Prečítané leto – O kufroch a batohoch

Tento rok to Prečítané leto prišlo nejak nečakane. Ešte sme ani nestihli poriadne odložiť školské tašky a už je tu prvý týždeň, o kufroch a batohoch.

K tejto téme máme niekoľko srdcových kníh. Taká Cestovná agentúra Tajné svety je plná najrôznejších kufrov, a každý skrýva vstup do nejakého fascinujúceho sveta. Deťom pri zmienke o kufre hneď napadla kniha O ôsmej na arche, originálny príbeh o potope, Noemovej arche, troch tučniakoch, jednej vystresovanej holubici a kufri. Je plný humoru, ale aj veľkých otázok o viere, priateľstve a konaní dobra.

V Prečítanom lete sme už mali rôzne cestovateľské témy. Napríklad sme vymýšlali naše vlastné krajiny v téme ďalekých krajín. (Tu je náš článok aj s aktivitou na stiahnutie.) Alebo sme sledovali, ako cestujú k nám potraviny s knižkou o banánovi Brunovi.

Kufrík plný zážitkov

Tému kufrov sme otvorili výrobou kufríkov na zaznamenávanie prázdninových zážitkov. Pôvodne som ich chcela pre deti urobiť ako prekvapenie, ale nedali pokoja, kým som im o tom nepovedala, a tak ich to nadchlo, že sa rovno pustili do tvorenia.

Ako základ sme použili prešpánové obaly, na ktoré som vyrobila rúčky zo stužiek. Deti si ich pomaľovali a polepili podľa vôle.

Dovnútra som všila tvrdé papiere (veľkosti A3, prehnuté napoly). Tam si budú písať zážitky, lepiť fotky, vstupenky a tak ďalej. Na ľavej strane majú nalepený papier, kde si napísali čo-to o sebe a svojich prázdninových očakávaniach.

Teším sa, ako sa im budú kufríky plniť!

Inak každé leto, odkedy deti vedia držať ceruzku v ruke, si vedú počas dovoleniek a výletov nejaký denník. Viac o tom píšem tu, je krásne si spätne v nich listovať a spomínať!

What would you pack for a trip to the Arctic?

Pripravila som aj rýchlu aktivitku na pokec po anglicky. Rozprávali sme sa o tom, čo si potrebujeme zbaliť na dovolenku v stane, pri mori či v horách. Samozrejme, angličtina nie je povinná. V zásade je to fajn tréning logického myslenia a súvislostí.

Námet som našla (a kartičky stiahla) na tejto stránke. Podklady s fotkami z rôznych prostredí som vyrobila, stiahnuť si ich môžete na konci článku.

Deti to vcelku bavilo a chvíľami to brali vážne, chvíľami mali z toho veľkú srandu (plavky na Južný pól a podobne). Nakoniec sme ešte predebatili, kam by sa najradšej vybrali na dovolenku. Zhodli sme sa, že všetkých 5 dovoleniek vyzerá lákavo!

Pozreli sme si aj fotky a niekoľko krátkych videí z rôznych typov habitatov na stránke National Geographic Kids. Aby sme mali lepšiu predstavu, ako to kde vyzerá a čo by sa nám tam najviac zišlo.

Kufor Milana Rastislava Štefánika

K ďalšej aktivite ma inšpirovala dcéra. S triedou boli minulý týždeň v Múzeu M.R.Štefánika a na jeho mohyle na Bradle. Zaujal ju tam obrovský Štefánikov kufor, ktorý obsahoval viacero zásuviek ako aj priestor na vešanie oblečenia.

Hneď mi napadlo… ako sa asi vyvíjala batožina v ľudskej histórii? Ako cestoval praveký človek, kedy vznikol prvý kufor?

(Do Múzea v Štefánikových rodných Košariskách sme sa v nedeľu vydali nakoniec na výlet, tak som si lodný kufor mohla obzrieť aj ja :-))

A tak som trochu pogooglila a vytvorila deťom stručný chronologický prehľad batožiny od praveku až po súčasnosť.

Jednotlivé etapy som rozstrihala a našla k nim obrázky. Úlohou detí bolo papieriky chronologicky zoradiť, prečítať a nájsť ku každému najvhodnejšiu fotku.

Kopu nového sme sa dozvedeli. Napríklad som netušila, že kufor na kolieskach používali už v 12.storočí!

Kufrocykel, kufrovankúš

No a na záver som našla ešte zopár netypických kufrov, a tak som deťom vytvorila jednoduchú párovačku obrázok – text. Počuli ste už o bicykli v kufri? Alebo autíčkovej dráhe? Tieto nápady nás pekne pobavili, a deti si pri nich samozrejme potrénovali čítanie.

Na stiahnutie tu 😉

Súbor s našimi aktivitami si stiahnete tu:

O kufroch a batohoch_PL2021

Toľko od nás na tému kufrov, krásne cestovateľské zážitky prajeme!

Pridaj komentár