Prázdninový kalendár: orientujeme sa v ČASE

Prázdninový kalendár

Prázdniny trvajú 2 mesiace, 9 týždňov, a približne 65 dní. Pre malé deti sú tieto pojmy a čísla absolútne abstraktné a nevedia sa v nich orientovať. A tak sú dva mesiace prázdnin pre nich jedna veľká neznáma. Znie to možno pre nás dospelých dobrodružne, ale deti, hlavne tie menšie, potrebujú predovšetkým istotu poznaného a pocit bezpečia, ktorý im prináša.

A zajtra tiež nepôjdeme do škôlky?

Pred pár rokmi, v prvý prázdninový pondelok, bola prvá otázka malkáčky po otvorení očí rano: “Mami, dnes nejdeme do škôlky, však?” Nie, máme prázdniny.

“A ani zajtra nepôjdeme?” Nie, prázdniny budeme mať teraz dlho.

“Ako dlho… až päť dní?” Oveľa dlhšie. Prázdniny trvajú viac ako 60 dní, …

“Juchuuuu…. a to ako budeme vedieť, kedy máme zase ísť do škôlky?”

Prázdninový kalendár

Samozrejme asi v polovici tejto debaty mi došlo, že budeme potrebovať nejakú pomôcku, aby sme si tie obrovské čísla a abstraktné pojmy nejak zhmotnili. Aby deti nezačínali každé ráno rovnakými neistými otázkami.

Do svojho nekonečného zoznamu vecí na vytvorenie som teda pridala nejaký meter na strihanie alebo kalendár na škrtanie, a trochu som bola naštvaná (sama na seba), že mi to nenapadlo skôr. Našťastie som však zistila, že niekto na to myslel za mňa. A vytvoril krásny prázdninový kalendár, ktorý bol voľne na stiahnutie na stránkach Prečítaného leta.

A tak sme si stiahli tento krásny kalendár a hneď si vysvetlili, ako je to s tými mesiacmi, týždňami a dňami, a kedy pôjdeme tam či onam. A rozhodli sme sa, že za každý prežitý prázdninový deň si do príslušného políčka namaľujeme niečo, čo sme ten deň videli alebo zažili. Takto nielen budeme pekne môcť sledovať, ako plynú tie naše prázdninové dni, týždne, mesiace, ale zostane nám aj skvelá spomienka na prázdniny.

prázdninový kalendár Prečítané leto

Prázdninová tradícia

Na ďalší rok som kalendár brala ako úplne samozrejmú prázdninovú výbavu. A keďže kočky z Prečítaného leta tentokrát nemali dobrovoľníka, ktorý by ho vyrobil, podujala som sa na to ja. A potom ďalší rok. A tento rok tiež. Aj keď deti sa už v čase orientujú podstatne lepšie, táto pekná pomôcka určite neuškodí.

Prázdninový kalendár

A vy?

Riešili ste s deťmi niečo podobné? Striháte doma meter? Alebo vypĺňate tiež kalendár? Napíšte mi a pochválte sa!

A ak nič z toho nerobíte, ale chceli by ste, môžete si stiahnuť tento prečítaný prázdninový kalendár. Nájdete ho tu:

Prázdninový kalendár 2021

(My si ho tlačíme vo veľkosti A3, aby sme si doň mohli lepšie kresliť a písať.)

Tri, dva, jedna…. Prečítané leto 2021 začína!

2 Replies to “Prázdninový kalendár: orientujeme sa v ČASE”

  1. Ach presne aj ja mám neuveriteľne dlhý zoznam toho, čo chcem pre deti vytvoriť, vyrobiť, zariadiť a pozrieť 😀 takže v tomto ťa chápem. Inak my si kalendár robíme už dlho každý mesiac, pretože presne s takýmito otázkami som sa stretávala aj u Adamka. Nie je síce taký krásny ako tento prázdninový, ale svoju úlohu spĺňa. Tak prajem krásne leto a hlavne veľa zážitkov.

    1. Tak to ano, mesacny kalendar je super napad ? my sme mali iba taky ten tyzdenny s pravidelnymi aktivitami, ale aj ten bol isty cas velka pomoc ☺️

Pridaj komentár