Po stopách nášho sveta

Nenechajte sa zmiasť, toto nie je obyčajný atlas sveta pre deti. Je to fascinujúce rozprávanie úspešného reportéra Tima Marshalla o tom, ako náš svet a jeho dejiny ovplyvňuje geografia. Po stopách nášho sveta na dvanástich ilustrovaných mapách je krásna ukážka toho, ako všetko so všetkým súvisí, a že všetko, čo sa v našom svete deje, má nejaký dôvod.

12 máp a kopa krásnych ilustrácií

Kniha neobsahuje celý svet – zahŕňa “iba” dvanásť oblastí. Niektoré kapitoly sa zaoberajú jedinou krajinou, ako je Rusko, Kanada, Čína či USA. Niektoré celým kontinentom, ako Európa, Austrália, Afrika a Južná Amerika.

Po stopách nášho sveta na dvanástich ilustrovaných mapách

Každá kapitola začína veľkou mapou a pokračuje príbehom stručných dejín a zemepisných zaujímavostí danej oblasti.

Mapy sú krásne ilustrované, jemné kresby dopĺňajú aj všetky texty. Mapy nie vždy zodpovedajú reálnej mierke, slúžia skôr na dokreslenie príbehov a vysvetlenie súvislostí.

Po stopách nášho sveta

Geografia, história, politika

Zem, na ktorej žijeme, nás odjakživa formuje. Už v dávnej minulosti prví ľudia hľadali špecifické miesta pre svoje príbytky a osady, vodcovia národov robili a stále robia svoje rozhodnutia v závislosti od riek, pohorí, púští, morí, ktoré ich obklopujú.

Po stopách nášho sveta na dvanástich ilustrovaných mapách

Prečo sa ruskí vodcovia v priebehu dejín vždy snažili obsadiť oblasť Poľska? Prečo je Tibet pre Čínu tak dôležitý? Ktoré krajiny sú kvoli svojej polohe viac zraniteľné, ktoré viac zvýhodnené?

Dejiny jednotlivých národov, štátov, celých kontinentov, sú úzko späté s ich geografickou polohou. Viac, ako by sa nám mohlo zdať. A deti po prečítaní tejto knihy pochopia, že ak sa v škole učia o nížinách, pohoriach, nerastných surovinách, nie sú to len prázdne pojmy.

Zamerané na mladé publikum

Po stopách nášho sveta je detská verzia svetového bestselleru V zajatí geografie (ktorý už mám objednaný ;-)). Pre autora bola najväčšia výzva vraj prispôsobiť texty tak, aby deti pochopili zložitosť nášho sveta bez toho, aby ich zaťahoval do prílišných detailov. Myslím, že sa mu to podarilo, a knižka nadchne všetkých malých zvedavcov, ktorí sa zaujímajú o dianie vo svete.

Knihu prináša vydavateľstvo Abatrosmedia a kúpite ju napríklad v Martinuse.

Pridaj komentár