Okienkové novinky Svojtka

Okienkové knižky majú v našej domácej knižnici významné miesto. Máme ich na všetky možné témy – od ľudského tela až po vesmír. Dnes vám chcem napísať o novinkách, ktoré sú skôr pre staršie deti – približne od 5 rokov.

Fakt nechutná knižka o ľudskom tele

Hneď, ako som túto knižku prvýkrát videla, bolo mi jasné, že u nás doma jednoznačne zaujme. A mala som pravdu! Deti sa do nej pustili hneď, ako nám prišla, študovali, otvárali okienka, pochechtávali sa pri nej, občas híkali… No tak zaujatých som ich už dávno nevidela.

Je fakt nechutná, o tom niet pochýb. Rieši sople, prdenie, pot, chrasty… Zároveň je ale plná fascinujúcich informácií a faktov. Začína konštatovaním, že ľudské telo dokáže byť naozaj odpudivé… Ale že každá jeho odporná časť má nejaký význam.

Fakt nechutná knižka o ľudskom tele, Svojtka

Okrem okienok obsahuje kniha aj priestorové obrázky, miniknižky a rôzne ťahacie a točiace prvky. Vysvetlí vždy určitý jav (napríklad sople), prečo je pre nás tento jav dôležitý, a to dopĺňa rôznymi pikoškami. Napríklad že najdlhšie kýchanie trvalo 978 dní alebo že v 18.storočí žil vo Francúzsku umelec, ktorý sa preslávil prdením melódií.

Fakt nechutná knižka o ľudskom tele, Svojtka

Učí tiež deti, ako sa správať napríklad pri kýchaní, aby sme svojimi bacilmi neohrozovali iných, alebo prečo nie je dobré, keď nás olizujú zvieratá.

Okienkové knižky Svojtka, Fakt nechutná knižka o ľudskom tele

Knižka je to teda síce nechutná, ale podľa mňa nadmieru poučná.

Okienkové knižky Svojtka, Fakt nechutná knižka o ľudskom tele

Ako sa merajú veci

O mnohých témach človek ani netuší, aké sú náročné, kým ich nemusí vysvetliť deťom. Meranie je pre mňa jednou z nich. S meraním sa pritom deti stretávajú odmalička pri mnohých činnostiach bežného života. Napríklad my doma veľa času trávime v kuchyni a pri čítaní receptov sa stretávame neustále s inými mernými jednotkami, ktoré raz merajú hmotnosť, raz objem, raz je niečo uvedené v dekagramoch, raz v mililitroch, no hotová veda. Takže tejto knižke, ktorá do merania vnáša štruktútu a svetlo, sa nesmierne teším.

Svojtka, Ako sa merajú veci

Na úvod vysvetľuje, prečo vôbec veci meriame a ako máme merať správne. Je tu aj rozdiel medzi metrickými jednotkami, ktoré sa používajú u nás, a imperiálnymi jednotkami, ktoré vychádzajú z tradície a používajú sa ešte stále v niektorých iných krajinách. Ďalšie strany sú potom zamerané na dĺžku, obvod a obsah plochých tvarov, objem trojdimenzionálnych tvarov, hmotnosť, čas, rýchlosť a teplotu. Posledná dvojstrana obsahuje meraciu výzvu, aby mladý čitateľ zistil, koľko si z knihy pamätá a čo všetko vie zmerať.

Svojtka, Ako sa merajú veci

Svojtka, Ako sa merajú veci

Kniha mi príde veľmi logická a jasná, obsahuje zaujímavé informácie, ale zároveň aj praktické úlohy, pri ktorých sa deti učia správne merať. Vďaka názorným ukážkam napríklad pochopia, prečo sa nedá jednoducho a presne zmerať skrútená dážďovka, alebo objem nejakého nepravidelného predmetu (áno, aj Archimedov zákon je tu spomenutý ?).

Svojtka, Ako sa merajú veci

Ako to funguje v prírode

Táto patrí medzi okienkové svojtkovky pre najstarších, a je to poznať, téma aj použitý slovník sú už o dosť náročnejšie. Trochu ma pomýlil názov knihy – venuje sa viacmenej počasiu a klíme, čomu nasvedčuje aj anglický názov See inside Weather and Climate.

Kniha Ako to funguje v prírode rieši na prvých stranách, aké môžeme mať rôzne počasie a ako vzniká. Ďalej vysvetľuje, aké klimatické pásma máme na Zemi, kolobeh vody v prírode a rôzne typy oblakov, vetry, aj to, ako sa v priebehu roka mení množstvo slnečného žiarenia dopadajúceho na Zem a ako to ovplyvňuje striedanie ročných období. Záver knihy je venovaný zmene klímy na Zemi a tomu, aké problémy ľuďom prinášajú extrémne javy ako topenie ľadovcov. Táto kniha je už skvelým doplnkom pre školákov, ktorí sa touto témou zaoberajú. Väčšina informácií je tu novinkou aj pre mňa ?

Svojtka, Ako to funguje v prírode

Svojtka, Ako to funguje v prírode

Svojtka, Ako to funguje v prírode

Svojtka, Ako to funguje v prírode

One Reply to “Okienkové novinky Svojtka”

  1. […] Rieši sliny, pot, exkrementy, no všetko, čo deti tak veľmi zaujíma. Písala som o nej viac tu. Kúpite ju […]

Pridaj komentár