Pokusy s vodou

Voda je u nás na pretrase každú chvíľu. Tu je malý výpočet, čo sme s ňou už všetko stvárali.

Voda fascinuje naše deti od narodenia a o vodové aktivity preto u nás nikdy nebola núdza. Spísala som zoznam

33 spôsobov, ako sa zahrať s vodou.

Nájdete tam aktivity praktického života, tvorenie, experimentovanie, aj príslovia o vode. K tým je tam na stiahnutie jedna malá aktivitka. Tieto vodné hry sú niektoré vhodné už pre bábätká, iné sú pre trochu starších, ale určite si tam každý nájde niečo zaujímavé.

Ďalej sme si robili

lapbook na tému VODA.

Bolo to v období, kedy dcéra neustále riešila kolobeh vody, ako sa voda dostane do potrubia a do kohútika a ešte neviem čo všetko. Nakuknite, je tam zopár zaujímavých spôsobov, ako deťom túto tému priblížiť a čo všetko sa s ňou dá robiť.

Ak si chcete o vode čítať, minulý rok som spísala tento

zoznam Montessori knižiek o vode.

 

Pokusy s vodou

No a minulý týždeň, kedy u nás v Bratislave teplota snaď neklesla pod 30 stupňov, sme si urobili takú malú predpremiéru prvého prečítaného týždna a schladili sme sa pri zopár pokusoch s vodou. Deti si ich mohli zaznačiť a popísať do svojej knižky pokusov s vodou, ktorú ponúkame na stiahnutie aj vám.

Pokusy s vodou

Priľnavosť kvapiek vody

Pamätám si, keď som ako dieťa sledovala okno, na ktoré prší a fascinovalo ma, ako sa kvapky spájali do jednej veľkej… až kým nepraskla. Dcéra mi to isté povedala pri jednej upršanej ceste autom 🙂

Čím to je, že sa kvapky takto pekne spájajú do jednej veľkej “bubliny”? Má to na svedomí vlastnosť vody zvaná priľnavosť alebo kohézia. Kohézia je tendencia podobných molekúl sa vzájomne zhlukovať. Táto vzájomná atrakcia molekúl vody vytvára povrchové napätie, výsledkom ktorého je akási elastická „blanka“ na povrchu vodných kvapiek.

Túto vlastnosť vody sme si overili jednoduchým – a veľmi efektným – experimentom. Potrebovali sme okrem vody pipetu (kvapátko) a rôzne mince.

Pokusy s vodou

Úlohou bolo zistiť, koľko kvapiek sa na minci udrží bez toho, aby sa vyliali. Skúšali sme to s viacerými mincami, a výsledky boli rôzne.

Výsledky sme si aj zapisovali do tabuľky. Pri dvojeurovke sa raz podarilo 111 kvapiek vody!

Pokus pre deti, minca a voda

Pláva, ponára sa či klesá ku dnu?

Tento jednoduchý pokus sme už doma robili viackrát, s rôznymi predmetmi. Princíp je jednoduchý. Pripravíte veľkú nádobu s vodou, a zopár predmetov, ktoré budete testovať. Môžu to byť rôzne veci z domácnosti, ovocie, zelenina…

Pre väčšiu zábavu môžete najskôr tipovať, ktorý predmet sa udrží na hladine, ktorý sa ponorí, ktorý klesne až na dno.

Pláva, ponorí sa, klesá

My sme si s deťmi doma urobili pokus s ovocím a zeleninou. Deti do tabuľky zapísali svoje tipy a išlo sa overovať. Bolo to šokujúce! Tak veľké predmety ako paprika či biely melón si pokojne plávali na hladine, kým malá cherry paradajka alebo čučoriedka klesali ku dnu! Deti híkali, aj sa občas durdili, keď im nevychádzali tipy 🙂

Pokusy s vodou

Pomaranč. Potopí sa? Zostane plávať? A čo keď ho zbavíme šupky?

Veda za tým je komplikovaná, môže za to prevažne rôzna hustota ponáraných telies. Ak je menšia ako hustota vody, teleso pláva. Ak väčšia, klesá. V niektorých prípadoch ale deti správne uhádli, že je za tým vzduch v dutom telese – napríklad v prípade papriky či vlašského orecha.

No a potom sme dali trochu vyšší level. Čo plastelína?

Pokusy s vodou a plastelínou

S týmto sa potrápili aj druháci v škole. Na prvý pohľad klesá ku dnu. Ako guľa, valec, placka, kváder… Dala som teda výzvu – viete vytvarovať plastelínu tak, aby zostala plávať na hladine? Hmmm…

Bojovali sme trochu s časom, lebo plastelína sa nám vo vode roztápala, a tak som dala malú nápovedu. Čo sa na vode udrží, aj keď je to ťažké? Aký to má tvar? Jedna skupinka chlapcov hneď pochopila a začali robiť loďku. Iným to trvalo trochu dlhšie, ale tiež sa k výsledku dopracovali 🙂

Pokusy s deťmi, voda

Otvárajúce sa papierové kvety alebo čo je kirigami

Jedným z obľúbených “wow” pokusov sú otvárajúce sa papierové kvety. Tento pokus sme robili už viackrát, a deti vždy híkajú 🙂

Otvárajúce sa kvety, pokusy s vodou

Existuje viacero variánt, spísala som o nich zvlášť článok tu.

Ako putuje voda

Že voda tečie smerom dole, to je každému jasné. Lebo veď gravitácia! povedali mi deti. Ale vie cestovať aj smerom hore? Veru áno. Len potrebuje trochu pomôcť.

Pokusy s vodou

Ukázali sme si, ako. Do troch pohárov sme dali vodu v troch základných farbách. Dali sme ich do kruhu a medzi ne sme dali prázdne poháre.

Poháre sme prepojili mostami z papierových kuchynských utierok.

Pokusy s vodou

Voda stúpala po pijavom papieri hore a potom pomaly kvapkala do prázdnych pohárov.

V prázdnych pohároch sa postupne miešali vždy dve farby zo susedných pohárov a výsledkom boli tri nové farby – oranžová, zelená a fialová.

Pokusy s vodou

Ako pijú kvety

Poháre s farebnou vodou sme hneď využili na ďalší pokus. Pozreli sme sa, ako kvety pijú a ako voda putuje od stonky po lupene kvetov.

Pokusy s vodou

Preteky plachetníc

No a poslednú zábavku v knižke s pokusmi nenájdete, je to len taká rýchla inšpirácia z internetu.

Pomocou alobalu som vytvorila koryto rieky (aspoň tak sme to nazvali). Kraje som ohla smerom hore a rohy pripevnila kameňmi, aby nám rieku neodfukovalo. Do koryta som potom naliala vodu zafarbenú na modro.

Pokusy s deťmi, preteky plachetníc

Na internete som videla aj verziu, kde voda neustále tečie pomocou záhradnej hadice. Keďže my sme to tak nemali, zistili sme, že je veľmi dôležité, aby bola naša rieka na úplnej rovine. Dokonca aj školská terasa, ktorá má minimálny spád, nám robila problémy, pretože sa koryto neustále vylievalo.

Loďky sme urobili z kusu polystyrénu, do ktorého sme zapichli špajlu s “plachtou” z papiera. Poháňali sme ich rozprašovačom.

Pokusy s deťmi, preteky plachetníc

Plachetnice mali rôzny tvar – kruh, štvorec, trojuholník a obdĺžnik.

Ale zistili sme, že tvar takmer vôbec neovplyvňuje ich rýchlosť. Zato keď zafúkal vietor, to boli zrazu preteky!

Pokusy s deťmi, preteky plachetníc

Inak malý tip, skúste nájsť širší alobal. Tento náš klasický sa mi zdal dosť úzky.

Moja knižka pokusov s vodou

Knižku si stiahnete v eshope na tomto linku.

Knižka pokusov s vodou

Ak radi experimentujete, vyskúšajte aj naše pokusy v kuchyni.

Alebo morské pokusy, pri ktorých ale more vôbec nepotrebujete!

2 Replies to “Pokusy s vodou”

  1. […] Experimentovať. V zime skúmajte sneh, vločky, ľad. Na jar semienka rastlín a to, ako rastú. V lete si robte pokusy s vodou. […]

Pridaj komentár