Dlho som sa bránila domácej plastelíne. Veď v obchode je plastelína za pár drobných, a poznajúc svoje kuchárske schopnosti, určite nebude tá moja aj tak použiteľná ?
Raz sme však robili v našom materskom centre plastelínové tvorivé dielne pre najmenších a chceli sme mať istotu, že plastelína bude jedlá. Na kelímkoch niektorých značiek sa to sice píše, ale keď ide o malé deti, človek si chce byť stopercentne istý zložením. A tak som urobila prieskum receptov, nakúpila suroviny, a dala sa do toho.
Lepšia ako kupovaná
Na moje prekvapenie sa mi plastelína vydarila skvele.
– bola hebká, ľahko sa s ňou pracovalo,
– aj keď nebola ani trochu chutná, bola na 100% jedlá,
– čuduj sa svete, vôbec som deti nemusela upozorňovať, nech ju rýchlo zatvárajú naspäť do kelímkov, aby nevyschla,
– vydržala nám v chladničke neuveriteľne dlho.
A ako bonus sa deti môžu podielať na jej výrobe, čomu sa určite potešia 🙂
Ak chcete vyskúšať, tu je môj osvedčený recept.
Suroviny
- 300 ml vody
- 150gr hladkej múky
- 75gr soli
- 2 PL octu
- 1 PL oleja
- potravinárske farbivo
Postup
Všetko zmiešate za studena na panvici.
Potom varíte na miernom ohni a občas premiešate. Najskôr naozaj nevyzerá, že by z toho mohla byť plastelína. Keď ju deti robia so mnou, v tejto fáze híkajú a neveriacky krútia hlavou, že s touto hmotou sa určite nebude dať hrať 🙂
Postupne sa hmota začne lepiť k sebe a vytvorí sa jedna lepkavá hrudka. Je dôležité neprestať variť príliš skoro, pretože plastelína zostane lepkavá a nebude sa s ňou dobre pracovať. Ja z nej vytvorím na panvici placku a na úplne miernom ohni ju nechám dobre z jednej aj druhej strany ešte prehriať.
Potom ju dám vychladnúť a skúsim ju dobre povaľkať a tvarovať rukami, aby som sa uistila, že konzistencia je dobrá a že plastelína sa nelepí.
Skladovať odporúčam v nejakej uzavretej nádobe alebo vrecku. V lete ju dávam pre istotu do chladničky, ale často zabudneme a máme ju pri izbovej teplote. Vydrží naozaj dlho.
Alternatívy
Ak miesto múky použijete kukuričný škrob, plastelína bude bezlepková. Navyše bude krásne biela, takže s ňou môžete napríklad stavať snehuliakov.
Miesto octu zase môžete pridať vínny kameň (cream of tartar), ale mne to nejak s tým vínnym kameňom viac lepí a je to menej elastické.
Ak máte doma polámané voskovky, môžete zase miesto farby pridať do cesta tie. Krásne sa roztopia a plastelínu zafarbia, nemusíte dokonca ani pridávať v tomto prípade olej. Ale pozor, plastelína je v tomto prípade nejedlá.
Hru s plastelínou si spríjemníte, ak do nej pridáte pár kvapiek nejakého esenciálneho oleja alebo trochu korenia. Na Vianoce napríklad pridajte perníkové korenie a hneď budete sviatočne naladení. Na jeseň skúste zelenú plastelínu s vôňou jablka, alebo v lete niečo svieže citrusové.
Obľúbenou ingredienciou sú u nás aj trblietky. Všetko má väčší šmrnc, ak sa blýska a žiari 🙂
Rýchlou nevarenou alternatívou plastelíny je tiež slané cesto.
Skvelý tréning pre prsty
Hra s plastelínou pre veľmi prospešná pre svaly detských prstov a dlane. Prácou s ňou sa posilňuje jemná motorika, ktorá je tak dôležitá v každodennom živote napríklad pri obliekaní, príprave jedál, či správnom úchope pera. Rozhodne by teda nemala chýbať v žiadnej detskej izbe 🙂
[…] Vyskúšali sme a konštatovali, že nie je zlá, aj keď sa skôr podobá na slané cesto a náš overený recept na varenú plastelínu asi zostane naším […]
[…] sa varí a recept je zo stránky Montessori Kids. No ako obvykle ma zaskočil nepripravenú. Už som mala vodu a múku v panvici, mala prísť soľ […]
[…] plastelínu si ľahko vyrobíte doma. Tu je môj obľúbený (a osvedčený) recept. Alternatívou je slané cesto, ktoré si vyrobíte ešte […]
Plastelína je perfektná, makkučká, nelepí sa na ruky, deti vyrábajú o 100 šesť ?? odporúčam
[…] je ešte lepšie, spojíte učenie s tréningom prstov! (Ak ste ešte nevyrábali doma plastelínu, s týmto receptom to zaručene […]