Rímsky oblúk

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, aký úžasný vynález v architektúre je OBLÚK? Možno ani nie, dnes ich považujeme za úplnú samozrejmosť. Vidíme ich všade – na mostoch, nadjazdoch, bránach budov… V skutočnosti je to jeden z najdôležitejších stavebných prvkov. A vďačíme zaň Rimanom. Rímsky oblúk bol základom ich architektonického majstrovstva. Umožnil Rimanom vyrábať väčšie budovy, dlhšie cesty a lepšie akvadukty.

Rímsky oblúk
Jednou z najzaujímavejších Montessori pomôcok je práve stavebnica zvaná Rímsky oblúk (niekde sa nazýva aj Rímsky most), ktorá deťom umožňuje používať a spoznávať rímske inžinierske princípy. Ukazuje deťom princíp základného kameňa a formy a funkcie oblúka. Nehovoriac o tom, že vyžaduje sústredenie a zdokonaľuje jemnú motoriku.

Stavanie oblúka je niečo, pri čom zažívame čistý úžas, on totiž ten oblúk zdanlivo vzdoruje gravitácii!

Deň v starovekom Ríme

Keďže máme Prečítané leto, začali sme knižkou. Pár dní pred prázdninami vyšla novinka Deň v starovekom Ríme. Je príbehom chlapca Viliama Všadebola, ktorý má zázračnú schopnosť. Stačí, aby zavrel oči a predstavil si, že niekde je… a zrazu sa tam ocitne!

Deň v starovekom Ríme

Jedného dňa sa tak z neho stane Bolerius v starovekom Ríme, v druhom storočí nášho letopočtu, za vlády cisára Hadriána.

Deň v starovekom Ríme

Za ten deň toho zažije mnoho. Navštívi rímske kúpele, naobeduje sa v dome senátora, zúčastní sa víťaznej procesie. Zistí, ako sa vtedy deti učili, aké bolo postavenie mužov a žien, ako fungoval Rím za čias republiky a ako za čias cisárstva.

Deň v starovekom Ríme

Deň v starovekom Ríme

Kniha je písaná ako príbeh, ale ten je prepletaný dvojstranami, ktoré vysvetľujú, ako fungovala rímska spoločnosť. Poskytuje deťom pútavé nahliadnutie do rímskej histórie a starodávneho sveta, ktorého fungovanie si dnes už dokážeme len ťažko predstaviť. Inak vyšla už aj knižka o Viliamovi v starovekom Grécku.

Rímsky oblúk

V knižke Bolerius navštívi aj Koloseum, kde si pozrie súboj gladiátorov. Je to úžasná stavba pozostávajúca z desiatok oblúkov.

Rímsky oblúk

Ako sa asi taký oblúk stavia? Poďme to vyskúšať!

Rímsky oblúk

Najprv sme si postavili pomocnú oporu, na ktorú budeme oblúk stavať. Ak ho postavíme správne, oporu potom odsunieme a oblúk zostane stáť.

Rímsky oblúk

Potom sme začali pomaly pridávať kocky, ktoré tvoria klenbu – takzvané klenáky. Z oboch strán naraz postupujeme zdola nahor, a klenáky vždy upevníme aj príslušnými “tehlami” v stene, aby držali na mieste.

Rímsky oblúk

Rímsky oblúk

Ústrednou črtou oblúka je tzv. key stone – niekde som sa stretla s pojmom základný kameň, niekde sa to nazýva vrcholový klenák. Je na samom vrchole oblúka a je to posledný kameň umiestnený počas výstavby. Všetky ostatné kamene oblúka sa vďaka nemu zablokujú a hmotnosť konštrukcie sa prenesie na okolité steny.

Často býva tento vrcholový kameň aj nejak vyzdobený, prípadne je na ňom nápis.

Rímsky oblúk

Na oblúku sa potom vystavia veža z kvádrov (tehál), takže hotová stavba vyzerá takto:

Rímsky oblúk

No a teraz príde moment pravdy. Skúsime vytiahnuť klin, ktorý drží podporný oblúk. Zostane náš oblúk stáť sám o sebe, bez opory?

Rímsky oblúk

Tadaaaaaa! Stojí! Hromadný výdych, tlieskanie, čistý úžas. Dokonalý wow efekt 🙂

Potom ešte odstránime úplne podpornú konštrukciu, a je to.

Rímsky oblúk

Keď máte oblúk celý postavený, rovnako zaujímavé je ho opatrne rozoberať a čakať, v ktorom momente sa zrúti.

Rímsky oblúk letná verzia

Ak doma nemáte stavebnicu, našla som letnú alternatívu. Oblúk z kociek ľadu! Budete potrebovať nádobku na ľad, ktorá vyrába nie pravidelné kocky, ale také, ktoré sa smerom nadol mierne zužujú – teda pripomínajú klenbové kamene v oblúku. My sme sa pokúšali márne, ale na internete to vyzeralo takto:

Na stavanie tohto oblúka – keďže nemáte podporu – potrebujete spoluprácu 🙂

Vybuchujúci Vezuv

Ešte jednu vec, spomínanú v knižke, sme si nemohli nechať ujsť. Vybuchujúcu sopku Vezuv! Minulý týždeň sme so sódou bikarbónou a octom robili šumiace dračie vajíčka, tak nám hneď napadlo ďalšie využitie týchto super surovín 🙂

Svetové pamiatky

Koloseum máme aj v našej sade miniatúr svetových pamiatok, a tak sme si pozreli aj tie. Máme dve sady: Svetové pamiatky a Cesta okolo sveta. K nim som deťom urobila päťzložkové karty. Pôvodne na priraďovanie miniatúr k fotografiám pamiatok, a ja som im čítala k nim texty. Teraz už si texty čítajú samé a priraďujú ich.

Koloseum

Karty si do konca týždňa od nás stiahnete v našom eshope zadarmo.

***
Keď sa vrátime do nášho mesta, pôjdeme ešte na potulky s fotoaparátom hľadať oblúky. Som si istá, že ich nájdeme celú hŕbu!

Rímsky oblúk

A potom sa vyberieme navštíviť rímske mesto Carnuntum v neďalekom Rakúsku.

Pridaj komentár