Nezvyčajné povolania

Povolania sú krásnou témou, ktorá deti veľmi zaujíma. Čo kto robí? Ako je pri tom oblečený? Aké nástroje používa? Kedy ho potrebujeme? Rozprávanie sa o rôznych zamestnaniach deťom rozširuje obzory aj slovnú zásobu. Hry na povolania pomáhajú zlepšovať komunikačné zručnosti. Skúmanie toho, čo ku ktorému povolaniu patrí, zase buduje logické uvažovanie. Tu je pár tipov, ako tému povolaní doma rozvíjať. Tým prvým sú samozrejme knihy.

Nezvyčajné povolania

Nedávno vyšla veľmi vydarená kniha Nezvyčajné povolania. Už dávno sa nám nestalo, že by sme nejakú knihu čítali viackrát po sebe, ale túto sme hneď prvý večer museli čítať trikrát. Je kombináciou príbehu, hľadacej knihy a encyklopédie, a je v nej naozaj mnoho informácií na postupné skúmanie a spoznávanie.

Nezvyčajné povolania

V úvode sa nám prihovára chlapec Andrej, ktorý hovorí, že členovia jeho rodiny sú neuveriteľní rojkovia a vybrali si samé zriedkavé a nezvyčajné povolania.

Na nasledujúcich stranách predstavuje 12 členov rodiny a ich prácu. Vybrané povolania sú naozaj rôznorodé a neobvyklé. Tak, že deti niektoré ani nechceli veriť. Napríklad taký ochutnávač čaju sa stretol s neveriackym krútením hláv – také povolanie predsa nemôže existovať!

Nezvyčajné povolania

Každému členovi rodiny sú venované tri dvojstrany. Tá prvá predstavuje danú profesiu, na druhej a tretej sú nakreslené potrebné pomôcky, náradie, odev a ďalšie zaujímavosti, ktoré s daným povolaním súvisia.

Nezvyčajné povolania

Pri paleontológovi sú to napríklad rôzne druhy dinosaurov, pri kvetinárke druhy kvetov, pri kynologičke plemená psov. Pri objímačovi pánd deti hľadajú v záplave čiernobielych zvieratiek 10 pánd, pri včelárovi zase cestu von z bludiska. Pri tlmočníčke z posunkovej reči si môžu deti preskúmať celú posunkovú abecedu. Pri architektovi zase diela najznámejších svetových architektov.

Truhlička plná povolaní

Pre menšie deti odporúčam Truhličku plnú povolaní. Obsahuje 15 malých knižočiek z hrubého kartónu, a každá je venovaná jednému povolaniu. V knižkách je jednoduchý text, ktorý sa viacmenej opakuje podľa jednej schémy: Čo sa mi stalo? Kto mi pomôže? Akým spôsobom?

Obrázky povolaní

Ak v knižnici natrafíte na túto knižku, určite si ju požičajte. Mesiac vám na jej prelúskanie stačiť nebude. Obsahuje veľkú škálu povolaní, ktoré sú združené podľa spoločných čŕt do skupín. Napríklad stavebníctvo, umenie, veda, zdravotníctvo. Nájdete tu aj také pomerne ťažko vysvetliteľné povolania ako bankár či advokát.

Povolania

Obrázky povolaní

Obrázky povolaní

Raz budem…

U nás bodovali aj tieto dve knižky, aj napriek istej mojej nevôli (ilustrácie sa mi vôbec ale vôbec nepáčia…). V každej knihe je zopár povolaní, popísaných jednoduchým jazykom z pohľadu dieťaťa. Aj tieto knižky sú už zdá sa vypredané.

PovolaniaRaz budem klaunom, hasičom

Miniatúry povolaní

Poďme od kníh k ďalším aktivitám. Ako prvú musím spomenúť obľúbené miniatúry značky Safari. Dajú sa k nim zadarmo aj stiahnuť kartičky na priraďovanie, a deti ich rady využívajú aj pri voľnej hre samozrejme.

Čo patrí ku ktorému povolaniu?

Z výmeny máme túto priraďovačku. Čo ku komu patrí? Čo ktoré povolanie potrebuje? Je to krásny spôsob, ako si deti rozvíjajú logické myslenie a argumentáciu. Podobné som našla voľne na stiahnutie tu.

Povolania - čo ku komu patrí?

Ďalšie pekné aktivity, v slovenčine, som našla tu. Páči sa mi tam napríklad priraďovanie, kto pracuje v akom obchode, a aký tovar tam predáva

Povolanie a dopravný prostriedok

Na akom aute jazdia hasiči? A čo farmár? Táto aktivita je sice americká a tak vozidlá nie všetky sedia, ale aj to je niečo, čo deti zaujme a o čom sa môžeme rozprávať. Stiahnete tu.

Puzzle povolania

Fajn sú aj tieto puzzle povolania, kde deti v prvej fáze sa snažia správne priradiť k sebe vrchnú a spodnú časť tela, a potom, keď už im to ide, experimentujú, mixujú a zabávajú sa.

V dievčenskej verzii ich nájdete tu. V chlapčenskej verzii zase tu.

***

Knižku Nezvyčajné povolania mi na recenziu darovalo vydavateľstvo Ikar.

Pridaj komentár