Odkiaľ k nám potraviny cestujú

O otázkach životného prostredia sa u nás doma veľmi často diskutuje. Deti sú mimoriadne citlivé na túto tému a iniciatívne prichádzajú s návrhmi, ktoré znižujú produkciu odpadu v našej domácnosti. Strážia potenciálne plytvanie, v prírode vzorne zbierajú odpadky. Od istého času odmietajú plastové slamky, dcéra nám v školskom klube našila záclonové vrecká, aby sme nemuseli používať v obchode jednorazové plastové.

Pred letom sme si v knižnici požičali knižku, ktorá ma inšpirovala k nastoleniu ďalšej zaujímavej otázky.

Banán alebo Podivuhodná cesta Bruna Banána z plantáže až do koše

Táto vtipná česká knižka opisuje cestu jedného banánu od odtrhnutia zo stromu až do momentu, kedy takmer skončí hnedý a fľakatý v koši.

Knižka je určená pre malých čitateľov (oficiálne od troch rokov) a hlavnou témou, ktorú ponúka, je plytvanie potravinami. Bruno Banán si spokojne rastie so svojimi bratmi na strome, keď tu zrazu ich odtrhnú a naložia na loď.

Deti si Bruna tak obľúbili, že na konci, keď má byť vyhodený do koša, takmer plakali.

Ako potraviny cestujú

Knižka je nielen vtipná, ale aj poučná. Deti sa dozvedia, ako vyzerá banánovník, ako na ňom rastú banány a ako sa zbierajú. Aj to, že rastú na ostrove Martinik v Karibskom mori. Ako cestujú v krabiciach na nákladnej lodi do Hamburgu, potom sú preložené na kamióny, ktoré ich rozvážajú do ich konečných destinácií. Že zrejú vlastne niekde počas cesty.

Ako potraviny cestujú

Odkiaľ k nám cestujú potraviny

Deti samozrejme hneď na začiatku knihy zaujala informácia, že Bruno vyrástol na ostrove Martinik. Vzali sme mapu a pozreli, kde to vlastne je. Fíha! A skadiaľ sú banány, ktoré kupujeme v obchode my?

Povedala som im, že ich chcem zobrať na expedíciu do obchodu. Haha, ty myslíš na nákup! Nie, žiaden nákup. Bude to expedícia, pretože vaším cieľom bude niečo preskúmať. Zbystrili. Dala som pokyn rozdeliť sa do družstiev. Zrovna bola u nás jedna kamoška a tak rýchlo vytvorili dve dvojčlenné družstvá. Jedni si dali pracovný názov Malé dráčatká a vtáčatká, druhí po krátkom váhaní Lidl ovocie a zelenina.

Narysovali si tabuľky na zber informácií a išlo sa. V obchode sme si ukázali, kde hľadať informácie o pôvode a rozpŕchli sa.

Potraviny cestujú z veľkej diaľky

Mala som polhodinku kľud, tak som urobila nákup. Deti sústredene zapisovali.

Doma sme si rozprestreli našu veľkú mapu sveta a išli sme si získané údaje zobraziť na nej.

Mapa sveta Montessori

Pomohli nám Mapy. V tých deti zisťovali, na ktorých kontinentoch sa nachádzajú štáty, ktoré si v obchode zapísali. Každé ovocie či zeleninu sme nakreslili na papierik v príslušnej farbe, a doplnili štát, z ktorého pricestovalo.

Mapa sveta Montessori, ovocie a zelenina

Väčšina potravín bola z Európy, napriek tomu ma prekvapilo, ako málo ich bolo zo samotného Slovenska. Myslela som, keďže je leto, že ten podiel slovenského ovocia a zeleniny bude vyšší. Je mi jasné, že v tom hrá rolu aj fakt, že išlo o klasický obchod, v takom Yeme by to asi bolo všetko inak.

Niektoré exotické kúsky sme našli aj z tak vzdialených krajín, ako Peru, Čile, či Juhoafrická republika.

Potom sme rozmýšlali o tom, ako tie potraviny k nám cestujú, a či je lepšie kupovať si to, čo rastie blízko nás alebo ďaleko. Pre nás a pre našu planétu. Zhodli sme sa, že odteraz budeme viac dávať pozor na pôvod a vyberať slovenské ovocie a zeleninu. Syn zhodnotil, že úplne najlepšie by bolo, keby sme si všetko pestovali sami v záhrade 🙂

Mapa s nálepkami

Pôvod ovocia a zeleniny je často aj na malých nálepkách na samotných potravinách. Deti týmito nálepkami často tapetujú náš lineárny kalendár, ktorý je v blízkosti misy s ovocím. Vytlačili sme si na internete mapu sveta a skúsime nálepky lepiť na ňu.

Plytvanie

Bruno Banán z Martiniku

Nezabudli sme ani na Bruna a zaznačili sme si, odkiaľ pochádza. V knihe píše, že je tam veľa farieb, pekne teplo, a lieta tam množstvo motýľov a malých vtáčikov.

Spoznávame svet, Martinik

Vedeli ste, že vlajka Martiniku má 4 hady a kríž? Ja veru nie!

Na Martiniku sa hovorí po francúzsky, tak, ako v Štrasburgu, kde sme nedávno boli. Deti sa tam naučili zopár užitočných slovíčok, tak sme si ich zopakovali. Zišli by sa aj pri výlete do Karibiku!

Plytvanie

Prvoplánovou témou knihy je plytvanie jedlom. Na ňom má najväčší podiel práve plytvanie ovocím a zeleninou, pretože podliehajú skaze. Ako mu môžeme predchádzať? Urobili sme si myšlienkovú mapu.

Plytvanie potravinami

Opäť ma deti prekvapili, koľko logických návrhov mali. Navrhovali napríklad:

  • ponúknuť desiatu, na ktorú nemám chuť, kamarátovi,
  • dať banán dážďovkám do vermikompostéru,
  • alebo jednoducho nekúpiť toľko ovocia.

Odkiaľ potraviny pochádzajú

Pri tejto príležitosti sme vytiahli aj jednu aktivitku, ktorá hovorí, odkiaľ potraviny pôvodne pochádzajú. Vedeli ste, že jablko je z Ázie? A vanilka zo Severnej Ameriky?

Pôvod potravín

Veľký banánový experiment

No a ukončili sme to všetko experimentom. Našla som ho na internete ako ideálnu ukážku toho, ako by mal správny pokus vyzerať.

Na začiatku je otázka. Ako vydrží banán čo najdlhšie čerstvý bez toho, aby začal hnednúť?

Nasleduje hypotéza. Každý si zaznačil, čo s pokusom chce dokázať. Závisí čerstvosť banánu na tom, ako je skladovaný?

Ďalej každý predpovedal, ako pokus dopadne. Ktorý banán vydrží najdlhšie?

Samotný pokus spočíva v tom, že sme tri banány dali na rôzne miesta, kde by mohli vydržať dlhšie.

Poslednou fázou bude záver, v ktorom zhodnotíme, čo sme pri pokuse zistili.

Takéto banánové dobrodružstvo sa vykľulo z jednej obyčajnej malej knižky!

3 Replies to “Odkiaľ k nám potraviny cestujú”

  1. Tak toto je absolutne uzasne, inspirativne a zabavne. Dakujem!

  2. Super! Chcem sa spytat odkial mate hru “odkial potraviny pochadzaju”? To ste vyrabali sami alebo kupili? Vdaka

  3. […] V Prečítanom lete sme už mali rôzne cestovateľské témy. Napríklad sme vymýšlali naše vlastné krajiny v téme ďalekých krajín. (Tu je náš článok aj s aktivitou na stiahnutie.) Alebo sme sledovali, ako cestujú k nám potraviny s knižkou o banánovi Brunovi. […]

Pridaj komentár