Prečítané leto týždeň tretí – O STARÝCH RODIČOCH

Téma tohto týždňa je proste dokonalá. Našim deťom by sa leto ani nerátalo, keby bolo bez starých rodičov. Pretože takí správni starí rodičia predstavujú pre ich vnukov a vnučky zmes lásky, dobrodružstva, tepla, domova, občasného porušovania pravidiel a zakázaného ovocia v jednom. A my presne takých máme.

Prečítané leto O starých rodičoch

Zistili sme, že knižiek o starých rodičoch máme neúúúúúrekom. Navyše ich deti veľmi rady čítajú, pretože sú láskavé, vtipné a vzrušujúce zároveň. Veď posúďte sami, toto je v našom letnom košíku.

Skôr než som prišla na svet

Krásny príbeh o dvoch dievčatách, ktoré idú s dedkom (uprostred zimy) na chalupu a pritom začnú uvažovať, kde asi boli, keď ešte neboli na svete, a kam sa ľudia podejú, keď z tohto sveta odídu.

Skôr než som prišla na svet

Neočakávajte žiadne odpovede ani riešenia. Ako sa píše v popise knihy na stránkach vydavateľstva: “(Kniha) podchne veľkých i malých čitateľov k premýšľaniu o našom mieste v závratnom obrovskom vesmíre. Nenápadne poukazuje na to, že niekedy je dôležité pýtať sa, aj keď nevieme jednoznačné odpovede.”

Skôr než som prišla na svet

Medové príbehy

Knižka o troch súrodencoch, ktorí majú dedka včelára.

Medové príbehy

Veľmi pekne vykresľuje vzťah medzi starými rodičmi a ich vnukmi, ktorí sa pôvodne „boja“ stráviť prázdniny na vidieku, bez počítačov, kamarátov a vymožeností mesta. So starkým včelárom však zažijú mnoho pekných chvíľ, veľa nového sa naučia, a na konci prázdnin sa im naopak nechce ísť domov. A tak to so starými rodičmi má byť ?

Medové príbehy

Môj dedko Rýchly šíp

Príbeh o ideálnom dedkovi, ktorý vám urobí v záhrade najmenšiu indiánsku osadu na svete plnú dobrodružstiev, čítame už tretie leto a stále nás baví.

Môj dedko Rýchly šíp

Kúpila som ju pri príležitosti nášho indiánskeho leta, ktoré nám vymyslel náš dedo, a z ktorého sa stala už časom priam rodinná tradícia.

Môj dedko Rýchly šíp

Ohňostroj pre deduška

Knižka o chlapcovi, ktorý hľadá vhodný darček pre svojho dedka na narodeniny, je napísaná humorne a mierne absurdne, a viacmenej typicky pre Jaroslavu Blažkovú, ak poznáte jej tvorbu.

Ohňostroj pre deduška

Miestami mi dosť vadil štýl, akým sa napríklad babka rozprávala s vnukom (“Koľkokrát som ti hovorila, aby si sa s tým darebákom nerozprával? Ak ťa s ním ešte uvidím, dostaneš aj odo mňa!”) a tak som pri čítaní simultánne filtrovala a prekladala do reči, ktorá mi trochu viac pripomína rešpektujúcu výchovu.

Ohňostroj pre deduška

Prečo bývame za mestom

Túto malú absurdnú knižočku sme si kúpili náhodne v kníhkupectve a tak sa pri nej zabávame, až sa za bruchá chytáme. Nie je čisto o starých rodičoch, ale o jednej veľkej rodinke, ktorá hľadá vhodný domov.

Prečo bývame za mestom

Vyskúšajú bývať v autobuse, v lese, na Mesiaci, na streche kostola, dokonca v husliach jedného príbuzného… Všade je niečo fajn, ale niečo im vadí. Nakoniec nájdu ten správny dom za mestom, kde sa im konečne všetkým páči.

Prečo bývame za mestom

Túto knižku využívame ako námet na skvelú hru do auta na dlhšie cesty. Na striedačku vymýšlame, kam sme sa presťahovali, čo tam bolo fajn, a čo sa nám nepáčilo, takže sme sa museli presťahovať inam. Napríklad niekto začne: “Bývali sme na lúke pri diaľnici. Bolo nám tam fajn. Ocko rád chodil behať, brat sa naučil všetky značky áut a babka nám z lúčnych kvetov robila skvelé limonády. Ale bol tam veľký hluk a dedo sa sťažoval, že nemôže spať, a tak sme sa presťahovali do…” Pokračuje niekto ďalší. Presne takto je totiž písaná aj knižka, a tak deti často citujú priamo z nej 🙂

Lentilka pre dedka Edka

Knižka, ktorú som objavila v knižnici a zdala sa mi veľmi milá, ale deti zatiaľ neoslovila. Je o chlapcovi, ktorého dedko trpí Alzheimerom, o tom, ako to vníma, ako to ovplyvní jeho život a život jeho rodičov. A o tom, aká je dôležitá rodina. Určite to je skvelá knižka pre rodiny, v ktorých niečo podobné riešia.

Lentilka pre dedka Edka

Zisťujeme viac o starých rodičoch

Akí boli starí rodičia, keď ešte neboli starými rodičmi, ba dokonca ani rodičmi? Ako trávili prázdniny, aká zmrzlina im chutila, aké hry sa hrali? Práve toto sme tento týždeň zisťovali. Deti to nazvali hrou na novinárov a čakali, kedy sa pokazí počasie a oni budú môcť spovedať starých rodičov 🙂 Odpovede podaktorí písali, podaktorí kreslili.

Prečítané leto o starých rodičoch

Ak máte tiež takých úžasných starých rodičov a chcete zahrať aj vy, vytlačte si dotazníky tu:

PREČÍTANÉ LETO O starých rodičoch

Potom bežte za dedkom, babkou, starkým, starkou, pýtajte sa, debatujte, zapisujte, porovnávajte, kreslite. Pridajte aj nejaké spoločné fotky, celé si to zviažte a odložte, aby ste sa k tomu mohli niekedy vrátiť. A nezabudnite starých rodičov poriadne vyobjímať a povedať im, akí sú úžasní 🙂

P.S. Budúci týždeň mám pre vás pripravené super tvorivé aktivity a súťaž o jednu parádnu hru, tak nezabudnite sledovať! Teším sa na vás 🙂

4 Replies to “Prečítané leto týždeň tretí – O STARÝCH RODIČOCH”

  1. Mrkla jsem na to vaše indiánské léto a zmůžu se jen na: WOW!:)

    1. montessorikids says: Odpovedať

      Oooo dakujeme velmi pekne 🙂 bola to zabava 🙂

  2. […] Kids k tejto téme vymysleli aktivitu, v ktorej sa z vašich detí môžu stať novinári a dozvedieť sa o starých rodičov kopu úplne nových vecí. Môžete si ho stiahnuť v jednom peknom dokumente, vytlačiť a […]

  3. […] Kids k tejto téme vymysleli aktivitu, v ktorej sa z vašich detí môžu stať novinári a dozvedieť sa o starých rodičov kopu úplne nových vecí. Môžete si ho stiahnuť v jednom peknom dokumente, vytlačiť a […]

Pridaj komentár