Prázdninový kalendár: orientujeme sa v ČASE

Prázdninový kalendár

Prázdniny trvajú 2 mesiace, 9 týždňov, a približne 65 dní. Pre malé deti sú tieto pojmy a čísla absolútne abstraktné a nevedia sa v nich orientovať. A tak sú dva mesiace prázdnin pre nich jedna veľká neznáma. Znie to možno pre nás dospelých dobrodružne, ale deti, hlavne tie menšie, potrebujú predovšetkým istotu poznaného a pocit bezpečia, ktorý im prináša.

A zajtra tiež nepôjdeme do škôlky?

V prvý prázdninový pondelok bola prvá otázka malkáčky po otvorení očí rano: “Mami, dnes nejdeme do škôlky, však?” Nie, máme prázdniny.

“A ani zajtra nepôjdeme?” Nie, prázdniny budeme mať teraz dlho.

“Ako dlho… až päť dní?” Oveľa dlhšie. Prázdniny trvajú viac ako 60 dní, …

“Juchuuuu…. a to ako budeme vedieť, kedy máme zase ísť do škôlky?”

Prázdninový kalendár

Samozrejme asi v polovici tejto debaty mi došlo, že budeme potrebovať nejakú pomôcku, aby sme si tie obrovské čísla a abstraktné pojmy nejak zhmotnili. Aby deti nezačínali každé ráno rovnakými neistými otázkami.

Do svojho nekonečného zoznamu aktivít na vytvorenie som teda pridala nejaký meter na strihanie alebo kalendár na škrtanie, a trochu som bola naštvaná (sama na seba), že mi to nenapadlo skôr. Našťastie som však zistila, že niekto na to myslel za mňa. A vytvoril krásny prázdninový kalendár, ktorý je voľne na stiahnutie na stránkach Prečítaného leta. (Ten niekto sa volá Veronika a celé prázdniny bude pre Prečítané leto vymýšľať matematické aktivity pre predškolákov a prváčikov. Aj kalendár je vlastne matematická úloha, pretože niektoré čísla zmyla voda a treba ich správne podopisovať :-))

prazdninovy kalendar Precitane leto

A tak sme si stiahli tento krásny kalendár a hneď si vysvetlili, ako je to s tými mesiacmi, týždňami a dňami, a kedy pôjdeme tam či onam. A rozhodli sme sa, že za každý prežitý prázdninový deň si do príslušného políčka namaľujeme niečo, čo sme ten deň videli alebo zažili. Takto nielen budeme pekne môcť sledovať, ako plynú tie naše prázdninové dni, týždne, mesiace, ale zostane nám aj skvelá spomienka na prázdniny.

prázdninový kalendár Prečítané leto

A vy?

Riešili ste s deťmi niečo podobné? Striháte doma meter? Alebo vypĺňate tiež kalendár? Napíšte mi a pochválte sa!

A ak nič z toho nerobíte, ale chceli by ste, nikdy nie je neskoro. Môžete si stiahnuť tento prečítaný prázdninový kalendár. Link je v tomto článku. (Ak by ste to nevedeli nájsť, klik sem, kalendár je na štvrtej strane.)

Pridaj komentár