Oblaky

Oblaky

Oblaky nás fascinujú. Každý je úplne unikátny. Majú rôzny tvar aj farbu, kadečo nám pripomínajú. Vyzerajú ako pevné chumáče vaty a pritom sú to len zhluky maličkých častíc vody a ľadu. Doteraz si pamätám úžas detí, keď prvýkrát leteli lietadlom a prelietali sme cez oblaky. Nemohli tomu uveriť, a potom dlho každému vykladali, že oblaky sú len taká para a dá sa cez ne prechádzať 🙂

Spoznávame oblaky

V poslednom čase sa naše konverzácie nejak často točia okolo oblakov. Dokonca aj jeden z príbehov o pánovi Guľôčkovi, ktorého teraz po večeroch čítame, bol o oblakoch! Keď už sa na nás tie oblaky hrnú z každej strany, trochu sme si na ne posvietili. Zobrali sme si na to skvelú okienkovú encyklopédiu o počasí – Ako to funguje v prírode. Nájdete v nej vysvetlených veľa javov, týkajúcich sa počasia a podnebia, a je výborným sprievodcom pre školákov.

Ako to funguje v prírode

Ako to funguje v prírode

Kolobeh vody v prírode, alebo ako vznikajú oblaky

Kolobeh vody sme riešili, keď sme sa venovali vode, ale aj tentokrát sme si zopakovali ďalší jednoduchý pokus. Kolobeh vody v pohári.

Potrebujete len zaváraninový pohár a misku, ktorá vám tento pohár zakryje.

kolobeh vody v pohári

Do pohára nalejete vriacu vodu. Zakryjete ho miskou s ľadom.

kolobeh vody v pohári

Z vriacej vody stúpa para k miske s ľadom. Tam sa ochladí, kondenzuje a steká späť dole ako dážď.

kolobeh vody v pohári

Kedy z oblakov prší?

Keď sú oblaky plné vody, prečo z nich stále neprší? Zjednodušene povedané, voda začne padať až vtedy, keď sa oblak presýti a viac jej už nevie udržať. Toto sa dá jednoducho znázorniť veľmi efektným pokusom. Do veľkej nádoby dáte vodu, a na ňu urobíte oblak z peny na holenie.

Dážď v pohári

Do peny potom budete pekne, pomaly, po kvapkách, pipetou pridávať vodu. Pre lepšiu názornosť môže byť zafarbená na modro.

Dážď v pohári

Čo sa bude diať? Isté množstvo vody oblak zadrží, akonáhle sa však vodou presýti, začne z neho unikať – a začne z oblaku pršať!

Dážď v pohári

Typy oblakov

V našej okienkovej encyklopédii sme skúmali rôzne typy oblakov, ako vyzerajú aj ako vysoko sa tvoria.

Ak nemáte knihu, napríklad tu nájdete zadarmo na stiahnutie trojzložkové karty s typmi oblakov a ich názvami.

Oblaky

Ja som nám stiahla takéto okienka, cez ktoré pozorujeme oblaky a snažíme sa im priradiť správne názvy.

Čo vidíte v oblakoch?

Skúšali ste s deťmi niekedy si ľahnúť na zem, pozorovať oblaky a vymýšlať, čo vám pripomínajú? Je to veľká zábava, a deti v oblakoch objavia vždy toľko vecí, že my dospelí len hlavami krútime. Mami, aha, tam je dievčatko na bicykli, a mračí sa! A naozaj 🙂 Inak už sme na oblaky aj kreslili, pamätáte? Keď sme riešili lietadlá.

oblaky

Pôvodne som len ja stiahla rôzne fotky oblakov z internetu a vytlačila ich. Potom deti vymysleli vylepšovák, že si pôjdeme sami oblaky odfotiť, fotky vytlačíme a pokreslíme. Jasné, oveľa lepší nápad!

Chumáče vaty

Ešte jeden tip na tvorenie, ktorý deti priniesli pred pár rokmi zo škôlky. Oblaky z vaty. Pekný spôsob, ako si upevniť vedomosti.

A tu je niečo podobné, formou kartičiek. Je tam aj predloha na stiahnutie a návod, ako robiť jednotlivé typy oblakov.

Oblaky

Pridaj komentár