Tento jednoduchý pokus s vodou sme už robili niekoľkokrát, ale deti baví. Papierové kvety rozkvitajúce na vode sú proste efektné!
Existujú rôzne variácie tohto pokusu, v zásade je to veľmi jednoduchá záležitosť a všetko, čo potrebujete, je papier a nádoba s vodou.
Papierové kvety na vode
Základná verzia tohto pokusu používa jednoduché kvety, vystrihnuté z kancelárskeho papiera a vymaľované/pokreslené farbičkami alebo voskovkami podľa vôle. Deti si môžu obrys kvetu nakresliť samé. Ak ale chcete, aby vám pokus pekne vyšiel, je dobré, ak lupene nie sú príliš dlhé.
Keď je kvet vyfarbený, ohnite lupene k stredu tak, aby bol kvet zatvorený. Opatrne ho položte na vodu a pozorujte, ako sa pomaly otvára.
Prečo sa to deje? Papier sa skladá z tenkých vlákien. Sú to vlastne rúrky, ktoré sa postupne naplnia vodou a vyrovnajú sa, čím sa zhyby na papieri vystrú a kvet “rozkvitne”.
Kirigami
Viete, čo je kirigami? Ja som nevedela. Kým origami je ozdobné skladanie papiera, kirigami obsahuje okrem skladania papiera aj strihanie.
Minulé leto deti prišli na chuť origami. Písala som o tom v našom článku o listoch. V posledných týždňoch sa k tomu vrátili, vytiahli origami knižku a zase vyrábajú zvieratká z papiera. Keď som im predstavila nové slovo – kirigami – veľmi sa potešili 🙂
Tieto kvietky sú naozaj úplne jednoduché. Návod nájdete po anglicky na tejto stránke, ale tu je stručný fotopostup.
Potrebujete farebné papiere, z ktorých si vystrihnete jeden väčší štvorec (približne 15x15cm), jeden menší (približne 12x12cm), a jeden kruh (o priemere približne 4cm). Rozmery sú len orientačné.
Tu je jednoduchý fotopostup:
Začnete veľkým štvorcom, preložíte ho na polovičku a potom približne na tretiny. Odstrihnete podľa návodu a zostane vám kvet s dierou v strede (obr.6).
Potom rovnako zložíte menší štvorec, tam ale dieru do stredu už nestriháte, iba okraje tak, aby vznikol ďalší kvet.
Do stredu malého kvetu dáte vystrihnutý farebný krúžok a okolo neho poskladáte lupene tak, aby kvet vyzeral zatvorený.
Položíte ho na väčší kvet a ten rovnako poskladáte. Vznikne takýto “nerozkvitnutý” kvet.
Položíte ho opatrne na vodu a môžete sledovať, ako sa postupne otvára.
Kirigami a difúzia
No a tretia verzia tohto pokusu je nemenej zaujímavá. Budete na ňu potrebovať fixky, ktoré sú rozpustné vo vode (teda bežné fixky na maľovanie) a jednu “permanentnú” čiernu fixku (neriediteľnú vodou).
My sme použili opäť kirigami kvety, aby bol efekt viacfarebný, kľudne ale skúste obyčajné jednovrstvové kvety ako v prvom pokuse.
Spodnú stranu kvetov pomaľujte farebnými fixkami. Tú vrchnú len ozdobte čiernou permanentnou fixkou.
Kvety potom poskladajte tak, ako v predošlých prípadoch a jemne položte na vodu.
Čo sa tu všetko deje?
- Papier, ktorý je vyrobený z vlákien dreva, absorbuje vodu. Tento proces sa volá osmóza – je to prenikanie vody cez membránu z miesta, kde je jej väčšia koncentrácia (miska s vodou), na miesto, kde je menšia koncentrácia (papierový kvet). Toto sa deje, kým sa koncentrácia nevyrovná – teda kým každá časť papiera nebude mokrá. Toto isté sa deje pri rastlinách. Predstavte si zvädnutý kvet, ktorý polejete. Rovnako tieto papierové kvety sa začnú rozpínať, až sa vystrú.
- Takisto tu – vďaka fixkám – prebieha aj difúzia. (Tá je veľmi podobná osmóze, ale osmóza sa vzťahuje len na vodu.) Difúzia je prenikanie častíc farbiva z fixiek z miesta s väčšou koncentráciou (pomaľovaný papier) na miesto s menšou koncentráciou (biely papier na druhej strane, voda v miske) – a deje sa opäť dovtedy, kým sa podiel tých častíc nevyrovná.
- Takisto tu pozorujeme rozpustnosť, teda schopnosť niektorých látok rozpustiť sa vo vode. Kým farebné fixky sa rozpúšťajú, tá čierna nie.
[…] Existuje viacero variánt, spísala som o nich zvlášť článok tu. […]