O maličkom semienku: čítame, skúmame, tvoríme

Eric Carle The Tiny Seed

Málokto dokáže písať knihy pre deti tak, ako to vedel Eric Carle. Jeho knižky sú jednoduché, pútavé a zároveň nevtieravo náučné. A samozrejme krásne ilustrované, tým jeho svojským, nenapodobiteľným, kolážovým štýlom. Do slovenčiny je ich preložených zatiaľ iba zopár. Ten asi najslávnejší o nenásytnej húseničke, knižková rozcvička Od hlavy po päty a knižka o farbách Medveď, ukáž, na čo kukáš. Keďže však väčšina obsahuje minimum textu a aj ten je často repetitívny, máme ich doma niekoľko v angličtine.

Eric Carle: The Tiny Seed

Príbeh malého semienka

Eric Carle: The Tiny Seed

Na jar, keď u nás prepukol sadiaci ošiaľ, sme si s deťmi prečítali útlu knižku s názvom The Tiny Seed. Priznám sa, že je to asi jedna z mojích úplne top “carleoviek”. Je o jednom malom semienku a o tom, čo sa s ním deje v prírode počas štyroch ročných období. Možno sa to tak nezdá, ale príbeh je miestami taký napínavý, že deti ani nedýchali 🙂

Eric Carle: Maličké semienko

Na jeseň semienka začínajú svoju púť a vietor ich unáša do neznáma. V zime odpočívajú v zemi, pod prikrývkou snehu. Na jar začnú klíčiť a rásť, a v lete je z nášho maličkého semienka už krásny veľký kvet. Ten zase na jeseň odkvitne, a vypustí do vetra všetky svoje semienka.

Čo semienka potrebujú?

Semienko v knižke musí toho veľa prekonať, aby mohlo začať rásť. Primälo nás to k zásadnej otázke, čo vlastne semienko k rastu potrebuje a čo naopak mu v raste bráni. A tak sme si urobili pokus. Deti tvrdili, že rastlinky potrebujú vodu, hlinu a svetlo. A aby sme si boli istí, že to tak naozaj je, radšej sme to vyskúšali.

Po dve semienka (slnečnice) sme dali do rôznych pohárov a tie označili. V jednom bol iba vzduch, v jednom iba voda, v jednom hlina, vata, piesok. Jeden pohár sme sa rozhodli dať do tmy, aj keď deti boli presvedčené, že tam nič neporastie.

co prospieva semienkam

A potom sme len čakali a pozorovali.

Po pár dňoch začali klíčiť semienka v hline, vate aj piesku. A na naše veľké prekvapenie semienko v tme nielen najrýchlejšie vyklíčilo, ale začala z neho rýchlo rásť rastlinka. Na ďalší deň už bola dlhá asi 7 centimetrov. A tak sme zistili, že v zásuvke, do ktorej sme pohár dali, je malá škára, cez ktorú preniká svetlo, a rastlinka sa ťahá za ním. Bola však tenká a krehká, na rozdiel od semienok, ktoré mali dostatok slnečného svetla. Zľutovali sme sa nad ňou a nechali ju už na svetle, ale zostala slabá a nakoniec uschla.

Semienko v tme

Najlepšie sa nakoniec darilo semienkam v hline a na vate. Ostatné nevyklíčili vôbec alebo po pár dňoch prestali rásť.

Zhrnuli sme si to teda aj takto na papieri:

Čo semienkam prospievap

Zemiakové kvety

Eric Carle: The Tiny Seed

Na konci príbehu zo semienka narastie obrovský, nádherný kvet. Pokúsili sme sa napodobniť Carleov ilustrátorský štýl a namaľovať taký kvet pomocou zemiakových pečiatok. Celkom sa nám to podarilo, čo myslíte?

Zemiakove peciatky

Poďme sa hrať

Knižky pána Carle nás vždy inšpirujú k množstvu ďalších aktivít. Možno to bude aj tým, že je ich plný pinterest. Vyrobila som teda deťom zopár aktivitiek.

Triedenie

Napríklad sme si ukázali, že semienka môžu mať rôzne tvary. Semienko slnečnice vyzerá úplne inak ako semienko tekvice a to zase úplne inak ako semienko tulipánu! A tak sa deti zahrali na Popolušku a triedili rôzne semienka, ktoré sme doma našli.

Triedenie semienok

Štyri ročné obdobia

Ako som už viackrát písala, koncept striedania ročných období je pre deti pomerne ťažko pochopiteľný, pretože je pre ne príliš abstraktný. A treba využiť každú príležitosť si ho trochu skonkretizovať.

Semienko v 4 ročných obdobiach

S ako semienko

Deti si nakoniec potrénovali trochu aj grafomotoriku a písali veľké aj malé S.

grafomotorika, s ako semienko

 

7 Replies to “O maličkom semienku: čítame, skúmame, tvoríme”

  1. […] Čítanie knižky A tiny seed nás primälo k rozmýšľaniu, čo vlastne rastlinky potrebujú pre život a v akých podmienkach sa im najlepšie darí. Deti tvrdili, že potrebujú vodu, hlinu a svetlo. A aby sme si boli istí, že to tak naozaj je, radšej sme to vyskúšali. […]

  2. […] Ako už zopár knižiek od Erica Carle, aj táto u nás inšpirovala kopu aktivít, ale o tom napíšem viac v inom článku. […]

  3. […] Mohlo by vás zaujímať: O maličkom semienku […]

  4. […] Prečítajte si aj: O maličkom semienku […]

  5. […] V zime skúmajte sneh, vločky, ľad. Na jar semienka rastlín a to, ako rastú. V lete si robte pokusy s […]

  6. […] sme si na jar čítali knihu o semienku, ktoré putovalo svetom, vyrobila som deťom jednoduchú počítaciu aktivitu so […]

Pridaj komentár