začiatkom leta ma na internete oslovil nápad, ako si rýchlo zacvičiť pomocou abecedy. Ku každému písmenu abecedy je tam napísaný nejaký krátky cvik, a cieľom je vyhláskovať si svoje meno a urobiť všetky príslušné cviky. Je to parádna aktivita, pri ktorej sa precvičí nielen motorika, ale aj jazyk, a ako bonus si deti môžu trochu vybiť energiu napríklad pri krátkych prestávkach počas dlhých ciest, alebo doma v upršanom počasí.

Originál nájdete tu. Je tam dokonca aj verzia pre dospelých, jedna začiatočnícka a jedna pre pokročilých.

Rozcvička pre prsty – jemná motorika

Hra deti nadchla a prišla nám veľmi vhod pri pauzách na diaľničných odpočívadlách. Keď sme sadli do auta, deti chceli v hre pokračovať, a tak som im vymýšlala rôzne cviky, ktoré sa dajú robiť v autosedačke.

jemna motorika

Vznikla z toho abeceda pre šikovné ruky, ktorú si môžete stiahnuť tu:

Cviky pre jemnú motoriku

(Stačí kliknúť pravým tlačítkom myši na obrázok a uložiť si ho.)

Je vhodná na krátenie času pri cestách autom, vlakom či lietadlom. Alebo na rozcvičenie prstov pred písaním či tvorením. Nemusíte vždy hláskovať iba meno. Môžete si určiť ľubovoľné slovo, ktoré vám napadne, mesto či štát, kde sa práve nachádzate, názvy predmetov, ktoré vidíte okolo seba… Ak chcete k analýze slova pridať aj matematiku, môžete si určiť, že napríklad pri hláske s dĺžňom musíte pripočítať tri cviky, pri hláske s mäkčeňom jeden cvik odpočítať.

My odporúčame ešte k rozcvičke prečítať si rozprávku Ako dať kráľovi frčku do nosa z Rozprávok po telefóne 🙂

Rozprávky po telefóne

Rozcvička pre celé telo – hrubá motorika

No a keď už som vyrábala túto aktivitu, vyrobila som rovno aj verziu na hrubú motoriku. Je veľmi podobná tej pôvodnej anglickej, len som ju trochu poslovenčila. Malé varovanie, pri pár písmenách potrebujete aj loptu.

hrubá motorika

Odporúčam si stiahnuť oba obrázky do mobilu a tak ich máte stále po ruke, kedykoľvek si deti chcú zacvičiť. Nás to “chytilo” naposledy počas prechádzky v lese. Ak chcete, tu sú na stiahnutie obe aktivity v spoločnom PDF:

Rozcvička s abecedou

Aj v češtine!

Po uverejnení článku sa mi ozvala jedna milá mamina (a blogerka), že by rada rozcvičku s abecedou preložila do češtiny. A tak si ju môžete stiahnuť už aj po česky tu:

https://ajinka.signaly.cz/1708/rozcvicka-s-abecedou

Šikovné ruce

Telocvik s abecedou

3 Replies to “Rozcvička s abecedou (dve aktivity na jemnú a hrubú motoriku zadarmo na stiahnutie)”

  1. […] Napríklad s touto našou písmenkovou rozcvičkou. […]

  2. […] aktivitu, hru na stiahnutie. Obľúbené boli napríklad príbehy na nanukových paličkách či rozcvička s abecedou, ktorá pomôže zahnať nudu a vybiť energiu pri […]

  3. […] pokrč malíček na pravej ruke, urob Varila myšička kašičku… (Stiahnuť sa dá priamo v tomto článku. Je tam aj verzia na precvičenie celého tela počas zastávok na […]

Pridaj komentár