Vysvedčenia sú rozdané, školské tašky odhodené v kúte, ranné vstávanie a večerné naháňanie do postele na dva mesiace zabudnuté a my sme opäť začali vyfarbovať štvorčeky v našom prázdninovom kalendári. A zase sa tešíme na úžasné prečítané leto plné zážitkov a krásnych spoločných chvíľ.
Prvý týždeň Prečítaného leta si opäť dal za úlohu poriadne nás prázdninovo naladiť – je o ďalekej krajine. Priznávam, že my sme začali s miernym predstihom. Posledných pár školských dní sme si cestovali prstom po mapách, skúmali, kde sme už boli a kam by sme ešte chceli ísť. A popri tom sme premýšlali, aká krajina nám na mapách chýba. Vytvorili sme si jednoduché knižočky Moja krajina, kde sme si každý vymysleli tú svoju top zázračnú krajinu, kde je stále kľud, od rána do večera sa hrá len futbal alebo sa po lúkach preháňajú ružovo-fialové trblietavé jednorožce. Knižku ponúkame na stiahnutie aj vám, stačí sa dočítať na koniec článku.
Inak už tretí rok mám pocit, že Prečítané leto nám niekto šije na mieru. Náš prvý týždeň trávime na cestách po (ne)ďalekých krajinách a absolvovali sme dokonca cestu okolo sveta – aj keď len takého mini legového. Deti si ju užili hádam viac, ako tú ozajstnú.
Čo sme čítali
K cestovaniu po papieri sa nám jednoznačne najlepšie hodia naše skvelé Mapy.
Je to jedna z tých nadčasových veľkoformátových kníh, ktoré sa zídu trojročným rovnako ako trinásťročným.
Pred letom som hľadala aj nejaký detský atlas Európy, ktorý by zaujal aj päťročných a nezahltil ich hŕbou (zatiaľ zbytočných) informácií. Vybrala som nakoniec Atlas Európy pre deti od Oldřicha Ružičku. Máme od neho viacero kníh, píše vtipne a pre deti pútavo. Tento atlas nie je výnimkou.
Európa je v knihe rozdelená geograficky do šiestich rozkladacích máp. Na tých sú okrem pikošiek, rekordov a zaujímavostí vždy aj dve prilepené miniknižôčky zamerané napríklad na architektúru alebo zaujímavých ľudí.
Ku každej mape je dvojstrana rôznych zaujímavostí.
K tomu som objednala nálepkový Môj atlas Európy, ktorý k nám ale ešte nedoletel.
Z beletrie sa nám k téme hodilo veľmi veľa kníh. Som si istá, že o ďalekej krajine toho nájde doma každý kopu, a tak vás tu nebudem zasypávať naším zoznamom. My sme si knihy prečítali dve. Z knižnice sme si požičali O chvíľu sme doma, len si odskočíme do Afriky a z poličky sme vytiahli našu storočnú ošúchanú Pipi, ktorej príhody na ostrove Kurekuredut ma vždy spomienkami prenesú do detstva.
Do pozornosti by som ale rada dala Knihu multikultúrnych rozprávok Zo sveta do sveta, ktorá je voľne na stiahnutie tu.
Je to krásny projekt, ktorý mal za cieľ zoznámiť deti s imigrantmi žijúcimi na Slovensku prostredníctvom rozprávok. Kniha obsahuje 15 rozprávok, z rôznych kútov sveta (India, Peru, Srbsko, Zimbabwe…) prerozprávaných imigrantmi z týchto krajín, ktorí žijú na Slovensku. O každom je na začiatku rozprávky aj pár viet, kde sa deti dozvedia, odkiaľ pochádza, kde na Slovensku žije a čo tu robí.
Ku knihe je aj pracovný zošit, ktorý si stiahnete na tom istom linku, a ktorý je ideálny na prácu s knihou vo väčších skupinkách – v školách, škôlkach, táboroch.
Moja vlastná krajina
Potom sme s deťmi začali riešiť, ako by asi vyzerala vysnívaná krajina každého z nás, kam by sme sa určite chceli pozrieť. A keďže už dlhší čas sa u nás neustále tvoria nejaké knižky, padlo jasné rozhodnutie vytvoriť si o týchto fantastických krajinách knižky.
Pri listovaní v mapách sme si nemohli nevšimnúť, že každá krajina má určitú rozlohu, hlavné mesto, hovorí sa v nej nejakým jazykom, platí nejakou menou… A že každá je niečim výnimočná – má nejaké svojské národné jedlo, zviera či rastlinu… Snažili sme sa teda do našich knižiek zakomponovať čo najviac takýchto informácií.
Neustále ma prekvapuje, aké majú tie naše deti obrovskú fantáziu. Každé si vytvorilo bez zaváhania úplne svojskú krajinu, do detailov vymysleli a nakreslili národné odevy, peniaze, vlajku, portrét hlavy štátu… Ja som si tvorila svoju krajinu s nimi, ale veru v porovnaní je úplne nudná.
Trochu sme sa pohrali s vymýšlaním typických zvierat. Miesto toho, aby ich deti do knižiek kreslili, som vytlačila obrázky viacerých (skutočných) zvierat a deti mali vytvoriť vlastné kombinovaním rôznych častí tiel týchto zvierat. Vznikli naozaj zaujímavé tvory. Súbor so zvieratami je tiež na stiahnutie dole, vyskúšajte aj vy.
Nad knižkami sme strávili veľa času. Deti kreslili, písali, vymýšlali, otáčali stranu za stranou a občas aj zabúdali jesť. Tento typ aktivít asi budeme počas prázdnin robiť pravidelne. Deti si tak totiž parádne trénujú grafomotoriku, písanie aj čítanie, a je to pre ne taká zábava, že vlastne vôbec netušia, aké je to pre ne prospešné.
Sťahujte tu ⬇⬇⬇
Knižka MOJA KRAJINA na stiahnutie
Moje ZVIERA na stiahnutie
U nás momentálne fičí už druhá téma, ku ktorej sme vyslovene doma knižku nemali a tak dcéra napísala vlastnú. O tom až o týždeň, užite si cesty po ďalekých krajinách!
[…] témy. Napríklad sme vymýšlali naše vlastné krajiny v téme ďalekých krajín. (Tu je náš článok aj s aktivitou na stiahnutie.) Alebo sme sledovali, ako cestujú k nám potraviny s knižkou o banánovi […]