Tip na výlet – Paríž s deťmi

Paríž s deťmi

Cez jesenné prázdniny sme sa vybrali na pár dní do Paríža. City trips sme si s deťmi veľmi obľúbili a už dlhší čas sme im sľubovali návštevu Disneylandu. A tak bol jesenný Paríž jasná voľba. Počasie nám tentokrát vyšlo všelijaké, ale našťastie sa nenaplnila pôvodná predpoveď 4 upršaných dní a kde-tu vykuklo aj slnko. Program sme moc dopredu neplánovali, okrem zopár najväčších atrakcií, na ktoré sme museli mať kúpené lístky.

Ak chcete mať s deťmi pekne štrukturovaný program s tipmi, aktivitami, zaujímavosťami o navštevovaných miestach, odporúčam zakúpiť si detského turistického sprievodcu od Lili improvizuje. My radi s deťmi (najmä pri prvej návšteve) máme voľnú ruku a motáme sa naším tempom, ale tipmi od Lili sme sa kde-tu inšpirovali.


Prečítajte si aj: Tipy na Londýn s deťmi a Tipy a Brusel v daždi.


Na Paríž sme sa naladili pár dní pred odchodom touto vystrihovačkou. Deti vytiahli aj kedysi veľmi obľúbenú knižku Minnie v Paríži a z knižnice sme požičali vizuálnu To je Paříž od Miroslava Šaška. Starším odporúčam túto nie veľmi lákavo znejúcu, ale kvalitnú knihu Jaternice tiahnu na Paríž (vekovo tak 12+). Do lietadla som nám vytlačila omaľovanky Paríža.

Doprava

Letenky sme tentokrát rôzne nakombinovali. Tam sme leteli so spoločnosťou RyanAir, naspäť so spoločnosťou Transavia. Paríž má tri letiská, na ktoré sa dá zo Slovenska/okolitých štátov letieť. Hlavné a najväčšie je Charles de Gaulle (alebo v skratke Paris-CDG), druhé je Orly a tretie Beauvais.

My sme s RyanAir (z Viedne) prileteli na letisko v Beauvais. Je celkom ďaleko od centra Paríža. Najjednoduchší spôsob, ako sa z neho do Paríža dostať, je špeciálnym autobusom. Ten vás dovezie priamo z letiska do centra (Porte Maillot). Cesta trvá cca hodinu a štvrť, lístok sa kupuje priamo na letisku. Stojí 17 EUR (jedna cesta) a potrebuje ho každý, kto má viac ako 4 roky. Naspäť sme leteli do Viedne so spoločnosťou Transavia z letiska Orly. Na to sme sa opäť dostali špeciálnym autobusom z metro stanice Denfert-Rochereau. Cesta stála cca 8 EUR.

Paríž s deťmi

V rámci Paríža sme sa pohybovali metrom a električkou. Metro je tu úžasné, stanicu máte na každom rohu a vlaky chodia každých pár minút. Našim deťom sa navyše vozenie metrom veľmi ráta. Lístky sa dajú kúpiť v automatoch v každej metro stanici. Nám sa zdalo najvýhodnejšie kupovať si tzv. carnet – sadu 10 lístkov, ktoré sa volajú ticket+. 10 lístkov pre dospelých vyjde na cca 17 EUR, pre deti do 9 rokov je to polovičná suma. Tento lístok platí na jednu jazdu metrom/autobusom/električkou a prestupy v rámci 2 hodín. Papierové lístky sa pomaly sťahujú z obehu a  priebehu roka 2022 sa budú už iba nabíjať elektronicky na kartu Navigo, budú však o niečo lacnejšie.

Pri presunoch z bodu A do bodu B nám opäť padla vhod appka Citymapper. Dokonale naplánuje cestu hromadnou dopravou.

Paríž s deťmi

Ubytovanie

Nájsť lacné a dobré ubytovanie v relatívnom centre je značný problém, najmä ak ste rodina s tromi deťmi. My radi bývame v byte/apartmáne, kde máme kuchynku s nejakým základným vybavením a vieme si uvariť čaj alebo pripraviť deťom nejaké jenoduché raňajky. Po dlhom hľadaní a zvýšení maximálnej sumy, ktorú sme boli ochotní zaplatiť, na dvojnásobok, som nakoniec na airbnb.com našla byt, ktorý sa zdal ako stvorený pre nás. Nakoniec sme zistili, že patrí rodine s tromi deťmi, ktorá v tom týždni práve bola na dovolenke. Byt bol krásny, plne vybavený, detská izba plná hračiek a na balkóne dokonca tri detské kolobežky na presúvanie po meste.

Paríž s deťmi

Deťom sa veľmi páčilo na pár dní si požičať izbu (a hračky a knihy:)  niekoho iného 🙂

Prehliadka mesta

Opäť odporúčam free walking tour – pešiu prehliadku mesta, ktorá trvá cca tri hodiny a je “zadarmo”, respektíve nemá dopredu stanovenú cenu a zaplatíte na konci podľa toho, ako sa vám páčilo.

Disneyland Paris

Do Paríža sme išli s tým, že MUSÍME navštíviť Disneyland. Lístky sme kúpili dopredu, na ich oficiálnom webe je veľa možností, jedna drahšia ako druhá 🙂 Sú tam vlastne dva nezávislé parky – Disneyland Parc a Walt Disney Studios. Podľa atrakcií treba zvážiť, ktorý chcete vidieť viac, resp.kúpiť si kombinovaný lístok. Ceny lístkov sa deň odo dňa líšia. Disneyland takisto robí rôzne akcie a ponúka jednorazové zľavy. Ak ste časovo flexibilní, oplatí sa prihlásiť na odber newslettera a počkať si. Pozor, kapacita je obmedzená, tak zase nečakajte do poslednej chvíle, aby sa lístky nevypredali.

My sme mali lístok na jeden deň do Disneyland Parc. Boli sme tam od rána do záverečnej (21h00) a nestihli prejsť všetko. Takže ak máte čas, peniaze a chuť, oplatí sa dvojdňový kombinovaný lístok a nudiť sa nebudete. Na nás dospelých bol už ten jeden deň davov a nekonečného čakania v rade vcelku únavný, ale je to naozaj magické miesto a veľmi sme si to užili.

Disneyland má aj appku, ktorú je užitočné si stiahnuť pred návštevou. Je v nej interaktívna mapa, ktorá uvádza aktuálny čas čakania. Tá nám veľmi pomohla. V appke si viete aj kúpiť prioritný vstup (bez čakania) na jednotlivé atrakcie, ktorý vás ale vyjde (najmä ak ste rodina) celkom draho.

disneyland apka

Do Disneylandu sa z Paríža dostanete veľmi jednoducho prímestským vlakom RER. Vlaková stanica je priamo pri vstupe do parku a vlaky chodia od skorého rána do neskorého večera.

Disneyland je predražený, preplnený, ale takisto zázračný a deň v ňom sme si maximálne užili aj my dospelí, o deťoch ani nehovorím. A to napriek tomu, že sme nemali ideálne počasie, na pár atrakciách sme zmokli, a nosenie rúšok bolo striktne povinné vnútri aj vonku.

Jardin d’Acclimatation

Ak sa vám nechce toľko investovať do zábavného parku, ale chcete deti zobrať niekam na deň plný zábavy, skúste Jardin d’Acclimatation. Je to zábavný park starý vyše 160 rokov v Bois de Boulogne (Bulonskom lese) priamo v Paríži. My sme si tam užili halloweensku/dušičkovú atmosféru a viacero atrakcií bolo prerobených na tento štýl. Okrem toho je tam zopár ihrísk, malá zoo, farma s domácimi zvieratami… Vstupné sa neplatí paušálne, ale kupujete si kupóny, a rôzne atrakcie potom stoja rôzny počet kupónov. Vyjde to určite lacnejšie ako DisneyLand, ale tiež to nie je lacná záležitosť.

Eiffelova veža

Jedna z atrakcií, na ktorú sa deti najviac tešili. Lístky sme preto mali kúpené dopredu, na presný dátum a čas. Veľmi to odporúčame, na mieste potom boli dosť veľké davy a niektoré dni a časy boli úplne vypredané. Lístky sa dajú kúpiť rôzne. Môžete si kúpiť vyvezenie výťahom na druhé poschodie a následne na vrchol, alebo si môžete na druhé poschodie vyšlapať peši a kúpiť si lístok výťahom z druhého poschodia na vrchol. Ten si ale musíte kúpiť pred samotným výstupom, na druhom poschodí už nie sú pokladne. My sme si vyšlapali na druhé poschodie pekne peši, deti chvíľu hundrali, ale dali to so cťou. Lístky na vrchol sme žiaľ nezohnali, ale aspoň sme si užili západ slnka na druhom poschodí.

O Eiffelovke a tajomstvách jej poschodí sme si prečítali v tomto článku. (Pozor, článok je starší a informácie v ňom ohľadom kupovania lístkov už neaktuálne!)

La Cité des sciences et de l’industrie

Obrovské Múzeum vedy a priemyslu sme si naplánovali na upršaný deň. Nakoniec bolo slnečno a my sme zistili, že okrem vnútorných častí má múzeum aj obrovský park a obklopuje ho množstvo zaujímavých ihrísk. Oplatí sa vám teda kľudne si rezervovať celý deň. Samotné múzeum som navštívila ako stredoškoláčka a pamätám si, že ma vcelku nadchlo, aké je interaktívne. Podľa odporúčaní na internete som ale usúdila, že pre naše deti bude zatiaľ vhodnejšia jedna z dvoch sekcií vytvorených špeciálne pre deti – jedna pre najmenších do 7 rokov (Cité des enfants 2-7 ans), druhá pre deti od 5 do 12 rokov (Cité des enfants 5-12 ans). Najnovšie je tu dokonca aj časť pre bábätká (od narodenia do 23 mesiacov).

My sme si kúpili lístky do sekcie pre vek 5-12 rokov. Je tu 6 miestností, každá zameraná na niečo iné. Pokusy s vodou, ľudské telo, záhrada, továreň… Lístok nám platil hodinu a pol, nestihli sme prejsť ani polovicu. (Mám pocit, že deti by spokojne strávili celý čas v miestnosti s vodou.) Lístok platí aj na návštevu akvárií na spodnom poschodí a aj na návštevu obrovskej ponorky Argonaute, ktorá je v areáli. Keď sme boli my, bolo nutné kvôli protipandemickým opatreniam si dopredu urobiť rezerváciu na presný čas. V čase našej návštevy boli všetky vstupy už vypredané, tak sme ponorku len poobdivovali zvonka. Deti uchvátili veľké zelené plochy a hneď niekoľko ihrísk v okolí, kde by s radosťou strávili aj pol dňa. V areáli sa nachádza aj obrovské panoramatické kino La Géode.

Montmartre a bazilika Sacré Coeur

Uličky Montmartre (čo inak v preklade znamená Hora mučeníkov!) skrývajú mnoho zaujímavostí a sú pre mňa takým zhmotnením esencie Paríža, preto sme nemohli vynechať prechádzku touto časťou mesta.

Objavovali sme ju od stanice metra Abbesses (najhlbšia stanica v Paríži!). Kúsok od nej je krásny Le mur des je t’aime, múr venovaný láske s 311 nápismi Je t’aime v 250 jazykoch. My sme našli “Ľúbim ťa” aj “Milujem ťa” po slovensky. Pri múre nám začalo poprchať a tak sme sa skryli v starej kaviarni Le Cocquelicot na horúcu čokoládu (ktorú tu servírujú tradične v miskách), flan a kvalitnú kávu.

Po krátkej pauze sme pokračovali úzkymi uličkami až hore k bazilike Sacré Coeur. Prešli sme popri zopár mlynoch, popri pánovi prechádzajúcom cez múr –  Passe-Muraille – o ktorom nám pekný príbeh porozprávalo toto video. Potom deti objavili ihrisko na námestíčku Square Suzanne-Buisson a tak sme mali chvíľu pauzu. Rovno pri ihrisku bola socha muža bez hlavy – svätého Denisa, ktorý údajne po odseknutí hlavy si ju zdvihol a prešiel z Montmartre 6 kilometrov na sever, kde ju dal do rúk rímskej žene (na tom mieste teraz stojí bazilika Svätého Denisa). Pokračovali sme na Place Dalida – námestie s bustou speváčky Dalidy, ktorá sa preslávila tým, že spievala v desiatich jazykoch. Skúšali sme, v koľkých zanôtime my a k desiatke sme sa veru nedostali 🙂

Odtiaľ nás google vedie k bazilike Sacré Coeur cez uličky plné francúzskych suvenírov, malých reštaurácií, kaviarní a umelcov s maliarskymi stojanmi, ktorí maľujú portréty turistom. Deti podľahli neodbytným predavačom a nakúpili kamošom malé farebné Eiffelovky. Vstup do baziliky je zadarmo, boli sme sa pozrieť. Najviac nás zaujal malý model baziliky, komplet s miniľuďmi a miniautami. A pred bazilikou sú krásne výhľady.

Čo sme nestihli

Louvre sme si obzreli len zvonku, aj napriek tomu, že deti túžili vidieť Monu Lisu. Z mojich dvoch predošlých návštev Louvre si pamätám kombináciu davov ľudí a nekonečných miestnosti plných umeleckých diel, ktorá ma dodnes vyčerpáva aj v spomienkach 🙂 Navyše tým, že počasie nebolo úplne najlepšie, väčšina ľudí trávila čas v interiéroch, a tak sme návštevu Louvre nechali na budúci výlet.  Prešli sme sa po Jardin des Tuileries a dali si gaštany pečené v nákupnom vozíku (naozaj:))

Katedrála Notre Dame de Paris nebola ešte otvorená po požiari z roku 2019 a tak aj tú máme na zozname do budúcna.

Staršia dcéra veľmi chcela vidieť Parížske katakomby, nám sa to ale ešte nezdalo najvhodnejšie, najmä pre jej mladších súrodencov. Nabudúce ale určite pôjdeme. Najmä po tom, čo sme čítali skvelú knihu Tunel z kostí 🙂

Je toho ešte veľa, takže máme mnohé dôvody sa ešte párkrát vrátiť.

Pridaj komentár