Prečítané leto týždeň šiesty – O PEČENÍ (a tieňové koláčikové pexeso na stiahnutie zdarma)

Ak hľadáte, aké “montessori” aktivity vymyslieť deťom, nič dokonalejšie ako pečenie nenájdete. Okrem toho, že deti milujú snaď všetky práce, ktoré sa odohrávajú v kuchyni, pečenie spája:

  • činnosti praktického života (presýpanie, prelievanie, naberanie lyžicou, strúhanie, miešanie, krájanie…)
  • zapájanie zmyslov (ach všetky tie vône a chute!)
  • rozvoj jazyka (škorica, vanilkový struk, sladké, kyslé, mäkké, husté….)
  • matematiku (250 gramov, 100 mililitrov, 3 lyžice…)

No nie ste unavení už len keď to všetko čítate?

Ako to u nás však často býva, náš týždeň o pečení ešte ani poriadne nezačal a už dramaticky zmenil smer. Veľkáčka totiž vyhrabala jednu staršiu knižku o čokoláde, a zrazu bolo rozhodnuté, že nasledujúce dni zasvätíme skúmaniu a testovaniu čokolády 🙂 O tom, čo sa u nás momentálne deje, vám určite napíšeme podrobnú správu. Zatiaľ pár slov o tom pečení.

Pečenie v knihách

Tu je zopár našich knižiek, ktoré sa nám hodia k téme.

Pozri sa dovnútra potravín

Ak sú u vás okienkové knižky rovnako obľúbené ako u nás, toto je ďalšia pekná do série. Objasňuje deťom, ako vzniká jedlo, ktoré majú doma v chladničke či komore. Že potraviny sú buď rastlinného pôvodu alebo živočíšneho.

Pozri sa dovnútra potravín

Deti si môžu pozrieť, ako rastie pšenica či ryža, ako sa triedia vajíčka a lovia ryby v moriach. Okienka skrývajú množstvo zaujímavostí a aj dospelý tu iste nájde niečo, čo doteraz netušil 🙂

Pozri sa dovnútra potravín

Rozprávky do chrumkava prepečené

Kniha akoby napísaná pre tento týždeň. Obsahuje zbierku rozprávok o jednej pekárni, ktorú navštevujú samí zvláštni zákazníci s ešte zvláštnejšími požiadavkami, ktorým sa pekár s pekárkou snažia vyhovieť. Napríklad taký žonglér, permoník či víly. Autorkou knihy je Zuzana Boďová. Radi jej knihy čítame, o jednej som písala pred pár dňami. Aj táto je vtipná a zábavná.

Rozprávky do chrumkava prepečené, Z. Boďová

Pre mňa negatívom tejto knihy je, že je písaná zároveň po slovensky aj po anglicky. Takéto preklady na mňa vždy pôsobia silene a neprirodzene, a tak je to aj v tomto prípade. Anglický text som čítala len kde-tu, ale niektoré vety boli také kostrbaté, že by som ich deťom určite nečítala. Načo aj čítať slovenské preklady, keď je na svete toľko úžasných originálnych anglických kníh?

Rozprávky do chrumkava prepečené, Z. Boďová

Mama Panya’s Pancakes

Krásny príbeh z africkej dedinky o chlapcovi, ktorý ide s mamou na trh nakúpiť potraviny, aby si mohli večer na ohni urobiť palacinky. Cestou stretnú mnoho známych a chlapec ich všetkých srdečne pozýva na večeru. Mama mu nevie vysvetliť, že nemajú na takú hostinu dosť peňazí. Syn je hovorí, že nejak to zvládnu. Ako to všetko dopadne, vám nebudem prezrádzať 🙂 Je to veľmi pekná knižka, na konci nájdete stručný slovník, zopár vysvetliviek, ako sa v takej africkej dedine žije, a dokonca aj recept na slávne palacinky. (Nikdy sme ho však neskúšali, lebo jedna z prísad je čili korenie :-))

Pečenie montessori

Pečenie montessori

OLOVRANT (Moje malé príbehy Montessori) 

Jeden zo štyroch krátkych príbehov o sestrách Eme a Linde. Tentokrát pripravujú olovrant pre svojich kamarátov a rozhodnú sa, že im niečo upečú. A zvládnu to úplne samé.

Moje malé príbehy montessori: Olovrant

Príbeh je doplnený krásnymi ilustráciami, obsahuje málo textu a zvládnu ho deti už približne od dvoch rokov. U nás naopak knižky používame na samostatné čítanie pre 6- a 4-ročnú malú čitateľku.

Moje príbehy montessori: Olovrant

Na konci knižky je jednoduchý recept na rovnaké kysnuté pečivo, aké piekli dievčatá.

Moje malé príbehy montessori: Olovrant

Pečenie s knihou

Po prečítaní príbehu sa deti hneď pustili do pečenia podľa receptu.

Moje malé príbehy montessori: Olovrant

Najprv hľadali ingrediencie, vážili a merali, koľko čoho potrebujú. Pri menších deťoch sa odporúča pripraviť si dopredu všetky ingrediencie v požadovaných množstvách na stôl, aby potom mohli nerušene sypať, liať, miešať. Nám sa to neosvedčilo, deti veľmi baví už samotné hľadanie ingrediencií, o vážení a meraní ani nehovorím. Možno je to tým, že pracujú traja naraz a tak potrebujú veľa činností, aby mal každý stále dosť práce.

Pečenie

Nasledovalo miesenie cesta, ktoré dalo celkom zabrať. Po krátkom kysnutí si deti urobili malé bochníčky, do ktorých si každý pridal nejakú prísadu podľa chuti. Kúsky čokolády, hrozienka, oriešky.

Pečenie montessori

Na druhý deň sme mali parádne raňajky.

Moje príbehy montessori: Olovrant

Pečenie z filcu a machovej gumy

Toto je jedna z prvých aktivít, ktorú som pre deti vyrobila. Sú to nastrihané kúsky filcu a machovej gumy, z ktorých si deti skladajú podľa chuti rôzne muffiny či cupcakes. Dodnes ich táto zábava neomrzela. Ak máte doma kúsky filcu alebo iných látok, skúste deťom niečo podobné vytvoriť. Môže to poslúžiť aj na učenie farieb alebo skladanie podľa predlohy, prípadne jednoduché počítanie.

Montessori vrecúškové aktivity

Tieňové pečenie od nás pre vás

Tentokrát sme si pre vás pripravili na stiahnutie koláčikové tieňové pexeso:

Prečítané leto – Tieňové koláčiky 

S menšími deťmi môžete hrať klasickú priraďovačku koláčov k ich tieňom.

Pečenie, prečítané leto

S trošku väčšími si môžete zahrať také jednoduché pexeso.

Pečenie, prečítané leto

My sme sa pri ňom celkom dobre zabavili. A tuho sme premýšlali, ktorý koláčik, tortičku, cupcake či roládu by sme zjedli ako prvý 🙂

2 Replies to “Prečítané leto týždeň šiesty – O PEČENÍ (a tieňové koláčikové pexeso na stiahnutie zdarma)”

  1. […] do slovenčiny by znamenalo nespoznať mnohé krásne kusy. Svojou kôpkou prispeli aj Zbojníci. Montessori Kids si čítali o olovrante zo série Montessori knižočiek, a Nina sa s dievčatami ubytovala v martinusáckom kresle na […]

  2. […] Viac tipov na čítanie a tieňové pexeso s koláčikmi na stiahnutie nájdete v tomto článku: O pečení. […]

Pridaj komentár