Rébusové čítanie pre začínajúcich čitateľov

Keď dieťa v sebe objaví schopnosť čítať slová, je veľmi fajn, ak mu vieme ponúknuť pestré aktivity, ktoré ho v čítaní povzbudia a dodajú mu sebavedomie. Naučiť sa plynule čítať, a ešte aj rozumieť prečítanému, je totiž oveľa náročnejšie, ako by sa mohlo zdať, a dieťa môže po prvotnom nadšení získať pocit, že čítanie je poriadna drina.

Montessori pedagogika to rieši – ako aj v iných oblastiach – tak, že ponúkne malému čitateľovi pestrý výber pomôcok a aktivít, pri ktorých si môže čítanie trénovať bez toho, aby mu to prišlo monotónne a malo pocit drilu.

Kedysi dávno bola vydaná fajn knižka s názvom Rébusová čítanka, ktorá ponúka čítanie pomocou rôznych rébusov, slovných hračiek a obrázkov. V súčasnosti však nie je k dostaniu, poznám len zopár pedagógov, ktorí si s láskou opatrujú svoju ošúchanú kópiu ?

Keďže som nič podobné v slovenskom jazyku nenašla, vytvorila som dve pomôcky, ktoré začínajúcim čitateľom sprostredkovávajú čítanie pomocou obrázkov.

Rébusové slová

Pre dieťa, ktoré sa učí čítať prvé slová, je fascinujúce zistenie, že v niektorých slovách sú ukryté úplne iné slová. Napríklad slovo MRAK v sebe ukrýva RAKa! A práve prepojením týchto kratších slov s pár ďalšími písmenami dokáže dieťa zrazu prečítať niekoľkoslabičné slovo, na ktoré by si inak netrúflo. Takéto čítanie je pre malých čitateľov teda nielen zábavné, ale aj silne motivujúce – veď čítať je vlastne jednoduché 🙂

Rébusové slová - rébusové čítanie

Inšpirovaná už spomínanou Rébusovou čítankou som vytvorila sadu 24 slov, ktoré sú “napísané” v rébusoch – skladajú sa z obrázkov aj písmen. Slovo RAKETA teda napríklad predstavujú obrázok raka a písmená ETA. A aby deti trénovali čítanie s porozumením a zapájali aj ruky, vytvorila som z toho rovno párovaciu aktivitu. Teda k spomínanému rébusu RAK + ETA dieťa musí priložiť obrázok rakety.

Rébusové slová - rébusové čítanie

Slová sú odstupňované náročnosťou od jednoslabičných po štvorslabičné. Ja som si ich rozdelila do troch knižiek, ktoré som odlíšila podľa farebného kódovania Montessori (kde ružová sa v jazykovej výchove používa pre jednoduchšie slová, modrá pre náročnejšie a žltá pre najnáročnejšie). V jednotlivých knižkách sa obrázky slov pripínajú na suchý zips.

Rébusové slová - rébusové čítanie

Obrázkové slová

Druhá aktivita – a veľmi podobná – bola vytvorená špeciálne pre workshop o čítaní, ktorý pred pár mesiacmi organizovala Katarína Kubasová zo Spolu pre dieťa. Je to knižka Obrázkové slová. Obsahuje spolu 40 slov, ktoré sú “napísané” pomocou obrázkov, znázorňujúcich jednotlivé hlásky. Cieľom obrázkového čítania je poznanie fonologickej štruktúry slova. Vnímanie fonologických jednotiek ako sú hlásky, slabiky a celé slová sú kľúčovým predpokladom pri učení sa čítať a následnom rozvíjaní čitateľskej gramotnosti. Hlásky sú pre deti veľmi abstraktné, no práve prostredníctvom obrázkov sa im skonkrétňujú.

Obrázkové slová - rébusové čítanie

Menším deťom môžete jednotlivé slová nastrihať na pásiky a môžu si ich skladať pomocou pohyblivej abecedy.

Obrázkové slová - rébusové čítanie

Alebo si môžu pod obrázky písať písmená.

Obrázkové slová - rébusové čítanie

Najlepšie je však, keď si deti trénujú krátkodobú pamäť a snažia sa slová prečítať z obrázkov bez používania písmen.

Na konci knižky je súbor obrázkov, ktoré začínajú na všetky písmená abecedy (ananás, bubon, citrón…). Keď si obrázky rozstriháte (prípadne zalaminujete), môžu si s nimi deti vyskladávať vlastné slová.

Ak máte záujem o niektorú z pomôcok v elektronickej forme (súbor PDF), nakuknite do môjho obchodu. Cena za jednotlivé pomôcky je 3 EUR za každú (3 EUR za Rébusové slová, 3 EUR za Obrázkové slová), v prípade kúpy oboch naraz je to spolu 5 EUR.

Ak vás zaujímajú ďalšie aktivity pre začínajúcich čitateľov, zopár som ich spísala tu. Je tam niekoľko aj na stiahnutie zadarmo. A o knižkách vhodných na prvé čítanie som zase písala tu alebo tu.

Pridaj komentár