Prečítané leto týždeň štvrtý – O RUKÁCH

Tento týždeň mám pre vás dve aktivitky na stiahnutie, tipy na zopár knižiek, ktoré trénujú jemnú motoriku a k tomu súťaž o jednu fajn hru. Témou v našom prečítanom lete sú RUKY, a tie si zaslúžia náležitú pozornosť.

Jednou zo zásad montessori učenia, ktorú rada spomínam, je:

“Čo neprešlo rukou, neuchytí sa v mozgu.”

Čím viac zmyslov pri učení nových vecí zapájame, tým rýchlejšie a hlavne trvalejšie si to pamätáme. Ak teda chceme v lete bojovať proti prázdninovému útlmu a strate vedomostí, ruky rozhodne nemôžeme vynechať.

Šikovné ruky

Ruky môžeme trénovať rôznymi hrami. Napríklad takým hmatovým pexesom. Nie je nič ľahšie, ako si také pexeso vyrobiť doma, my máme hneď niekoľko “handmade” verzií. Ako na to, som písala tu.

Skvelým tréningom pre ruky je aj kreslenie, strihanie, lepenie, skrátka tvorenie. 10 tipov, ako zapojiť pri tvorení jemnú motoriku, som už dávnejšie písala v hosťovskom článku na blogu Farebné prsty.

Ruky čítajú

Tento týždeň sme pre vás vybrali zopár tipov na knižky, ktoré sa čítajú rukami.

Pozrime sa na stavbu

Táto knižka precvičí tie najmenšie prstíky, je vhodná už od jedného roka a okrem stručného príbehu obsahuje prvky na ťahanie, točenie, posúvanie. Syn si ju sám raz vybral v obchode a veľmi rád si ju čítal.

Svojtka Pozrime sa na stavbu

Svojtka Pozrime sa na stavbu

V rovnakej sérii vyšlo aj Pozrime sa na železničnú stanicu, čo sice doma nemáme, ale určite by zaujalo 🙂

Vymodeluj obrázky O lienke

Hra s plastelínou je priam gymnastika pre ruky. Nič neprecvičí svaly prstov a dlane tak dobre, ako šúlanie, modelovanie, trhanie plastelíny. V tejto knižke sa modelovanie spája s príbehom o lienke, ktorej treba domodelovať postupne bodky, list, slnečné lúče…

Kniha Vymodeluj obrázky

V knižke je rovno pribalená plastelína, ktorá sice patrí k tým tvrdším a horšie tvarovateľným (a tak by som ju najmenším deťom asi nahradila nejakou jemnejšou), ale nám vydržala už niekoľko rokov, a to sme sa s ňou istý čas hrali naozaj skoro každý deň.

 The Finger Sports Game

Hervé Tullet je majster knižiek, ktoré sa čítajú rukami. Kto nemá doma (a nečítal miliónkrát) jeho Knižku? Alebo Farby? U nás sa čítali a čítajú zas a znova, okrem toho oslovia snaď každú detskú návštevu, a navyše sú skvelými spoločníkmi do auta, pretože deti si pokyny na jednotlivých stranách už pamätajú alebo dokonca vymýšlajú nové.

Jemná motorika

Séria Tulletových “finger” knižiek, kde hlavnými hrdinami sú detské prsty, je nemenej zábavná. Deti si na prsty namaľujú oči a ústa, a pomocou dier na stranách sa potom prsty stanú atlétmi, kulturistami či plavcami.

Jemná motorika

Jemná motorika

Bláznivá bludiště Thomase Flinthama

Fascinujúca kniha plná bludísk, o akých sa vám ani nesnívalo. Napríklad v kožuchu medveďa, na Mesiaci alebo v mrakodrapoch.

Bláznivá bludište

Bláznivá bludište

Bludiská sú mimochodom skvelé na tréning jemnej motoriky a koordináciu oko-ruka. A ak sa vám nepodarí zohnať túto knihu, na internete je množstvo bludísk, ktoré si môžete priamo vytlačiť. Veľa ich nájdete napríklad tu alebo tu.

Fingerprint Activities

Pri tejto knižke zase žasnete, čo všetko sa dá vytvoriť z odtlačkov prstov. Obsahuje pečiatkovú podušku v siedmich farbách a na každej stránke deti pomocou prstov vytvárajú zvieratká, kvety, stromy… od vtáčikov, ježkov, mačičiek až po kaktusy. Nájdete tu aj návody, ktorý prst ako otočiť, aby vznikol ten správny odtlačok, a možno to znie ako banalita, ale deti si pri tom poriadne potrápia mozgové závity, zmysel pre orientáciu a nemotorné prstíky zároveň.

Jemná motorika

V tejto sérii zatiaľ vyšli myslím iba dve knižky – Garden a Animals. Sú po anglicky, ale návody sú kreslené a tak si vystačíte v pohode so slovenčinou.

Jemná motorika

My máme knižku od Vianoc a vždy, keď ju jedno z detí vytiahne, je z toho nakoniec skupinová aktivita a pečiatkuje celá rodina. Jediné, na čo odporúčam dať pozor, a na čo deti často zabúdajú, je že si treba pri prechode od jednej farby do druhej utierať prsty, aby pečiatkové farby nezostali všetky pomiešané  hnedo-šedé. My väčšinou máme po ruke vlhčené obrúsky.

Jemná motorika

Beautiful Oops

Občas sa každému stane, že urobí chybu alebo sa pomýli. Alebo mu niečo nevyjde tak, ako si to želal. (Alebo mu skríži cestu mladší súrodenec :-)) V našej spoločnosti sme zvyknutí na chyby pozerať ako na niečo nežiadúce, niečo, čo treba skrývať. Ale ono to vôbec tak nie je! Každá chyba, ktorú urobíme, je len úžasná príležitosť naučiť sa niečo nové, zvládnuť nejakú novú výzvu! A o tom je táto krásna knižka.

prečítané leto ruky

Roztrhnutý výkres nie je dôvod na plač….

prečítané leto ruky

prečítané leto ruky

Rozliata farba predstavuje mnoho a mnoho možností…

prečítané leto ruky

Diery sú len príležitosti, ktoré treba dôkladne preskúmať.

prečítané leto ruky

prečítané leto ruky

Posolstvo tejto knižky si u nás pomerne často doma opakujeme. Stáva sa totiž, že niekto chce nakresliť srdiečko a vznikne z toho akýsi neforemný mnohouholník… Alebo sa jeden z malkáčov dostane k dielu staršej sestry a nechá jej na ňom nejaký ten odkaz… A vtedy je dobré si pripomenúť, že to nie je žiadna katastrofa, len skvelá príležitosť zapojiť fantáziu a šikovné ruky a vyčarovať niečo pekné.

Krásne chyby

Pozývam vás vyskúšať si to a vytvoriť z chýb krásne umelecké diela. Tu si vytlačte podklady, ktoré sú fľakaté, plné škvŕn a čmúh:

Prečítané leto KRÁSNE CHYBY

Vyberte si ten, ktorý vás najviac osloví. Kľudne ho ešte natrhnite alebo urobte niekde dieru. My sme použili papier vo formáte A3, aby deti mali väčší priestor. Potom vezmite farby, farbičky, fixky, washi pásky, nálepky, a čarujte.

Aj tričko s nevyprateľným fľakom sa dá zachrániť 😉

Súťaž o hru

Keďže som na vaše výtvory veľmi zvedavá, bola by som rada, keby ste mi ich odfotili a vložili do komentu pod príspevok na facebooku. (Stačí samozrejme odfotiť JEDNO dielo, nemusíte ich robiť všetky!)

A aby som vás trochu motivovala, získala som pre vás do súťaže hru Hape Pallina, ktorá je práve o šikovných rukách. Je mimochodom od jedného z mojich najobľúbenejších výrobcov hračiek.

Hape Pallina

Máte čas do nedele 6.8. V nedeľu večer jedného z vás vylosujem.

Už teraz sa teším na všetky krásne diela, ktoré z tých chýb, fľakov, škvŕn a čmúh vzniknú!

P.S. Mám pre vás ešte jednu aktivitu na stiahnutie, ale tá už sa mi sem nejak nezmestí, tak sa na ňu môžete tešiť v novom článku o pár dní.

2 Replies to “Prečítané leto týždeň štvrtý – O RUKÁCH”

  1. […] A nezabudnite, že k téme šikovných rúk ešte beží súťaž, o ktorej som písala v tomto článku. […]

  2. […] P.S. A nezabudnite, že ešte stále beží súťaž k téme šikovných rúk o krásnu hru Habe Pallina, o ktorej som písala v tomto článku. […]

Pridaj komentár