Počasie

Počasie

V Prečítanom lete sú tento týždeň témou dáždniky. My sme sa trochu pozreli na počasie ako také, pretože v nedávnej minulosti sa deti veľmi zaujímali niektoré prírodné javy, ktoré s počasím úzko súvisia.

Všetky farby počasia

Počasie a všetky jeho podoby nádherne opisuje knižka Všechny barvy počasí. Má jemné celostranové ilustrácie, doplnené textom, ktorý vysvetľuje širokú škálu prírodných javov od slnečného žiarenia cez dážď až po sneženie.

Všechny barvy počasí

Kniha je iba v češtine, čítame si ju spolu a prípadné neznáme slovíčka deťom prekladám a vysvetľujem.

Všechny barvy počasí

Všechny barvy počasí

Ako to funguje v prírode

Druhým naším tipom je okienková knižka, ktorá sa venuje počasiu a klíme (čomu nasvedčuje aj anglický názov See inside Weather and Climate).

Ako funguje príroda

Kniha Ako to funguje v prírode rieši na prvých stranách, aké môžeme mať rôzne počasie a ako vzniká. Ďalej vysvetľuje, aké klimatické pásma máme na Zemi, kolobeh vody v prírode a rôzne typy oblakov, vetry, aj to, ako sa v priebehu roka mení množstvo slnečného žiarenia dopadajúceho na Zem a ako to ovplyvňuje striedanie ročných období.

Ako to funguje v prírode

Záver knihy je venovaný zmene klímy na Zemi a tomu, aké problémy ľuďom prinášajú extrémne javy ako topenie ľadovcov.

Ako funguje príroda

Trojzložkové karty POČASIE

Už dávno som vyrobila deťom trojzložkové karty. Pôvodne iba s pár základnými typmi počasia. Vyrobila som k nim aj “počasie vo fľaši” a deti priraďovali fľašky ku kartičkám. Mali sme 3 fľašky, tie som získala z nejakých vitamínov, ktoré deti dostali na Mikuláša. Slnečné počasie predstavovala fľaša s modrou vodou a žltým pompomom. Sneh bola voda s trblietkami a zopár snehovými vločkami. Pri zatrasení vo fľaši krásne snežilo. Tretia fľaša znázorňovala dážď. Plávalo v nej niekoľko tmavých pompomov (=oblaky), malé priesvitné tmavomodré koráliky a flitre. Po zatrasení padali dole ako kvapky dažďa.

počasie

Keď boli deti staršie, prirobila som kartičiek viac a využili sme ich ako klasické trojzložkové karty na prvé pokusy o samostatné čítanie.

No a nedávno, keď deti zaujímalo extrémne prejavy počasia ako tornádo a povodne, pridala som aj tie a k tomu dorobila definičné texty, pretože len čítanie pojmov už pre ne nie je výzva 😉

Trojzložkové karty počasie

Aké je dnes počasie?

Keď boli deti malé, mali sme taký jednoduchý kruh, na ktorom sme si označovali, aké máme aktuálne počasie. Bolo to fajn aj na prepojenie s oblečením, pomáhalo nám to v rozhodovaní, čo si obliecť a obuť, keď ideme von.

What is the weather like?

Toto leto sa chcem viac venovať angličtine a témy Prečítaného leta využiť na rozširovanie slovnej zásoby. K tejto téme nám pomohli tieto kartičky. Prepojili sme to s oblečením z minulého týždňa a riešili, čo si oblečieme when it rains a when the sun is shining.

Tvorenie

S počasím sme veľa aj tvorili. Po jednej intenzívnej búrke napríklad takto:

počasie

Na jeseň, keď nám dlho pršalo, sme si zase maľovali dážď. Kvapky dažďa sme najprv nakreslili bielou voskovkou, potom si každý zvolil svoje vodové farby na namaľovanie oblohy. Vodové farby nezafarbia miesta, kde sú voskovkové čiary, čiže efekt dažďa je pekne vidieť. Na dáždniky deti trénovali prsty a učili sa skladať harmoniku. Rúčku dáždnika tvorí slamka alebo chlpatý drôtik.

dážď

Dúhu sme kreslili a maľovali mnohokrát, taká jednoduchšia verzia je napríklad toto:

dúhaToto je dúha maľovaná pomocou soli, farebnej vody a pipety. Je to fajn tréning jemnej motoriky.

Keď dcéra mala také to strihacie obdobie, keď všetko strihala na maličké kúsky, robila takúto dúhu z nastrihaných farebných papierikov.

A tu sme zase robili dúhu z tvarov, ktoré sme získali pomocou ozdobných dierovačov. Bola to mravenčia práca, makali sme na tom s dcérou spolu. A boli sme obe na toto dielo nakoniec hrdé, stálo to niekoľko hodín trpezlivosti a sústredenia.

V jeden upršaný deň sme si vyfarbili takéto obrázky. Predlohu sme stiahli tu.

*****

Súbor POČASIE s trojzložkovými kartami, kruhom na určovanie počasia a ďalšími aktivitkami si stiahnete v našej sekcii Materiály.

 

Pridaj komentár