Oblaky nás fascinujú. Každý je úplne unikátny. Majú rôzny tvar aj farbu, kadečo nám pripomínajú. Vyzerajú ako pevné chumáče vaty a pritom sú to len zhluky maličkých častíc vody a ľadu. Doteraz si pamätám úžas detí, keď prvýkrát leteli lietadlom a prelietali sme cez oblaky. Nemohli tomu uveriť, a potom dlho každému vykladali, že oblaky sú len taká para a dá sa cez ne prechádzať 🙂
Spoznávame oblaky
V poslednom čase sa naše konverzácie nejak často točia okolo oblakov. Dokonca aj jeden z príbehov o pánovi Guľôčkovi, ktorého teraz po večeroch čítame, bol o oblakoch! Keď už sa na nás tie oblaky hrnú z každej strany, trochu sme si na ne posvietili. Zobrali sme si na to skvelú okienkovú encyklopédiu o počasí – Ako to funguje v prírode. Nájdete v nej vysvetlených veľa javov, týkajúcich sa počasia a podnebia, a je výborným sprievodcom pre školákov.
Kolobeh vody v prírode, alebo ako vznikajú oblaky
Kolobeh vody sme riešili, keď sme sa venovali vode, ale aj tentokrát sme si zopakovali ďalší jednoduchý pokus. Kolobeh vody v pohári.
Potrebujete len zaváraninový pohár a misku, ktorá vám tento pohár zakryje.
Do pohára nalejete vriacu vodu. Zakryjete ho miskou s ľadom.
Z vriacej vody stúpa para k miske s ľadom. Tam sa ochladí, kondenzuje a steká späť dole ako dážď.
Kedy z oblakov prší?
Keď sú oblaky plné vody, prečo z nich stále neprší? Zjednodušene povedané, voda začne padať až vtedy, keď sa oblak presýti a viac jej už nevie udržať. Toto sa dá jednoducho znázorniť veľmi efektným pokusom. Do veľkej nádoby dáte vodu, a na ňu urobíte oblak z peny na holenie.
Do peny potom budete pekne, pomaly, po kvapkách, pipetou pridávať vodu. Pre lepšiu názornosť môže byť zafarbená na modro.
Čo sa bude diať? Isté množstvo vody oblak zadrží, akonáhle sa však vodou presýti, začne z neho unikať – a začne z oblaku pršať!
Typy oblakov
V našej okienkovej encyklopédii sme skúmali rôzne typy oblakov, ako vyzerajú aj ako vysoko sa tvoria.
Ak nemáte knihu, napríklad tu nájdete zadarmo na stiahnutie trojzložkové karty s typmi oblakov a ich názvami.
Ja som nám stiahla takéto okienka, cez ktoré pozorujeme oblaky a snažíme sa im priradiť správne názvy.
Čo vidíte v oblakoch?
Skúšali ste s deťmi niekedy si ľahnúť na zem, pozorovať oblaky a vymýšlať, čo vám pripomínajú? Je to veľká zábava, a deti v oblakoch objavia vždy toľko vecí, že my dospelí len hlavami krútime. Mami, aha, tam je dievčatko na bicykli, a mračí sa! A naozaj 🙂 Inak už sme na oblaky aj kreslili, pamätáte? Keď sme riešili lietadlá.
Pôvodne som len ja stiahla rôzne fotky oblakov z internetu a vytlačila ich. Potom deti vymysleli vylepšovák, že si pôjdeme sami oblaky odfotiť, fotky vytlačíme a pokreslíme. Jasné, oveľa lepší nápad!
Chumáče vaty
Ešte jeden tip na tvorenie, ktorý deti priniesli pred pár rokmi zo škôlky. Oblaky z vaty. Pekný spôsob, ako si upevniť vedomosti.
A tu je niečo podobné, formou kartičiek. Je tam aj predloha na stiahnutie a návod, ako robiť jednotlivé typy oblakov.