Prečítané leto týždeň druhý – O OKULIAROCH

Druhý týždeň Prečítaného leta nesie názov O okuliaroch a najprv nás mierne potrápil. Na rozdiel do ďalekých krajín sme totiž okuliare hľadali v našej domácej knižnici ťažko. Mne napadol ikonický hrdina v okuliaroch Harry Potter, toho sme však zatiaľ čítali iba my dospelí.

Dcéra nelenila a napísala knižku vlastnú – Neposlušné okuliark(y). Neskromne musím povedať, že je parádna, a viackrát sme ju s malkáčmi čítali.

MontessoriKids.sk

Je o dievčatku, ktorému sa stále strácajú okuliarky a tak zažíva mnoho krušných (a hlavne vtipných) chvíľ ? Vďaka tejto knižke sme si však uvedomili, že okuliare môžu byť rôzne, a že by sme vlastne do tejto témy mohli zahrnúť všetko, čo nám pomáha lepšie vidieť.

Naše tipy na beletriu

O zraku a o tom, ako vidia ľudia, ktorým chýba, je jedna z našich srdcoviek, Mimi a Líza. Tieto knižky  vyťahujeme z poličky zas a znova a myslím, že deťom veľmi pomáhajú vnímať inakosť ako bežnú súčasť života. Jednu mimialízovskú fázu sme mali pred pár mesiacmi, a vtedy sme sa dosť vyhrali s braillovým písmom. Máme totiž aj tento krásny pracovný zošit, kde je pekne ukázané, ako sa braillovým písmom píše. (Ak máte radi Mimi a Lízu, určite ho odporúčame.) Deti veľmi bavilo vypisovať svoje mená, mená členov rodiny, a nakoniec aj rôzne krátke odkazy, ktoré nám dávali lúštiť.

Ďalej sme našli kapitolu o lupe v knižke Zahráme sa s hocičím od Zuzany Štebalskej. Táto kniha má veľmi zaujímavý koncept. Prostredníctvom rozprávok o dvoch kamarátoch Malinke a Čučkovi – ktorí sú mimochodom vydry – dáva deťom návody, ako sa zahrať s bežnými predmetmi, ktoré nájdu doma či vonku. Starý plech, slamky, deka… všetko je parádna rekvizita do hry!

O okuliaroch

V tomto príbehu Malinka a Čučko nájdu prepravku starých nástrojov, a medzi nimi aj lupu. Malinka Čučkovi vysvetlí, ako lupa funguje, a potom sa spolu vyberú na výpravu pozorovať rôzne veci. Semienka, maliny, chrobáčiky…

Zahráme sa s hocičím

Okuliare sme nakoniec našli aj v úžasne absurdnej knižke Musíš si priniesť klobúk. Hlavný hrdina dostane pozvánku na oslavu, musí však prísť v klobúku. Klobúk nemá, nájde našťastie opicu s klobúkom, ktorá je ochotná ísť na oslavu s ním. Ak však chce ísť na party s opicou v klobúku, tá musí vraj mať aj STARODÁVNE OKULIARE!

Musíš si priniesť klobúk

Asi je vám jasné, že ani s okuliarmi nemajú vyhraté a čaká ich celá hŕba ďalších podmienok. Nehovoriac o prekvapivom závere.

Naše tipy na NE-beletriu

Ak chcete deťom vysvetliť, prečo niektorí ľudia potrebujú okuliare, nič vám v tom nepomôže lepšie ako kniha Ako to, že vidím? z vydavateľstva Svojtka. Podrobnejšie o nej píšem v tomto článku.

O okuliaroch

O okuliaroch

Pár dní pred začiatkom prázdnin som v kníhkupectve objavila knihu Zábavné schovávačky, ktorá sa ukázala ako skvelý spoločník na dlhé cesty autom.

Obsahuje 14 bláznivých obrázkov rôznych miest – vesmírnej stanice, čarodejníckeho bálu, Južného pólu… a úlohy, čo všetko máte na obrázku hľadať. Niektoré obrázky sú na priesvitnej fólii a hľadajú sa pomocou priloženej papierovej baterky/lupy.

No a kniha, ktorá nás úplne dostala, je Co se skrývá v našem těle? od ilustrátorky a módnej návrhárky Ainy Bestardovej (navrhovala napríklad topánky pre španielsku značku Camper).

Co se skrývá v našem tele?

Knižka je celá kreslená technikou RGB a pomocou troch lúp – červenej, modrej a zelenej – odkrýva čitateľ veci, ktoré sú inak skryté. Môže tak skúmať bunky, orgány, kosti, kožu…

Co se skrývá v našem tele?

Na predposlednej strane dokonca vývin bábätka v brušku z malej bunky až po malého človiečika. No čo vám budem hovoriť, v tejto knihe si rada listujem vo voľných chvíľach aj ja. A už si robím zálusk na ďalšie, autorka vydala rovnakú RGB knihu aj o lese a o mori.

Pre vás na stiahnutie

Keď máme tému o očiach, videní, okuliaroch, tento týždeň som si pre vás pripravila tri aktivity na vizuálnu diferenciáciu. Už dávno mám odložené milé zvieratkovské obrázky, s ktorými som chcela niečo vyrobiť, a teraz mi padli v počítači do oka.

Prečítané leto o okuliaroch

Vytlačte si teda tento súbor…

3 AKTIVITY NA ZRAKOVÚ DIFERENCIÁCIU

… zoberte si kľudne na pomoc lupu, a potrénujte si trochu oči (a zároveň aj počítanie a pravoľavú orientáciu). V prvej aktivite počítate zvieratká v lese, v druhej musíte poriadne zaostriť, v druhej určiť, ktoré zvieratká majú namierené DOĽAVA a ktoré DOPRAVA. (Ak ich chcete použiť viackrát, strčte vytlačené listy do euroobalov, alebo si ich zalaminujte, a pridajte k nim stierateľnú fixku.)

Prečítané leto o okuliaroch

Prajeme veselú zábavu a ostrý zrak!

Pridaj komentár