Odvážni objavitelia – slovenská kooperatívna hra pre celú rodinu

Objavili sme rozkošnú rodinnú hru, ktorá deti už pár dní drží. Okrem toho, že je kooperatívna (a taký typ hier my obľubujeme), je navyše slovenská, plná pohybu, spája celú rodinu a dáva priestor na zapojenie fantázie. Odvážni objavitelia od CardBards.

Jednoduchá, od troch rokov, pre celú rodinu

Princíp hry je veľmi jednoduchý. Všetci hráči sú odvážni objavitelia, ktorí cestujú po džungli a spoločne prekonávajú prekážky. Preskakujú popadané stromy, škrabkajú lemury po bruškách, schovávajú sa ako dážďovky v zemi, lozia ako kraby. V tejto hre nikto nevyhráva ani neprehráva, pravidiel je mnimum, a cieľom je prežiť spolu krásny spoločný čas a zabaviť sa.

Pohyb, smiech, relaxácia

Hra obsahuje veľkú hraciu podložku, ktorá znázorňuje dobrodružnú mapu džungle, a akčné karty, ktoré posúvajú dej hry dopredu a určujú, čo majú hráči robiť. Sú tam karty

-> zvieratkovské, kde sa dobrodruhovia menia na gorily, papagáje či iné zvieratá džungle, a skáču, revú, lozia, plazia sa alebo inak vybíjajú energiu,

-> tímové, ktoré vyžadujú spoluprácu,

-> zábavné, pri ktorých sa spolu smejete, až sa chytáte za bruchá,

-> relaxačné, pomocou ktorých zhlboka dýchate, naťahujete sa, dovoľujete svojmu telu odpočívať.

Príbeh podľa scenára alebo podľa vlastnej fantázie

Súčasťou hry je Objaviteľský príbehovník, kde nájdete tri vzorové scenáre. Džungľovú story, Potulky gorilky Gregora a Stratenú dedinu domorodcov. V týchto scenároch máte presne určené poradie akčných kariet, spolu si čítate príbeh, otáčate karty a plníte pokyny.

Tieto scenáre sú fajn najmä na začiatok, aby ste sa s hrou oboznámili. Naše deti hneď po prvej hre mali plné hlavy vlastných scenárov a dobrodružstiev, a bolo ťažké ich presvedčiť k Príbehovníku sa vrátiť 🙂 Myslím, že to záleží aj od veku a čím mladší malí objavitelia hru hrajú, tým radšej pôjdu podľa scenára a budú ochotne rovnaký príbeh aj opakovať. Čím sú odvážni objavitelia väčší, tým viac už zapoja fantáziu a budú snovať vlastné príbehy.

Malí odvážni objavitelia a ich najväčší hrdina

Ako sa dočítate v hernom manuáli, každý hráč má svoju rolu. Deti sú malí odvážni objavitelia a rodič – či učiteľ – je tvorca príbehu, veľký hrdina, ktorý usmerňuje hru a rozpráva príbeh.

Čo robiť, aby ste boli najväčším hrdinom svojich detí? Je to úplne jednoduché. Stačí byť tu a teraz, a venovať deťom svoju absolútnu pozornosť. Byť vzorom – trpezlivým, akčným, odvážnym, tvorivým. Ísť do akcie – prežívať príbeh naplno s deťmi a odhodiť zábrany. Manuál vám navyše ponúka aj štyri kúzla, ktoré vám pomôžu hru si s deťmi maximálne užiť. Tie vám už prezrádzať nebudem 🙂

Hra plná dotykov, smiechu a krásnych spoločných chvíľ

Na každom jednom príbehu sa nasmejeme, deti vybijú kopu energie a zostáva po dohraní príjemný pocit z krásne strávených spoločných chvíľ. Pripomína mi to ten krásny pocit, keď spolu v posteli čítame nejakú dobrú dobrodružnú knihu.

Hru kúpite priamo na stránke CardBards, a dočítate sa tam aj viac o tom, ako a kým je vytvorená. Ale nájdete ju aj napríklad v Ihrysku.

Viac tipov na kooperatívne hry, aj to, prečo sú lepšie ako tie súťaživé, nájdete tu.

One Reply to “Odvážni objavitelia – slovenská kooperatívna hra pre celú rodinu”

Pridaj komentár