Tento týždeň sme si vychutnali od prvého dňa do posledného. Začali sme čítaním príbehu Kvaka a Čľupa O drakoch a rytieroch, kde sa dvaja žabací kamaráti rozhodnú otestovať, či sú dosť odvážni. Rozprúdilo to u nás debatu o odvahe, ktorej výsledkom bol tento článok.
Čítame o drakoch
Úplne na úvod musím vysvetliť, ako to je s Montessori výchovou a drakmi. Draky sú mýtické bytosti, a v Montessori prostredí sa s nimi deti stretávajú až vtedy, kedy už bezpečne vedia odlíšiť realitu od fantázie. (U nás sme popravde prvé stretnutie s drakmi mali asi vďaka filmom Ako si vycvičiť draka, keď mladší mali šesť rokov a staršia osem.) O to viac si túto tému vychutnávame teraz 🙂
Okrem spomínaných žabiakov som deťom pripravila zopár dračích literárnych lahôdok.
Dračiu poštu som dala do ponuky najprv ako samostatné čítanie. Krásny žiarivý dráčik na obale, obálky s listami vnútri, kto by odolal? V priebehu jedného dňa knižku obe dievčatá zhltli na posedenie a prváčka ju ešte potom prečítala svojmu bratovi-dvojičke, ktorý je ešte v samostatnom čítaní menej zdatný. Potom sme si príbeh prečítali aj na spoločnom čítaní v našom materskom centre.
Je to veľmi milý a vtipný príbeh o chlapcovi Alexovi, ktorý jedného dňa nájde draka a rozhodne sa nechať si ho. Píše listy, v ktorých žiada rôznych ľudí o radu, a odpovede v knihe nájdete vo forme naozajstných listov, vložených v obálkach.
List od hasiča Alex musí najprv vysušiť, lebo je celý premočený. List zo spoločnosti na ochranu zvierat má zase stopy tigrích zubov. Čo mu radia a ako si Alex s dráčikom poradí, to vám neprezradím. Ale ak máte doma nejakého zatiaľ nenadšeného malého samočitateľa, určite mu ju skúste ponúknuť. Alebo si ju prečítajte len tak spolu a zasmejte sa, je to taká fajn oddychovka.
Ako som písala, draky sú súčasťou mytológie, a v tomto duchu som deťom predstavila ešte jednu knižku. Artur a zlaté lano je príbeh o starodávnom svete Vikingov a jednom veľmi nevšednom a sympatickom hrdinovi. V knihe sa to len tak hemží čudesnými tvormi, magickými predmetmi aj strašidelnými šelmami. Je písaná ako komiks, čiže ideálna pre začínajúcich čitateľov, aj keď šarapaty trochu robí písmo, ktoré nie je úplne ľahko čitateľné.
Je to mimochodom prvá kniha (a po slovensky zatiaľ jediná) z “Mytologickej série Brownstonovcov”, a pán Brownstone, ktorý je rozprávačom príbehu, sľubuje ďalšie príhody jeho slávnych predkov. Artur v origináli vyšiel vo vydavateľstve Flying Eye Books a ich knihy by som asi preložila do slovenčiny všetky do jednej!
Cesta do krajiny draka je z úplne iného súdka. Je to pútavý príbeh cestovateľa Marca Pola, ktorý sa vybral na ďaleký Východ. V časoch, kedy sa ešte necestovalo ani zďaleka tak, ako dnes, jeho opisy exotickej prírody, ľudí, orientálnych kultúr museli spôsobiť obrovskú senzáciu. Aj v podaní Patrika Oriešeka je to napínavé dobrodružstvo a mladému slovenskému čitateľovi predstavuje úplne iný svet než ten, v ktorom žijeme.
S deťmi navštevujeme (prstom na mape) Čínu spravidla pri príležitosti osláv Čínskeho nového roka (prečítate si o tom tu), a túto knihu si nabudúce zoberieme so sebou.
No a takisto sme sa spolu pustili konečne do knižnej verzie Ako si vycvičiť draka. A som nesmierne rada, že existuje toľko častí, lebo sa to fakt dobre (a rýchlo) číta. A Štikút Strašný Šťukovec III. je veľmi sympatický hrdina. A je to celé o dosť lepšie ako filmy (čo sa dalo predpokladať, najmä keď deťom toľko opakujem, aby si zapamätali, že kniha býva vždy lepšia ako film :-D).
Hráme sa s drakmi
V našom materskom centre sme si urobili hravé popoludnie s drakmi.
Najviac híkania (a deti stojace v šóre!) bolo pri dračích vajíčkach.
Tie si deti roztápali a vnútri hľadali dračí poklad. Vajíčka sú zo sódy bikarbóny, roztápali sa octom, úžasne pri tom penili a šumeli, si viete predstaviť to vzrušenie!
Roztápanie si môžete pozrieť v našom krátkom videu.
A ak by ste si niečo podobné chceli pripraviť, tu je návod.
Okrem toho sme skúšali odvahu. Do rôznych džbánov a (nepriehľadných) nádob tí odvážni strkali ruky a zisťovali, čo sa v nich nachádza. Neboli tam žiadne príšery 😉 Deti museli hmatom identifikovať, čo sa v nádobe nachádza. Piesok, voda, mušle, šišky…
K drakom patrí aj oheň a tak sme si zopakovali aj zapaľovanie a zhasínanie sviečky. Ja deťom na kurzoch túto aktivitu pripravujem takto.
Okrem toho sme vytiahli naše obľúbené Zámocké schody, logickú hru, ktorá sice neobsahuje draka, ale zato princeznú a princa, ktorí sa potrebujú nájsť.
Prečítajte si: Logické hlavolamy
Tvorenie s drakmi
Draky sme si aj vyrábali. Jedného z rolky toaletného papiera. Ten chrlí oheň (z krepového papiera), ak sa doňho silne fúka.
Rolku si deti mohli pomaľovať alebo polepiť farebnými papiermi. Oči sme pridali s tavnou pištoľou. Zvnútra dračej papule sme nalepili obojstrannú lepiacu pásku a deti si na ňu poprilepovali pásiky krepového papiera.
Fúkanie má veľký význam pre rozvoj oromotoriky (svalov jazyka, podnebia a pier), preto je tento dráčik vlastne nielen dekorácia, ale užitočný nástroj 🙂
Druhý bol drak lietajúci. Deti si vyfarbili šablónu, vystrihli a zlepili draka na príslušných miestach, prednú časť zopli spinkou a mali draka-lietadielko.
Lietajú veľmi pekne a ďaleko, takže mi pár dní priebežne bzučali okolo hlavy, kým to deti omrzelo.
V dračom čítaní asi budeme ešte chvíľu pokračovať. Sú to veľmi zaujímavé tvory!
[…] nechať ujsť. Vybuchujúcu sopku Vezuv! Minulý týždeň sme so sódou bikarbónou a octom robili šumiace dračie vajíčka, tak nám hneď napadlo ďalšie využitie týchto super surovín […]