Od hlavy po päty

Hurá! Máme v slovenčine ďalšiu knižku svetoznámeho autora Erica Carle! A je to rovno ďalšia do zoznamu povinnej literatúry pre najmenších. Má názov Od hlavy po päty a deti približne od jedného roku si s ňou precvičia celé telo.

Fakt premyslená knižka

Eric Carle je majster. Presne vie, čo najmenší čitatelia pri čítaní potrebujú. A všetko to nájdete v knižke Od hlavy po päty:

-> Pohyb. Lebo veď práve sa učia chodiť, držať rovnováhu, ovládať svoje telo. A kniha je v podstate takou kvalitnou rozcvičkou:

Od hlavy až po päty.
Pripravený? Teraz ty!
Pohni kostrou raz dva tri!

Na 11 dvojstránkach sa predstavia rôzne zvieratá, ktoré predvádzajú nejaký pohyb. Dokážeš to aj ty? Jasné! Deti otáčajú hlavou ako tučniak, hrbia sa ako bizón, vlnia bokmi ako krokodíl. No proste toto je kniha, pri ktorej nemusia sedieť. Ak máte doma deti vo veku od jedného do štyroch rokov, iste ste si všimli, že pohyb je základná ingrediencia úspechu.

-> Jednoduchý text. Deti, ktoré sa učia rozprávať, potrebujú krátky text a jednoduché, dobre štruktúrované vety.

-> Rozvoj slovnej zásoby. 11 zvierat, niektoré bežné, niektoré viac exotické. 11 častí tela. 11 pohybových slovies. Pre dieťa v senzitívnom období na jazyk úplná báseň.

-> Repetícia. Základ každej dobrej knihy pre najmenších. Na každej dvojstránke rovnaký text, len s iným zvieraťom.

Ja som oslík a viem takto kopať nohami. Ty to dokážeš?

Ja? Jasné!

Úzko súvisí s už spomínaným rozvojom jazyka, dieťa totiž musí niečo stokrát počuť, pozorovať pohyb vašich pier, aby to dokázalo samé vysloviť. A rovnako súvisí so senzitívnym obdobím pre poriadok. Deti milujú štruktúru, rytmus, predvídateľnosť. Dodáva im to pocit istoty. Sú rady, keď niečomu rozumejú a vedia, čo sa stane na ďalšej a ďalšej strane. Vtedy dokážu predsa čítať knihu aj samé!

Eric Carle: Od hlavy po päty

A je to fajn aj z ďalšieho dôvodu. Deti do dvoch rokov zriedkakedy čítajú knihy strana po strane, od začiatku do konca. Nechápu ešte, že strany v knihe na seba nadväzujú. Dlhšie príbehy nemajú zmysel, pokiaľ tento princíp nepochopia, a tento jednoduchý príbeh sa v pohode dá čítať, aj keď začnete čítať v strede a listujete dozadu 🙂

-> Tak akurát do detských rúk. Formát knihy a jej prevedenie sú takisto ideálne pre najmenších. Strany sú krásne pevné, nezničiteľné, a knižka je tak akurát veľká.

Eric Carle: Od hlavy po päty

No proste táto knižka je premyslená do posledného detailu. Mimochodom, takých máme od pána Carle doma niekoľko. O nenásytnej húseničke, ktorá deti učí farby, počítanie, dni v týždni a životný cyklus motýľa, o nahnevanej lienke, ktorá zase učí hodiny, o maličkom semienku, ktorá učí o ročných obdobiach a životnom cykle rastlín… Väčšina je zatiaľ po anglicky, ale verím, že sa dočkáme aj ďalších prekladov.


Mohlo by vás zaujímať: O maličkom semienku


Knižku vydalo vydavateľstvo Zelený kocúr, ktoré má na konte samé skvelé detské knihy. V kategórii pre najmenších majú samé “must-have-ky” 🙂 Posúďte sami, toto je naša zbierka:

Od hlavy po päty

Promokód pre vás od nás

Ak máte zálusk na niektorú z knižiek tohto vydavateľstva, Zelený kocúr má pre našich čitateľov špeciálny promokód.

Pri nákupe nad 20 Eur sa vám odráta 10% z celkovej sumy objednávky, ak zadáte kód

—> Montessorikids <—

Ak si vyberiete knižky, ktoré už sú zľavnené, zľavy sa vám spolu zrátajú. Čiže napríklad na celú sériu Potulkov je zľava 30% a k tomu dostanete ešte 10% navyše. Zľava navyše neplatí len na detské knihy, ale aj na dospelé, takže si môžete urobiť radosť aj vy 🙂

Eric Carle: Od hlavy po päty


Prečítajte si tiež: Montessori knižky o jari


5 Replies to “Od hlavy po päty”

  1. Ja som tava a dokazem na chrbte odniest 2 “ruksaky”. ? Ty to dokazes?

  2. Je to tava a dokaze si klaknut aj s nakladom medzi hrbami ?

  3. Ja som tava a prejdem dva kroky dopredu a dva dozadu. Ty to dokazes ?

  4. […] ktorá bola preložená do slovenčiny minulý rok: Od hlavy po päty Písala som o nej tu – je to pre zmenu knižka, ktorá rozhýbe celé telo […]

  5. […] Od hlavy po päty je taká knižná rozcvička, viac som písala v tomto článku. […]

Pridaj komentár