Prečítané leto týždeň štvrtý – O listoch

Keď som deťom povedala, že začína týždeň o listoch, veľkáčka sa ma hneď spýtala, či myslím listy na stromoch. Možno, aké ešte existujú? No predsa tie, čo píšeme a posielame! A jej mladšia sestra zamyslene pridala: “Mami, a stranám v knihe sa nehovorí náhodou tiež listy?” Veru áno. A tak sme sa zhodli, že tento týždeň venujeme všetkým formám listov.

A tému tohto týždňa sme si pomenovali…

Nie je list ako list.

listy, homonymá

Listy, ktoré posielame poštou

Začali sme tými v obálkach. Alebo vlastne vo fľašiach, náš prvý list bol totiž pirátsky. O tom ale neskôr. Pokračovali sme písaním listov kamarátom a rodinným príslušníkom.

Deti ešte nikdy nepísali listy, ktoré by posielali poštou. Písali pohľadnice z dovoleniek, veľkáčka nám tento rok poslala pohľadnicu z prvej školy v prírode. Museli sme si teda ukázať, ako sa taký list píše – kde sa píše pozdrav, kde dátum, a kde sa majú podpísať.

Pan Bartoš, listonoš

Na poštu so mnou chodia deti často, ale uvedomila som si, že v podstate pasívne – väčšinou sa tam hrajú alebo čítajú knihy, kým ja si vybavím svoje.

To sme tento týždeň zmenili. O tom, ako to s posielaním listov chodí, nám veľa povedala kniha Pan Bartoš, listonoš.

Kniha je robená ako reportáž o jednom poštárovi. Deti sa v nej dozvedeli o dennodennej práci poštára, ako putujú listy a balíky, ale napríklad aj o tom, čo to znamená poslať zásielku doporučene.

listy, homonymá, Prečítané leto

Je po česky a pan Bartoš sa so spisovnou češtinou moc netrápi, tak som knihu deťom miestami simultánne prekladala a vsúvala aj vysvetlivky. Je však veľmi vtipná a naozaj trefne vysvetľuje rôzne poštové pojmy. (Malé varovanie – je určená skôr pre väčších a tak som časti cenzurovala.)

Po prečítaní knihy sme získané poznatky potrebovali premietnuť do praxe. Minulý týždeň sme mali súťaž o dve knihy, a tie sme potrebovali poslať výhercom. Ideálne načasovanie! Jedna mamina napísala, či môžeme balíček adresovať priamo deťom. Super nápad! Poprosila som teda školáčku, nech napíše na zabalenú knižku adresu. Malkáčka silou mocou chcela tiež napísať a tak druhú adresu písala ona. Bola to pre ňu veľmi namáhavá práca, napísať všetko v jednej veľkosti a nepomýliť sa, ale dala to bez chybičky a bola na seba právom hrdá. Malý chlap našťastie netúžil písať, inak by sme museli vylosovať tretieho výhercu.

Potom sme sa vybrali na poštu. Deti si pripravili peniaze a dohodli sme sa, že balíčky pôjdu prvou triedou. Zvyšok vybavili samé – zobrali si v automate číslo, počkali, kým sa dostanú na rad, balíky s listami podali tete za pultom a zaplatili.

Školáčka Terka a zamilovaný list

Okrem knižky o poštárovi Bartošovi sa k téme hodí aj novinka vydavateľstva Verbarium Školáčka Terka a zamilovaný list. Ak máte deti v predškolskom veku, určite poznáte sériu knižiek o kamarátke Terke. Písala som o nej napríklad v tomto článku o montessori knihách pre malkáčov. Terka rastie so svojimi čitateľmi a v novej sérii je z nej už veľká tretiačka. Formát kníh je iný, obsahuje iba kde – tu malé obrázky, ktoré sú ale pekne farebné a oživujú text.

Na Slovensku zatiaľ vyšli o školáčke Terke dve knihy.

Školáčka Terka, zamilovaný list

Hneď v prvej z nich rieši otázky priateľstva, lásky, zamilovania a randenia. S kamarátom Paľkom spolu chodia do školy a zo školy, a spolužiaci si z nich robia srandu, že sú do seba zaľúbení. Terku to hnevá, pretože vlastne nevie, čo to presne znamená, byť zamilovaný. Navyše zrazu všetci v triede píšu a dostávajú zamilované listy, a aj ona by nejaký chcela. A tak si ho napíše sama.

školáčka Terka, Verbarium

Knižka je oficiálne pre vek 7+, mne sa však zdá tá hranica vzhľadom na tému trochu prinízka a tak som ju nateraz odložila, kým nebudem mať pocit, že je u dcéry táto téma aktuálna. Kľudne by som ju ponúkla až dievčatám v tretej triede, teda rovnako starým, ako hlavná hrdinka. Druhá knižka v sérii je naopak o školskom výlete a prijatí novej spolužiačky, a teda v pohode aj pre prvákov, najmä takých, ktorí už boli alebo sa chystajú do školy v prírode.

Listy na stromoch

Minulé leto vrámci prečítaného týždňa o rastlinkách sme spoznávali listy stromov v lese. Robila som k tomu aj malú knižku na stiahnutie zadarmo, nájdete ju vo vyššie uvedenom linku.

Na čítanie o listoch vám určite odporúčame dve jarné novinky, ktoré sa nám veľmi páčia. Knižka Kto rastie v parku rozpráva roztomilý príbeh malého klíčku, ktorý v parku hľadá, ku komu patrí. Predstaví sa mu postupne desať stromov a každý mu vysvetlí, prečo on nie je jeho príbuzný. Každému stromu je venovaná jedna dvojstrana, text je doplnený jemnými ilustráciami, a číta sa ako napínavá detektívka. Hlavný hrdina nakoniec nájde, ku komu patrí, a pre nás je tento príbeh o to milší, že nám tento strom rastie priamo v záhrade. Druhá kniha rozpráva zase príbeh vtáčika, ktorý si v ovocnom sade hľadá strom, v ktorom by si postavil hniezdo. Podobným spôsobom sú tu predstavené rôzne ovocné stromy.

O oboch knižkách som písala podrobne v tomto článku.

Leaf… Alebo PADY

V našej knižnici máme knižku, ktorá má názov LEAF – LIST.

O listoch - Leaf - Pady

Je to jednoduchý príbeh o ľadovom medveďovi, ktorý sa zatúla ďaleko od domova. Hovorí však o mnohých dôležitých otázkach. O životnom prostredí, o strachu z neznámeho, o odvahe…

O listoch - Leaf - Pady

A má nádherné ilustrácie. Knižka v septembri vyjde v češtine pod názvom Pady, a dobre vám radíme, nenechajte si ju ujsť!

O listoch - Leaf - Pady

Listy papiera

Listom môže byť aj kus papiera, či dve strany v knihe. A s jedným jediným listom papiera sa dajú robiť neskutočné kúzla!

Ak radi tvoríte, tak ako my, a máte doma papier farebný, krepový, vlnitý aj hodvábny, tu sú naše tri tipy na krásne knihy z vydavateľstva Svojtka, ktoré sú plné jednoduchých aj náročnejších nápadov na tvorenie s papierom.

Tvoríme z papiera

Táto knižka je pre deti už od troch rokov a ponúka krásne jednoduché nápady, ako vytvoriť zmrzlinové pozvánky na oslavu, efektné kúzlo s papierom či origami zvieratká.

Návody sú názorné, rozpísané krok po kroku, na vnútorných stranách obalu knihy sú aj šablóny, ktoré si môžete prekresliť. Tvorenie je pomerne jednoduché, zvládnu ho naozaj už menšie deti. Výhodou tejto knihy je, že nepotrebujete mať doma arzenál vecí na tvorenie od akrylových farieb cez žinilkové drôtiky po modelársky nôž. Vystačíte si s rôznymi druhmi papiera.

Kúzlenie s papierom

Naša sedemročná školáčka prvú knižku považuje už za “nudnú”, táto ju však fascinuje. Je pre deti približne od šesť rokov (ak chcú tvoriť úplne bez pomoci rodičov) a obsahuje kopu krásnych nápadov s rôznym stupňom náročnosti.

Tie nie sú popísané tak detailne a presne, ako v predošlej knihe, ale dávajú väčší priestor na vlastné tvorenie a fantáziu.

A zoznam potrebných pomôcok je oveľa dlhší.

Origami pre deti

Deti sa tento týždeň naučili nové slovo. ORIGAMI. Už dlhšie som s nimi chcela nejaké jednoduché origami skúsiť a pri téme listov mi to padlo do rany.

Hľadala som nejakú knižku s origami pre deti a našla som jednu veľmi milú sériu. Knižky sa volajú Origami pre deti a existujú štyri s rôznou témou. Každá obsahuje:

➡️ návody na origami modely pre deti, nakreslené krok po kroku,

➡️ odtrhnuteľné listy papiera, z ktorých sa dané modely skladajú,

➡️ a dokonca aj jednoduchý, asi 10-stranový príbeh na čítanie, ktorý to celé akosi prepojí.

Hneď ako sme knihu kúpili, sme museli príbeh prečítať a ísť skladať zvieratká. Bez odkladu, dokonca nám aj obed vychladol, lebo veď kto by jedol, keď môže robiť žirafu z papiera, že áno?

Poviem vám, že sme si poriadne precvičili prsty! Túto knižku odporúčame tiež pre trochu staršie deti (prípadne pre malé deti s aktívnou pomocou dospelého). Väčšina origami zvieratiek v nej vyžaduje vcelku presnú prácu s ohýbaním papiera a naši päťroční boli pri niektorých krokoch mierne zúfalí.

(Inak v Martinuse dve z týchto knižiek predávajú za takmer polovičnú cenu, a majú len posledných pár kusov, tak ak vás zaujali, neváhajte.)

Toľko o našom listovom týždni. Popri listoch sme prebrali aj homonymá ako také, ale to už sem nezmestím, takže o nich napíšem v druhej časti ☺️

2 Replies to “Prečítané leto týždeň štvrtý – O listoch”

  1. […] Pri téme LISTOV v tomto týždni Prečítaného leta sa vyslovene ponúka debata o homonymách. V predošlom článku som písala, ako sme riešili listy, ktoré posielame poštou, listy, ktoré r… […]

  2. […] leto deti prišli na chuť origami. Písala som o tom v našom článku o listoch. V posledných týždňoch sa k tomu vrátili, vytiahli origami knižku a zase vyrábajú […]

Pridaj komentár