Detské knihy s OCKOM v hlavnej úlohe

Nedávno sme naraz mali rozčítané dve knižky, kde hlavným hrdinom je ocko a jeho vzťah s deťmi. Celkom ma zaujala táto téma, zdá sa mi, že väčšinou sú v knihách pre malkáčov skôr spomínané mamy. Začala som teda hľadať, koľko takých kníh doma vlastne máme. Zopár krásnych sa ich našlo, a tak vám tu ponúkam tento výber, pár dní pred Dňom otcov.

1. Čo mi povedal ocko

Musím začať s touto absolútne dokonalou knižkou pre najmenších aj trochu väčších. Malý chlapček tu vedie rozhovor s ockom o tom, či sa mu podarí niekedy dôjsť na koniec sveta. Ocko v neho bez pochybností verí, dodáva mu odvahu, vieru v svoje schopnosti a sebavedomie.

Kniha je plná krásnych nadčasových slov.

“A čo keď spadnem?”pýta sa chlapec. “Keď spadneš, buď statočný, ale nehanbi sa za svoje slzy.”

My máme ešte český preklad, ale už je aj preložená do slovenčiny. Nemenej krásna z tejto série je aj Ľúbim ťa, o bezpodmienečnej materskej láske. A tretia – o láske medzi súrodencami – Mám ťa rád, sestrička. Celú túto zbierku odporúčame všetkými desiatimi.

Knihy o otcoch, Co mi rekl tata

Knihy o otcoch, Co mi rekl tata

Co mi rekl tata, Knihy o otcoch

2. Hádaj, ako ťa mám rád

Toto je séria piatich knižiek, o vzťahu malého zajačika a jeho ocka. Možno och poznáte z tv. Knihy o hovoriacich zvieratkách sme s deťmi, keď boli malé, čítali skôr výnimočne, ale tieto nežné príbehy plné lásky boli práve jednou z výnimiek.

Je jedna základná kniha Hádaj, ako ťa mám rád, kde malý zajko rieši klasickú detskú otázku. Je možné zmerať lásku? Ako veľmi sa máme radi? Na tejto knižke je krásne aj to, ako deťom (a ockom, ktorí si ju s deťmi čítajú) ukazuje, ako sa nebáť otvorene hovoriť o svojich citoch. Nie je to v našej kultúre úplne prirodzené pre mnohých, takže vďaka za takéto knižky.

Ďalej sú štyri knihy o ročných obdobiach, kde orieškový zajko skúma prírodu. Tie boli u nás obľúbenejšie, a poslúžili potom aj na prvé pokusy o samostatné čítanie. V knižke o jari rieši, ako všetko rastie, v lete zisťuje s ockom, koľko odtieňov rôznych farieb v prírode existuje. Na jeseň spolu šantia v lístí, v zime si dávajú hádanky. A na záver si samozrejme nikdy s ockom nezabudnú povedať, ako veľmi sa majú radi.

Hádaj, ako veľmi ťa mám rád

Hádaj, ako veľmi ťa mám rád

Hádaj, ako veľmi ťa mám rád

3. S ockom sa nebojím

Ilustrácie z tejto knihy sú vám možno povedomé, obleteli svet internetom. Je na nich ocko a jeho dcéra v rôznych situáciách. Autorka Soosh obrázky vydala knižne, s jednoduchým a tak trochu dojemným textom o tom, ako je dievčatku dobre s jej ockom. Ktorý si pre ňu vždy nájde čas, nikdy jej nezabudne zaspievať uspávanku a vždy jej nechá v posteli dosť miesta ? Ak máte doma podobného ocka, deti si knižku určite rady prečítajú. Obrázky sú milé a vtipné, je na nich množstvo zaujímavých detailov a textu je máličko. Najmä naše dievčatá sa nad knižkou rozplývajú.

4. Tu sme – Poznámky k životu na planéte Zem

Kniha, ktorú pre svojho novonarodeného syna napísal autor, a v ktorej mu vlastne predstavuje našu planétu, vyzerá tenučko, ale obsahuje mnoho silných odkazov. O tom, ako si vážiť našu planétu a starať sa o ňu, o tolerancii, láske, vzájomnom porozumení.

Táto kniha je krásna aj vizuálne, má veľmi zaujímavé ilustrácie. My ju máme v angličtine, medzičasom vyšla aj v slovenčine (aj keď mne sa v tej pôvodnej verzii pozdáva o kúsok viac).

Tu sme, Knihy o otcochTu sme, Knihy o otcoch

Tu sme, ocko


Prečítajte si aj: Detské knihy o odvahe


A od Olivera Jeffersa máme doma ešte jednu knižku, ktorú milujeme. “Tento los patrí mne” je naoko jednoduchý a vtipný príbeh o chlapcovi a losovi, ktorého našiel, skrýva však tiež veľkú otázku – nakoľko môžeme vlastniť zvieratá? Patrí príroda nám ľuďom?

Knihy o otcoch

5. Moja prvá kniha o vesmíre

Táto jednoduchá, pomerne malá knižka je o tom, ako sme vznikli my a celý vesmír. Je písaná ako dialóg medzi malou zvedavou líškou a jej ockom, s poznámkami pod čiarou, ktoré vysvetľujú hlbšie súvislosti. Ocko líščaťu vysvetľuje, ako sme vlastne stvorení z rovnakej hmoty ako hviezdy, naša planéta či Mesiac, čo sú to galaxie a planéty, molekuly a atómy.

Autor napísal túto knižku ako súčasť plánovanej trilógie, ktorá má malým deťom priblížiť astrofyziku.

Knižka je vlastne fajn aj ako prvé samostatné čítanie. Je dvojjazyčná – okrem slovenčiny je všetko aj po anglicky.

6. Macko Ocko prichádza domov

O malom mackovi vyšli nedávno v slovenčine dve knižky. Obsahujú milé a miestami veľmi vtipné príbehy, vhodné tak pre malkáčov na spoločné čítanie, aj pre samostatných čitateľov.

V druhom dieli, s názvom Macko Ocko prichádza domov, malý macko túžobne očakáva návrat svojho ocka z dlhej cesty. Z príbehov vycítite, ako má svojho ocka rád, ako k nemu vzhliada, a aký je spokojný, keď je jeho rodina zase spolu. A Macko Ocko je rovnako originálny rodič, ako Macko Mamka.

Macko Ocko sa vracia, SlniečkovoMacko Ocko sa vracia, Slniečkovo

7. Pán Guľôčka

Pán Guľôčka síce nie je otec, no tak láskavo a múdro vychováva kačku Katastrofu, muchu Bzuk a psíka Pľuzgierika, že mi veľmi pripomína citlivého, vnímavého ocka a myslím, že by sa od neho mohol učiť nejeden rodič.

Kniha obsahuje viacero krátkych príbehov, ktoré opisujú úplne bežné situácie, ktoré občas zažijeme možno všetci. Hľadanie stratenej veci, hmla, výpadok elektriny… A predsa sa dokážu tieto chvíle zmeniť na úplne nevšedné zážitky, ak ich dokážeme poňať trpezlivo, bez kriku a s dobrou náladou.

Poviem vám, pán Guľôčka tak majstrovsky rieši “súrodenecké konflikty”, že sa pri čítaní vždy pred ním v duchu skláňam. Kiežby k nám niekedy prišiel na návštevu!

Pán Guľôčka, Slniečkovo

Pán Guľôčka, Slniečkovo

Pán Guľôčka, Slniečkovo

Minulý rok vyšiel druhý diel s názvom Krídla. A tento rok tretí – a asi najlepší – s názvom Radosť.

Aj Pán Guľôčka, tak ako Malý macko, je z dielne OZ Slniečkovo, ktoré vydáva sice málo kníh, ale o to kvalitnejšie. (Ak nepoznáte napríklad Pána Sovu, alebo legendárne duo Kvak a Čľup, rýchlo to napravte!) Pomerne rýchlo sa tieto knihy ale rozchytajú, a tak máte väčšiu šancu nájsť ich v knižnici ako v kníhkupectve 😉

8. Ocko ma ľúbi

Táto knižka je zvlášť zaujímavá, pretože obsahuje 5 listov, ktoré sú na odklápacích okienkach. Je o malej líštičke a jej ockovi, ktorý jej necháva po dome skryté odkazy. Tie vedú k skrytému “pokladu”. Naše deti čítali knižku samé, keď boli prváci, a boli z nej namäkko 🙂

Ocko ma ľúbi

Ocko ma ľúbi

9. Big wolf & little wolf

Táto veľká anglická picture book je nádherným príbehom o tom, ako nám niekto vie prirásť k srdcu, aj keď máme pocit, že nikoho takého nepotrebujeme. Je o veľkom vlkovi samotárovi, ktorý si spokojne žije pod svojím stromom, až kým sa tam jedného dňa neobjaví malý vĺčik.

Veľký vlk ho tam nechce, je mu fajn samému! Po pár dňoch však malý vĺčik odíde. Veľký vlk si najprv hovorí, ako je rád, že sa ho konečne zbavil. A že ho tam ani nikdy nechcel. Postupne si však začne priznávať, že mu je za malým vĺčkom smutno, a že má oňho vlastne obrovský strach.

Knihy ku Dňu otcov

Knihy ku Dňu otcov

Knihy ku Dňu otcov

10. Kto nám z neba sype sneh?

Kniha o príhodách rodiny krtkov je milým oddychovým čítaním pre deti približne od štyroch rokov. Vzťahy medzi rodičmi Ňufíkovcami a ich 13 deťmi sú tak krásne moderné, že autorom tlieskam za tento odvážny počin. Žiadne také, že ocko chodí do práce a mama sa do úmoru stará o deti (a popri tom upratuje, varí, perie a žehlí). Rodičia krtkovci sa o deti starajú pekne rovným dielom.

Malá ukážka z druhej kapitoly, kde sa súrodenci dohadujú, kto sa bude hrať s dvomi najmenšími prírastkami:

Treba povedať, že mamička si rada dožičí všelijaké radosti života a vie sa nadchnúť pre všetko nové. Učila sa cudzie jazyky, pestovala orchidey a skákala na trampolíne. “Život je prikrátky na to, aby som ho trávila len pri domácich prácach,” vravieva.

Vraj vďaka tomu aj tie domáce práce jej idú lepšie, ak má čas venovať sa svojim koníčkom. No a tak si malé dvojičky berie tentokrát so sebou ocko, aby si maminka mohla zahrať na kontrabas. Krásny príklad pre naše deti o rovnocennosti vzťahov, nie?

Knihy ku Dňu otcov, Kto nám z neba sype sneh

Knihy ku Dňu otcov, Kto nám z neba sype sneh

Knihy ku Dňu otcov, Kto nám z neba sype sneh

11. Môj šťastný život

V tejto sérii kníh pre školákov sice nehrá vzťah otca a dcéry hlavnú úlohu, ale aj tak je veľmi silný a pre dej dôležitý. Tina žije iba s ockom, spája ich krásne, pevné puto, ktoré však život neustále preveruje. V jednej z kníh ho zrazí auto a Tina prežíva obrovský strach. V ďalšom dieli sa Tina musí vyrovnať s ockovou novou priateľkou. Tieto otázky sú tu riešené pomerne realisticky, nie mávnutím čarovného prútiku, ani čiernobielo, ale pomaly, postupne, a predsa pozitívne.

O knihách som písala samostatný článok tu. Odporúčam ho prečítať, je tam bližšie rozpísané, čo sa deje v jednotlivých knihách, aj čo nám na knihách učarovalo. Sú už pre trochu staršie deti, a sú fajn tak na spoločné čítanie ako aj samostatné čítanie pre mierne pokročilých čitateľov.

Môj šťastný život, Verbárium

Môj šťastný život, Verbárium

Môj šťastný život, Verbárium

12. Na kraji lesa

V tejto knižke sice vzťah otca a dcéry nie je dominantný, dokonca je len okrajovo spomenutý, ale aj tak mi sem patrí skrátka preto, lebo je to krásna knižka s pekným posolstvom. A súčasťou posolstva je aj ocko a dcéra, ktorí sa nasťahujú do chalúpky na okraji lesa, aby les vyčistili a žili v súlade s prírodou.

13. Pipi dlhá pančucha

No a na záver klasika. V tomto zozname nemôže chýbať Efraim Pančušisko! Príbehy Pipi sú mojou detskou láskou, dnes už miestami zaváňajú “politickou nekorektnosťou”, napriek tomu ich milujeme, čítame a bavíme sa na nich zas a stále. Pipin vzťah s jej ockom je neštandardný, napriek tomu z neho cítiť obrovskú lásku a vzájomný rešpekt.

Pipi dlhá pančucha

Tak týchto dvanásť kníh som našla u nás doma. Ale mám pocit, že mi tu nejaké dôležité “oteckovské” knižky chýbajú. Viete o nejakých?

Pridaj komentár