Prečítané leto týždeň tretí – O PRIATEĽOCH

Téma na tento týždeň je opäť široká, veď takmer všetky dobré knižky obsahujú nejaké to priateľstvo. Bez priateľov by bol náš život úplne nudný!

Priateľstvo môže byť medzi rodičmi a ich deťmi, medzi súrodencami, spolužiakmi v škole či kamarátmi na ihrisku… Môže to byť aj vzťah človeka so zvieraťom. Ba dokonca aj s nejakou vecou – napríklad takým obľúbeným plyšákom.

Keď som si v duchu robila zoznam našich obľúbených kníh, kde hlavnú úlohu hrá priateľstvo v rôznych formách, zistila som, že všetky má na svedomí vydavateľstvo ProSolutions (ktoré možno poznáte pod značkou Vnímavé deti). No a milí ľudia z vydavateľstva dve z týchto knižiek poskytli pre našich čitateľov Prečítaného leta DO SÚŤAŽE ? Takže čítajte ďalej, na konci článku súťažíme!

Magdaléna a psík z knižnice

Táto knižka patrí k mojim absolútnym srdcovkám. Je o priateľstve prváčky Magdalénky s veľkým nežným psom menom Vločka. Magdalénke sa nedarí čítať a tak číta nerada. Jedného dňa jej teta knihovníčka pri návšteve knižnice predstaví Vločku, ktorá sa stane jej trpezlivou poslucháčkou.

Podrobnejšie som knihu vychválila v tomto článku. Ak máte doma budúceho prváčika, alebo dieťa, ktoré sa pokúša čítať, určite mu ju zadovážte na prvé samostatné čítanie.

Moja stará mama / Môj starý otec

Táto obojstranná kniha hovorí o jedinečnom pute medzi deťmi a ich starými rodičmi a patrí (aspoň pre mňa) do kategórie dojemnej detskej literatúry, pri ktorej čítaní má človek “hrču v hrdle” ☺️

Priateľstvo - Moja stará mama, Môj starý otec

V jednoduchých vetách opisuje, čo všetko robia láskaví, obetaví starí rodičia pre svojich vnukov, a čo zase raz, až budú dedko a babička veľmi starí, budú ich vnuci s láskou robiť pre nich.

Ak to nie je jasné z obrázkov, knižka sa číta z oboch strán. Na jednej je príbeh o starom otcovi, na druhej o starej mame.

Obsahuje málo textu a milé celostranové ilustrácie, čiže sa pokojne dá čítať aj dvoj-/trojročným deťom, najmä ak majú pekný vzťah so starými rodičmi. Príbeh si však užijú aj staršie deti – a možno aj viac ocenia základnú myšlienku, ktorú kniha ponúka.

Skutočný kamarát

Ako spoznáme skutočne dobrého priateľa? Na túto tému posledné dni intenzívne diskutujeme s mojou školáčkou. V školskom veku totiž priateľstvá nadobúdajú iný rozmer. Už nie sú len o tom, s kým sa budem dnes hrať, prípadne kto mi požičia hračku, po ktorej túžim. Ale aj o tom, kto mi ponúkne miesto pri stole v jedálni, keď práve nemám s kým sedieť, či dokonca kto sa ma zastane pred niekym, kto mi ubližuje.

Priateľstvo - Skutočný kamarát

A práve o vážnej téme šikany je kniha Skutočný kamarát. Hlavný hrdina príbehu je svedkom situácie, kedy staršie deti zo školy šikanujú v parku jeho spolužiaka. Najprv si v duchu predstavuje, ako by sa zachoval, keby bol slávnym superhrdinom, potom však nazbiera odvahu a tým superhrdinom sa naozaj stane. Nielen, že zakročí a proti šikane sa priamo postaví, ale dokonca si všetko nahrá na mobil a tak má o šikane jednoznačný dôkaz.

Priateľstvo - Skutočný kamarát

Táto kniha by mala byť povinnou literatúrou pre deti na prvom stupni základných škôl. Nielenže pomenováva nežiadúce správanie, zároveň dáva deťom aj vcelku konkrétny návod, ako proti nemu bojovať. Čo je nemenej dôležité, podsúva čitateľovi mnoho podnetov na reflexiu, prípadne debatu, o slušnosti, morálke, férovosti, a o tom, ako byť dobrým kamarátom a človekom.

Súťažíme s vydavateľstvom Vnímavé deti

Ak vás knižky v našom priateľskom výbere zaujali, o tieto dve z nich si môžete zasúťažiť.

(Máme aj Magdalénku, o tú si však zasúťažíme inokedy ?)

Prosíme si od vás:

? nakreslený obrázok najlepšieho kamaráta vášho dieťaťa, vložený do komentára pod dnešný príspevok na facebooku. Ak máte detí viac, môžu sa zapojiť každé zvlášť – v tom prípade každý obrázok vložte so samostatného komentára ?

? k tomu napísať, o ktorú z dvoch kníh máte záujem.

? lajk pre našu stránku ☺️

Dvoch šťastných výhercov vylosujeme V PONDELOK.

One Reply to “Prečítané leto týždeň tretí – O PRIATEĽOCH”

  1. […] je samozrejme čítať si s nimi knihy o dobrých priateľoch. Začiatkom týždňa som v tomto článku spomínala knihy, ktoré sú všetky o skvelých priateľoch, aj keď každá je vlastne o úplne […]

Pridaj komentár