O výnimočnom slonovi menom ELMER

David McKee - Elmer

Milujem knihy, ktoré vás tak vtiahnu do deja, že z neho ani po prečítaní nechcete ísť preč. S jednou takou sme mali pred pár týždňami tú česť a veru poriadne sme si ju vychutnali. Knižka sa volá Elmer a je o jednom výnimočnom slonovi. Pôvodne vyšla pred päťdesiatimi rokmi, no téma ľudskej rozmanitosti a potreby tolerancie inakosti je dnes rovnako aktuálna ako vtedy. Tu sú navyše spracované tak, aby ich chápali aj tí najmenší.

Elmer je známy už prakticky po celom svete a na Slovensko ho prinieslo vydavateľstvo Verbarium rovno v dvoch knižkách – Elmer a Elmer a dúha. My máme zatiaľ len tú prvú, ale dlho sa mi iste nepodarí odolávať a kúpime aj tú druhú. Elmera sme si u nás doma totiž zamilovali. Veď posúďte sami.

Veď byť iný je super!

Elmer je už na prvý pohľad úplne iný od všetkých ostatných slonov. Slony v jeho stáde sú sice staré, mladé, vráskavé, chudé či tučné, všetky sú však rovnako šedé.

David McKee - Elmer

A Elmer je ako krásna žiarivá patchworková prikrývka, hrá všetkými možnými farbami. A to nie je všetko! Navyše je aj plný optimizmu, žartov, a jediný, ktorý celé stádo neustále zabáva.

David McKee - Elmer

Časom sa však začne obávať, či sa ostatné slony náhodou nezabávajú na jeho inakosti a či sa mu v skutočnosti neposmievajú. Keď nájde strom s plodmi, ktoré sú vo farbe slonej šede, skrsne mu v hlave nápad, ako vyriešiť problém svojej inakosti – bobule zo stromu strasie a poriadne sa v nich vyváľa. A zostane celý šedý.

David McKee - Elmer

Keď sa vráti do stáda, nikto si ho ani nevšimne – je úplne rovnaký ako všetci ostatní. Po chvíli sa mu však byť šedý zunuje a v typicky Elmerovskom štýle rozosmeje celé stádo.

Asi najlepšie posolstvo knihy vystihuje výrok našej veľkáčky, keď po prvom prečítaní nechápavo krútila hlavou: “Mami, a prečo by Elmer chcel byť rovnaký ako všetci ostatní, veď byť iný je super!”

Maľovaný Elmer

Elmer je tak krásne farebný, že sme hneď rozmýšľali, ako ho namaľovať a na pár dní sa u nás doslova z-Elmer-ovatelo. Je mnoho spôsobov, ako sa s Elmerovými štvorčekmi pohrať. Napríklad maľovanie s krepovým papierom a rozprašovačom. To sme však robili nedávno a tak sme skúsili niečo iné.

Najprv špongiu a temperky. Ak sa vám nechce kresliť obrys Elmera, stiahnite si obrázok.

David McKee - Elmer

David McKee - Elmer

Potom s hodvábnym papierom na priesvitné fólie na skle.

David McKee - Elmer

A nakoniec deti aj vymaľovávali podľa čísel. Malkáči podľa jednoduchšej predlohy. Školáčka sčítala a odčítala do 20.

Elmerov deň

Na konci knihy sa slony na Elmerovu počesť všetky zafarbia a sú pestrofarebné. Odvtedy vraj raz za rok má Elmer sviatok a všetci ho oslavujú tým, že sa zafarbia. “Ak v tento deň stretnete obyčajného šedého slona, môžete si byť istí, že je to Elmer.” Deťom sa táto myšlienka mimoriadne zapáčila. Z vyškrabovacieho papiera som im vystrihla slony a oni ich pomaľovali rôznymi vzormi. Nalepili sme ich na plagát, ktorý znázorňuje Elmerov špeciálny deň. Deti aj určili, že sa slávi vraj 19.marca. Nakoniec sme ešte museli pridať jedného obyčajného šedého slona doprostred – samozrejme Elmera.

Slon Elmer

Každý je výnimočný

Pomenovať, v čom spočíva Elmerova výnimočnosť, je pre deti pomerne jednoduché. Je predsa farebný a smiešny. V čom sme ale jedineční my? Skúsili sme s deťmi viesť na túto tému debatu a trochu sa zamyslieť nad tým, ako sa vnímame. Takáto sebareflexia je pre mňa dosť náročná, a popravde mala by som veľký problém odpovedať. Deťom to išlo lepšie. Dokonca sme vystrihli ich tváre z fotiek, a oni si k nim dokreslili postavy na štýl Elmera. Pod obrázok si napísali (alebo mne nadiktovali), v čom sa cítia výnimoční.

Milé a inteligentné zvieratá

Keď už sme toľko toho Elmera riešili, pozreli sme sa trochu aj na slony všeobecne. Dozvedeli sme sa veľa zaujímavých vecí. Napríklad, že sú to veľmi inteligentné a empatické zvieratá. Že sa spoznajú v zrkadle. Že ako jediné cicavce nevedia skákať ani cválať. Že sa boja včiel a mravcov.

Zaujímavé fakty o slonoch som deťom spracovala ako jednoduchú aktivitu na tréning čítania, resp.počúvania s porozumením. Úlohou je stručné vety o slonoch priradiť k obrázkom, ktoré sa k nim hodia. Bolo to pre nich celkom náročné, najmä pre školáčku, ktorá musela text dobre prečítať a potom nájsť spojenie – napríklad “Slonie máďa sa rodí slepé.” – braillovo písmo pre nevidiacich.

Elmer, Verbarium

Elmer, Verbarium

Slon africký vs slon ázijský

Existujú dva výrazne odlišné typy slonov. Africký a ázijský. Líšia sa veľkosťou uší, sfarbením, pokožkou, chobotom, tvarom hlavy, výškou a váhou.

Elmer

Toto všetko sme si ukázali na jednom obrázku a potom aj vyskúšali na fotkách slonov, ktoré sa deti snažili roztriediť. (Vyberala som fotky, ktoré sú viacmenej evidentné, takže to zvládli bez chybičky.)

Elmer

Na druhej strane kartičiek je kontrola správnosti.

Toto triedenie deti veľmi zaujalo, a k aktivite sa ešte párkrát vrátili.

Kŕmenie slona – tréning jemnej motoriky

Na internete som videla aj sloniu aktivitu kŕmenie pinzetou s arašidmi. V pravom montessori ponímaní to bolo len prekladanie arašidov z jednej misky do druhej. To sa mi však zdalo trochu nezáživné a tak som deťom vyrobila slona z malej krabičky.

Sú už našťastie vo veku, kedy rozlišujú skutočné od vymysleného a radi pracujú s fantáziou, takže o slona sa potom celé popoludnie starali, dohadovali sa, či je ešte hladný alebo má dosť a dokonca sme museli vytiahnuť druhú pinzetu, lebo potrebovali krŕmiť na preskáčku.

Pravo-ľavá orientácia

Malkáči ešte stále nemajú úplne jasno v tom, čo je vpravo a čo vľavo. Vytvorila som teda jednoduchú aktivitku na pravo-ľavú orientáciu, aby to trochu potrénovali. Elmer je na to ako stvorený!

Elmer nás skrátka dostal. Už sa teším na jeho (a naše) ďalšie dobrodružstvá.

Ak sa tiež chcete zahrať s Elmerom a zišli by sa vám naše slonie aktivity, stiahnete si ich tu:

ELEPHANTS

One Reply to “O výnimočnom slonovi menom ELMER”

  1. […] Prečítajte si aj: O výnimočnom slonovi menom Elmer […]

Pridaj komentár