Nie je opica ako opica

Nie je opica ako opica

Nedávno sme si na Dobrom trhu kúpili v stánku vydavateľstva Egreš knihu, po ktorej som už dlhšie pokukovala. Je napísaná etnologičkou Luciou Krškovou, ktorá zároveň učí na Prírodovedeckej fakulte UK, a ilustrovaná jej dcérou, a má za cieľ vysvetliť deťom, že nie všetky tvory, ktoré laicky označujeme ako opice, nimi aj sú. Skrátka že nie je opica ako opica ☺️

Nie je encyklopédia ako encyklopédia

Knižke som dlhší čas odolávala, pretože som sa bála, že bude príliš odborná a nezáživná. Z našich troch detí je jedine syn nadšencom encyklopédií o zvieratách, dievčatá sú silne príbehové a s literatúrou faktu u nich málokedy pochodím. Toto však je svetlá výnimka. Nie je to žiadna detailná encyklopédia, skôr taká zbierka zaujímavostí, ktoré fascinujú celú rodinu. Už po prvých pár stránkach sa mi rozsvietila žiarovka a ja som konečne pochopila, že orangutan nie je opica o nič viac ako lemur, ale zato sú to primáty rovnako ako človek. A hneď na ďalších pár stránkach mi bolo jasné, že sme zase raz našli knihu, s ktorou sa vieme parádne zahrať.

Nie je opica

Primáty, opice, ľudoopy

Kniha hneď na úvod vysvetľuje, aký je rozdiel medzi primátmi, opicami, poloopicami a ľudoopmi. Je to celé veľmi jednoduché. My sme si pomohli myšlienkovou mapou, z ktorej to bude hneď jasné aj vám.

Potom sa bližšie venuje niektorým vybraným poloopiciam, opiciam a ľudoopom.

V zoo

Pri čítaní knihy sme s deťmi hneď chceli vedieť, ako všetky tie tvory vyzerajú naozaj. A tak som im sľúbila, že pohľadám na internete fotky. Kým som sa k tomu dostala, išli sme milé primáty pozrieť do ZOO. Deťom som dala k dispozícii mobil (ako fotoaparát) a mali za úlohu hľadať všetky možné primáty a urobiť fotodokumentáciu.

Nie je opica

Okrem toho sme si čítali popisky pri jednotlivých tvoroch a dozvedeli sa mnoho ďalších zaujímavostí. Najviac deti zaujala informácia, že šimpanzie mláďatá majú zhruba do šiestich rokov niektoré viditeľné fyzické znaky, ktoré cudzím šimpanzom hovoria, že ide o mláďatá. A tak si viacmenej môžu robiť, čo chcú, a nehrozí im nebezpečenstvo od ostatných. Okolo šiesteho roku sa však tieto znaky vytrácajú a od mláďaťa sa očakáva, že už začne rešpektovať pravidlá rovnako, ako dospelí.

Ja osobne som si uvedomila, že to, čo celé roky volám pavilónom opíc, je v skutočnosti pavilón ľudoopov! A mala som chuť to vysvetľovať všetkým rodičom, ktorí tam deťom ukazovali šimpanzy a orangutany so slovami “Aha tam je opička!” Ale zdržala som sa.

Zábava s knihou

Doma som deťom rozložila trojzložkové karty primátov z knihy – obrázky na jednu stranu, mená na druhú. (Karty sú na stiahnutie pre vás zadarmo v eshope.) Deti si poriadne prezreli obrázky a chceli sa hneď pustiť do priraďovania mien, ale dohodli sme sa, že im budem postupne čítať o jednotlivých primátoch z knihy a oni budú v tomto poradí aj párovať fotky s názvami.

Chceli to každý robiť sám a tak som absolvovala tri kolá po sebe. Uspokojivé na tom bolo, že si každý pekne precvičil čítanie aj počúvanie s porozumením. Zvládli to bezchybne!

A pre veľký úspech deti chceli túto aktivitu urobiť aj ockovi a tak štvrté kolo bolo s ním. Boli milo prekvapení, keď polovicu obrázkov spároval bez vypočutia si textov v knihe, a potom zase veľmi hrdí na seba, keď mu museli radiť a napovedať, ktorý je saimiri vevericovitý či sifaka diadémový.

Potom sme sa ešte pozreli bližšie na zopár “opičiek”, ktoré nás niečim zaujali.

Napríklad okále sundské sú nočné živočíchy, ktoré vďaka obrovským očiam veľmi dobre vidia v tme. A tie oči majú také veľké, ako keby vraj človek mal oči veľkosti grepfruitov. Nám samozrejme hneď napadlo, že to musíme vyskúšať!

Sifakovia diadémoví sa tak dokonale prispôsobili lozeniu po stromoch, že im chodenie po zemi už príliš nejde. Majú veľmi svojský “tanec”, ktorým sa po zemi pohybujú. Pozreli sme si video a deti sa išli popukať od smiechu. Odvtedy pravidelne máme doma troch sifakov, ktorí skáču a tancujú, a neskutočne sa pri tom zabávajú.

Malpy kapucínske zase vzájomne testujú silu priateľstva tak, že si strkajú prsty do očných jamiek.

Nie je opica ako opica

Makak japonský je známy tým, že je schopný prežiť tuhé zimy a kopy snehu. Pozreli sme si krátke video o skupine makakov, ktorí sa zohrievajú v horúcich prameňoch uprostred zasnežených hôr.

Pri pátraní po zaujímavých videách som natrafila ešte na toto, o malom orangutanovi menom Noddy. Noddy je sirota a žije v záchrannej stanici na Borneu. Keďže už je dosť starý, začína chodiť do “lesnej školy”, kde sa bude postupne učiť žiť na slobode. Video je krátke a zachytáva jeho prvý deň v škole, čo sa samozrejme deťom nesmierne páči.

Frida Kahlo, Henri Rousseau, Andy Warhol

Viete, čo týchto troch svetoznámych umelcov spája? Každý z nich namaľoval obraz s opicami. A my sme sa pokúsili ich napodobniť.

Nie je opica

Vytlačila som tieto tri obrazy na polovicu papiera formátu A3 a na druhej polovici mali deti priestor namaľovať rovnaký. Zistili sme, že je to poriadna fuška! (Tieto obrazy tiež nájdete na stiahnutie v e-shope.)

Primáty v pohybe

Keď tie opice, poloopice a ľudoopy tak dobre skáču, lozia a tancujú, vytvorili sme si pohyblivé primáty z papiera.

Na tvrdší papier som vytlačila predlohy (máme orangutana, gorilu, lemura a spider monkey – pavúčiaka). Potom sme použili farbičky Ikea, ktoré sme nakoniec rozpíjali štetcom namočeným vo vode. Jednotlivé časti tela sme po vyschnutí vystrihli a spájali spájacími špendlíkmi (nepoznám správny názov), aby sa opičky dokázali pohybovať.

Nie je opica ako opica

A tu sú výsledky.

Nie je opica ako opica

Mandril v číslach

Mandril sice nie je v knižke, ale deti veľmi zaujal. Našla som na internete vymaľovávanku mandrila podľa čísiel. Obsahuje až 12 farieb! Je to fakt fascinujúca opica!

Ďalšie opičie nápady z internetu

Našla som ešte zopár pekných tipov, ktoré sme nestihli zatiaľ zrealizovať. Deti v poslednej dobe bavia bábky a tak mám v pláne tieto jednoduché opičky z filcu:

Nie je opica ako opica

No a takisto sa mi páči táto opičková zmrzlina, ale čas na zmrzlinu sme už asi tento rok prepásli.

Nie je opica ako opica

Nech sa páči…

Knižku kúpite napíklad v Martinuse: Nie je opica ako opica.

Súbor trojzložkových kariet si stiahnete v e-shope zadarmo, spolu s ďalšími aktivitami.

Predlohy na pohyblivé opice som stiahla tu. Nájdete ich v časti Monkeys and Primates.

Mandrila na vymaľovávanie podľa čísiel som stiahla tu.

Návod na opičky z filcu: opičky z filcu.

Návod na opičkovú zmrzlinu: opičková zmrzlina.

One Reply to “Nie je opica ako opica”

  1. […] Ešte pred čítaním knihy som vytlačila dievčatám obrázky primátov, ktoré sú spomínané v tejto knihe. Nájdete ich na blogu montessorikids.sk v tomto článku. […]

Pridaj komentár