Nezvyčajné priateľstvá vo svete rastlín a zvierat

Neustále žasnem, ako všetko v prírode je prepojené v dokonalej harmónii, aké rôzne vzťahy, súvislosti, prepojenia existujú medzi zvieratami a rastlinami. Nedávno vyšla ďalšia kniha, ktorá je zameraná práve na tieto rôzne formy “priateľstva”. Volá sa

Nezvyčajné priateľstvá vo svete rastlín a zvierat

a autorkou je talentovaná ilustrátorka Emilia Dziubak (ktorej prácu iste dobre poznáte z Roku v lese).

Nezvyčajné priateľstvá

Nezvyčajné priateľstvá sú formátom takmer identické – leporelo s tvrdými stranami o niečo väčšie ako A4. Obsahovo sú však pre oveľa staršie deti, na knižke je uvedený vek 5+. Je to naoko príbeh kocúra Homéra, ktorého nahnevajú jeho kamaráti a vyberie sa hľadať si nových. Na deviatich dvojstranách potom predstavuje rôzne druhy priateľstiev medzi zvieratami a rastlinami. Obetavý priateľ, Priateľ opatrovník, Priateľ od susedov, Falošný priateľ…

Nezvyčajné priateľstvá

V každej “kategórii” je nakreslených a stručne popísaných približne päť príkladov z prírody.

To rozdelenie mi príde popravde dosť nekoncepčné a poukázali na to aj samotné deti, keď sme knihu čítali viackrát. Napríklad kým kreveta a ryba, ktoré spolu bývajú, sa radia do kategórie Priateľ opatrovník, bocian a vrabec zdieľajúci jedno hniezdo sú Priatelia od susedov. Rozdiel je tam pritom minimálny, respektívne žiadny.

Takisto sú tie vysvetlenia vzťahov a prepojení načrtnuté naozaj veľmi stručne, čo je na škodu. Sú to naozaj krásne príklady toho, aká dokonalá harmónia funguje v prírode. S trochu staršími deťmi sa dá pokojne ísť do hĺbky a prediskutovať, ako funguje priateľstvo, spolupráca, vernosť, nezištnosť… Ako doplnková literatúra nám veľmi pomohla kniha Nečakané priateľstvá. Je tu síce menej príkladov, ale sú rozpísané viac do hĺbky a dávajú teda väčší zmysel.

Priateľstvá vo svete zvierat a rastlín v hádankách

Samozrejme hneď po prvom prečítaní mi bolo jasné, že túto knihu nestačí len čítať. Vybrala som 11 dvojíc, ktoré sa mi v knihe zdali najzaujímavejšie. Sadla som k počítaču a vytvorila k týmto 11 dvojiciam karty.

Nezvyčajné priateľstvá

Sú to tak trochu päťzložkové karty. Každé zviera tu má kartu s fotografiou, kartičku s názvom, kartu s hádankou a kontrolnú kartu.

Nezvyčajné priateľstvá

Túto aktivitu som robila s tromi skupinkami detí od preškolákov po približne tretiakov. Musím povedať, že zaujala všetkých. Postupovali sme približne takto:

Deti mali za úlohu najprv priradiť názvy zvierat k ich fotografiám. Niektoré boli evidentné – leva, slona či vrabca poznajú aj predškoláci, ale niektoré dali zabrať. Ako vyzerá štítovec, medozvestka alebo nyala nížinná?

Potom si čítali kartičky s hádankami a postupne ich priraďovali k fotografiám zvierat. Hádanky sú písané tak, aby nadväzovali na informácie, ktoré sa deti dozvedeli z knihy. S predškolákmi sme sa rozdelili do dvoch skupín a hádanky si čítali spoločne, školáci si hádanky čítali sami.

No a nakoniec mali deti spárovať tie zvieratá, ktoré sú v prírode “priateľmi”.

Nezvyčajné priateľstvá

Kontrolné karty, kde sú dané dvojice zobrazené, ani nepotrebovali, všetko si z knihy pamätali 🙂

Nezvyčajné priateľstvá

Nezvyčajné priateľstvá v pantomíme

So staršími deťmi sme si potom zahrali hru. Každý si vytiahol papierik s názvom zvieraťa. Mal dané zviera napodobňovať a zároveň si hľadať medzi spolužiakmi “priateľa”.

 Nezvyčajné priateľstvá s papierom a plastelínou

S predškolákmi sme si zase zhmotnili jedno pekné priateľstvo na papieri s farbičkami, nožnicami, lepidlom, plastelínou a lisom na cesnak.

Vytvorili sme si trojdimenzionálny obraz oceánu. Na piesočnom dne je sasanka z plastelíny a v nej pláve klaun očkatý.

Tvorenie s deťmi, klaun a sasanka

Sada kariet k Nezvyčajným priateľstvám

Výroba kariet so zvieratami mi zabrala nemálo času. Ak sa niekomu zídu, rada ich ponúknem za malý poplatok v eshope. Ideálne sú ako doplnok ku knihe, fungujú však aj bez nej.

One Reply to “Nezvyčajné priateľstvá vo svete rastlín a zvierat”

  1. […] Pri sledovaní jedného hniezda sme videli vrabčeky, ktoré z neho odlietajú a prilietajú doň. Hneď sme si spomenuli na knihu Nezvyčajné priateľstvá vo svete zvierat a rastlín – v nej sa píše, že vrabce často bývajú s bocianmi. (O tejto knihe som písala tu.) […]

Pridaj komentár