Prečítané leto týždeň piaty – O TME (a dve aktivity na stiahnutie zadarmo)

Prvý mesiac prázdnin sme zakončili tak, ako sme ho aj začali – nočnou výpravou. Kým tá prvá bola v uliciach mesta, táto druhá bola na dedine, a bolo to veru úplne “o inom” 🙂

Na prechádzku sme sa náležite vybavili čelovkami a svietiacimi tyčinkami. Museli sme pekne dlho čakať, kým sa poriadne zotmie, až sme sa báli, že podaktorí zaspia. Predsa len, v lete sú tie noci poriadne krátke. Aj sme si zaspomínali, aké je to v zime iné – vstávame do tmy a kým sa stihneme vrátiť zo škôlky, opäť je tma ako v rohu!

Okolo deviatej sme to už nevydržali a vybrali sa do tmy. Zvolili sme si tichú cestu bez svetiel, popri zurčiacom potoku. Spoločnosť nám robila jedna zvedavá mačička so svietiacimi zelenými očami, húkajúca sova, zatúlaný psík a asi tisíc cvrčkov.

Riadne sme sa zabavili so svietiacimi tyčinkami. Kreslili sme s nimi rôzne obrazce v tme.

O tme

Zaujímavé boli aj hry s tieňmi našich tiel v svetle čeloviek.

Nakoniec som deťom dala tabuľku s rôznymi vecami, ktoré sme v tme stretli. Mali do nej zapísať, akými zmyslami čo vnímali. Posledné tri riadky boli prázdne a museli do nich dokresliť ďalšie veci, ktoré si zapamätali.

Zistili sme toho na prechádzke tmou mnoho. Napríklad:

“Mami, vieš, že aj strom sa dá počuť? Keď zafúka vietor a šumia listy!”

Ak sa tiež chystáte na nočnú prechádzku, tabuľku si stiahnete tu:

Prečítané leto_Prechadzka v tme 

Na druhý deň sme zaznamenali všetko, čo sme videli a počuli, na čierny výkres. Nájdete tam autá, dom so svietiacimi oblokmi, netopiera, nočnú moru, alebo napríklad “smrad” ?

Prečítané leto o tme

Čítame o tme

Knihy o tme

Expedícia – Zem

Knižka, v ktorej si musíte svietiť “baterkou”. Deti najviac zo všetkého fascinuje mechanizmus, vďaka ktorému baterka “svieti” na strany knihy, keď je to v skutočnosti len kus bieleho kartónu ?

Expedícia - zem

Kniha je o zvieratách z celého sveta (v sérii existujú ešte dve ďalšie – o hmyze a o morských živočíchoch).

Expedícia - zem

Mne sa na knižke páči, ako je logicky štrukturovaná. Každá dvojstrana obsahuje určitý biotop. Na pravej strane je obraz, na ktorý si musíte posvietiť, aby sa vám odhalil, a na ľavej strane sú jednotlivé zvieratá, ktoré v danom prostredí žijú, s názvom, obrázkom a stručným popisom. Množstvom textu je knižka ideálna pre začínajúcich čitateľov.

Veľká kniha tmy

Veľkoformátové knihy sú u nás v poslednej dobe in. A táto o to viac, že je celá čierna a záhadná. Dozviete sa v nej, aké všelijaké veci sa dejú v noci v meste a na dedine, aké zvieratá v prírode obľubujú tmu pred svetlom, alebo že také letisko nikdy nespí.

Veľká kniha tmy

Knihy faktu u nás nie sú moc v kurze, deti jednoznačne preferujú rozprávky. Tu sú fakty však podané vcelku pútavo a stručne. Sú navyše doplnené skvelými veľkými obrázkami, kde deti majú možnosť porovnať, ako napríklad taká dedina vyzerá v tme a čo sa v tej tme skrýva. Veľmi nás baví skúmať tmavé obrázky a tipovať, čo vlastne znázorňujú.

Veľká kniha tmy

Čo robia rodičia v noci? (Mais que font les parents la nuit?)

Opäť tip za zlatú knižku pre frankofónnych čitateľov, ktorú sme objavili nedávno. Je o malej Sofii, ktorej vŕta hlavou, čo rodičia robia, keď ju dajú spať. Predstavuje si, že rodičia určite celé noci pozerajú rozprávky a jedia pri tom pukance, alebo sa napchávajú sladkosťami či hrajú sa na indiánov. Až nakoniec zistí, že robia presne to isté čo ona – teda že spia 🙂 Knižka je zaujímavo ilustrovaná a veľmi vtipná, takže si ju deti rýchlo obľúbili.

The Moon seems to change

Útla papierová knižka o tom, prečo sa zdá, že Mesiac má každý deň iný tvar. Kúpila som ju, keď deti veľmi fascinoval na nočnej oblohe Mesiac a stále ho sledovali. V angličtine rada kupujem knižky tejto série. Sú písané pomerne jednoduchým štýlom a deťom vysvetľujú rôzne prírodné javy. Sú odstupňované, výberom tém aj použitým slovníkom, do rôznych úrovní, pričom tie najjednoduchšie sú už pre deti predškolského veku.

Pozorujeme Mesiac

Minulý rok  sme si urobili fázy Mesiaca z keksov Oreo. Sledovali sme vtedy meniaci sa Mesiac na oblohe počas 28 dní a výsledky zaznamenávali. Urobili sme si aj kartičky s rôznymi fázami Mesiaca.

Fázy Mesiaca

Ak si chcete urobiť tiež taký malý projekt o fázach Mesiaca, tu si môžete stiahnuť zopár materiálov.

One Reply to “Prečítané leto týždeň piaty – O TME (a dve aktivity na stiahnutie zadarmo)”

  1. […] aj nechceli použiť v noci, bude sa vám hodiť na dlhšie túry alebo cesty autom. Pozrite sa ku Nadi na jej blog, je to jednoduchý a efektný nápad.   Na nočnú prechádzku sa vybrali aj zbojníci, aj keď z toho nemáme žiaden záznam, no a […]

Pridaj komentár