Prečo nie je tučniakom zima?

Prečo nie je tučniakom zima?

Nedávno vyšla nová knižka Prečo nie je tučniakom zima alebo ako sa zvieratá prispôsobujú prostrediu. Autorkou je Pavla Hanáčková, ktorá má na konte množstvo originálnych detských kníh (a niektoré boli preložené do viacerých cudzích jazykov). Koncepčne je táto veľmi blízka knihe Nečakané priateľstvá, ktorá nás úplne ohúrila minulé leto (písala som o nej v článku o montessori knihách na zvieraciu tému).

Je rozdelená podľa rôznych prostredí, v ktorých zvieratá žijú (púšť, prales, voda, polárne oblasti…), a dozviete sa, ako sa na dané prostredie zvieratá adaptujú. V púšti vydržia len zvieratá, ktoré sú bledé a nepriťahujú veľmi slnko, potrebujú málo vody a chodidlá majú uspôsobené na chôdzu po horúcom piesku. V polárnych oblastiach naopak vydržia len zvieratá, ktoré vedia prežiť v preukrutnej zime.

Prečo nie je tučniakom zima

Prečo nie je tučniakom zima?

Tučniaky musia prežiť občas až 60-stupňové mrazy. Ako to zvládajú?

Pritúlia sa 🙂

V knihe sa dočítate, že tučniaky sa k sebe túlia vo väčších skupinkách, čím sa navzájom zohrievajú. Majú aj premyslený systém rotácie, keďže najviac tepla je vždy v strede a najmenej na krajoch. Pekne sa teda striedajú tak, aby každý chvíľu mrzol na okraji skupinky a chvíľu sa zohrieval uprostred.

Prečo nie je tučniakom zima

Mrazivé počasie vonku nás priam nútilo otestovať teóriu v praxi, a tak sme sa skúsili k sebe poriadne pritúliť. Naša skupinka sice bola veľmi malá, aj napriek tomu sme konštatovali, že to majú tie tučniaky dobre vymyslené. Ideálne by bolo urobiť tento pokus s väčšou skupinou detí a vyskúšať aj tú rotáciu. Snaď na to niekedy bude príležitosť.

Podkožný tuk ako kvalitná zimná kombinéza

To je však len jeden mechanizmus, ktorý im pomáha prežiť v treskúcej zime. A oni ich majú hneď niekoľko!

Ďalším je hrubá vrstva podkožného tuku. Minulý rok sme si urobili jednoduchý pokus, vďaka ktorému sme si na vlastnej koži skúsili, ako krásne tuk izoluje a prečo nie je tučniakom – a iným zvieratám v ľadových vodách Arktídy a Antarktídy – zima.

V mise sme si urobili takú poriadne studenú arktickú vodu. (Obyčajná voda z kohútika ani zďaleka nebola dosť ľadová a tak sme do nej nahádzali kopu ľadu.) Skúsili sme do nej strčiť prst a počítali sme, ako dlho vydržíme. Pre istotu sme si to aj zapísali. Voda bola riadne studená a dlho sme veru nevydržali, bolo to poriadne nepríjemné.

Potom sme si prsty obalili hrubou vrstvou tuku (my sme doma mali bravčovú masť) a prsty ponorili opäť do arktickej vody. Bola to zrazu úplná pohoda a chlad sme vôbec necítili! Vydržali sme počítať zhruba dvakrát tak dlho, ako bez tuku. A vysvetlili sme si, že zvieratá v ľadových moriach a oceánoch majú hrubú vrstvu podkožného tuku, ktorý ich chráni pred chladom.

Zvieratá v zime

Prečo nikdy nie sú mokrí?

V škôlke si deti vrámci Medzinárodného dňa tučniakov ukázali, prečo tučniaky nikdy nie sú mokré, ani priamo po vylezení z vody. Ich perie totiž obsahuje veľa oleja, ktorý vodu odpudzuje. Aj to je jeden zo spôsobov, ako bojujú proti zime.

Boli tým tak fascinovaní, že sme si pokus doma ešte niekoľkokrát zopakovali. Vyskúšajte aj vy, potrebujete len voskovky, obrázok tučniaka a rozprašovač s vodou.

Prečo nie je tučniakom zima

Deti si vyfarbia tučniaka voskovkami. Môžete použiť iba čiernu a bielu, ak chcete byť verní realite, alebo nechať výber farieb na deti a mať tučniakov rozprávkových. Voskovky obsahujú mastný vosk, rovnako ako perie tučniakov, a ten vodu odpudzuje.

Keď máte obrázok hotový, zoberiete rozprašovač a dobre papier s tučniakom postriekajte. Vodu môžete nafarbiť na modro, aby bola lepšie vidieť na papieri, ale nie je to podmienkou. Na miestach, kde je obrázok vymaľovaný voskovkou, zostanú kvapky vody stáť. Na miestach, kde papier pomaľovaný nie je, sa voda vpije do papiera a urobí mokré fľaky. Tučniakom teda stačí vyliezť z vody, otriasť zo seba kvapky, a sú v momente suchí!

Prečo nie je tučniakom zima

Tučniaky a matematika 🙂

Ešte jednu super knihu o tučniakoch musím spomenúť, ktorá nás veľmi baví a dobre sa na nej smejeme. 365 tučnáků je príbeh rodinky, ktorej jedného dňa (prvého januára!) zazvoní pri dverách poštár a doručí im balík. Je v ňom tučniak a odkaz: “Som číslo jeden.” Na druhý deň zvoní zas. A má balík číslo dva.

Tipujete správne, každý deň im pribudne ďalší tučniak. Kniha sa hrá s matematikou, aj pomáha deťom orientovať sa v čase. No a hlavne je neuveriteľne napínavá – kto tých tučniakov posiela a prečo? Všetko sa vysvetlí na posledných stránkach 🙂

3 Replies to “Prečo nie je tučniakom zima?”

  1. Veľmi pekná knižka hlavne na toto počasie, ktoré je také zimné ešte stále ale už sa prebúdza. Ďakujem za článok musím si tu knižku nájsť :-))

  2. […] tučniakoch a o tom, prečo im nie je zima, sme s deťmi robili zopár pokusov, kuk sem ak ich chcete tiež vyskúšať. Je to veľká […]

  3. […] Prečítajte si: Prečo tučniakom nie je zima? […]

Pridaj komentár