Keď som na Deň Zeme napísala článok s tipmi na detské knihy o ochrane životného prostredia, dostala som od niekoľkých z vás tip na novú knižku, ktorá mi v zozname chýba. Volá sa Planéta Zem sa usmieva a jej autorka Danka Moderdovská (ktorú nájdete na facebooku a instagrame ako zerowasterku) nám promptne jeden výtlačok poslala, aby sme si ho prečítali. Urobila nám veľkú radosť, pretože takáto zerowaste knižka nám fakt chýbala. Prečítajte si, prečo ju rozhodne potrebujete.
Zerowaste knižka pre malých aj veľkých
Je to útla knižka, obsahuje päť príbehov rodiny Zelenkovcov, ktorými nás sprevádza postavička planéty Zem. Rozpráva o tom, aké správanie ľudí ju robí šťastnou, a z čoho je naopak smutná.
Deti hneď na obale zaujal názov zerowaste. Ani som si neuvedomila, že sme toto slovo doteraz doma nepoužívali. Téma ochrany životného prostredia je u nás dosť často riešená, ale koncept zero waste sme deťom doteraz nevysvetlili. A riadne ich zaujal, aj autorka “zerowasterka”. To bolo otázok!
(Ďalší plusový bod má kniha u nás za rodinu Zelenkovcov. Pre naše deti totiž jediná správna rodina je taká, kde sú rodičia a tri deti :-))
5 príbehov, 5 spôsobov, ako chrániť našu planétu
Čoraz viac si uvedomujem, že hlavnou ekologickou témou – aj detských knižiek – je triedenie odpadu a (ne-)plýtvanie, no to už je len odstraňovanie následkov, ktoré sme “napáchali” na našej planéte. A my by sme mali deti učiť predovšetkým odpad neprodukovať.
Z piatich príbehov sa dva prvé zameriavajú presne na toto. V tom prvom idú Zelenkovci na nákup. A nie len tak bez ničoho, ako sme teraz zvyknutí. Berú si tašky, látkové vrecká, sklenené nádobky. Aby nemuseli používať v obchode jednorazové sáčky.
Na konci kapitoly je aj jednoduchý návod, ako si látkové vrecká ušiť zo starých tričiek. U nás zavládla záclonová mánia a robíme si zásobu sáčkov na zeleninu a ovocie zo starých záclon.
Druhý príbeh je pre nás tiež nanajvýš zaujímavý – hovorí o slamkách v nápojoch. Odkedy si na to dávame pozor, uvedomila som si, že už je skôr vzácnosť, keď deťom niekto dá nápoj BEZ slamky. Akoby piť z pohára bolo bez slamky nemožné. A tak deti začali všade trvať na nápojoch bez slamky.
Ďalšia kapitola sa deťom nepočúvala najľahšie 🙂 Hovorí o tom, ako nepotrebujú zbytočne veľa hračiek, ako by sa mali dobre starať o tie, čo majú, a keď už ich nepotrebujú, mali by ich posúvať ďalej iným. V tomto smere máme veľké rezervy, na ktorých musíme popracovať!
Štvrtá kapitola sa venuje triedeniu odpadu, ktoré máme pomerne dobre zvládnuté. Trochu nás zmiatlo, že rolky od toaletného papiera a obaly na vajíčka patria podľa knižky do papiera, keď my sme boli v tom, že by mali ísť do zmesového odpadu. Deti hlasno protestovali, ja som zneistela… potom som si ale prečítala na facebookovej stránke autorky, že je to chyba, za ktorú sa ospravedlňuje 🙂 Na jednej strane je aj aktivitka na triedenie odpadu, ktorú si môžete vystrihnúť. My už máme roky takú aktivitu doma, používam ju aj na kurzoch. Takže nové obrázky na triedenie sa zídu.
No a posledný príbeh je o kompostovaní, ktorému my moc nerozumieme, pretože nemáme doma kompostér, ale drvičku bio odpadu. Nedopátrala som sa nikde k tomu, že by drvička bola neekologická, ak niečo v tomto smere viete, dajte mi prosím vedieť.
Podporte dobrú vec
Túto knižku vám určite odporúčame, čítať ju môžete s deťmi pokojne od troch rokov, a veľa dala aj našim šesť- a osemročným. Deti sú na tému ochrany našej planéty mimoriadne citlivé, ochotne redukujú, recyklujú, hľadajú nové spôsoby, ako pomôcť nášmu životnému prostrediu. Dajme im príležitosť robiť veci lepšie, ako sme ich robili my a naši rodičia.
Knižka sa dá objednať priamo na tejto stránke alebo v každom dobrom kníhkupectve, napríklad tu. Chystá sa vraj aj audiokniha 🙂
No a ja ju idem zaradiť na čestné miesto v našom zozname detských kníh s eko-tematikou. Lebo si to zaslúži.
[…] Ak vaši druháci sú rovnako nadšení ekológovia, ako tí naši, určite ich zaujme táto tenká knižka s piatimi príbehmi o tom, ako sa starať o našu planétu. Jej autorkou je zerowasterka Danka a bližšie som o nej písala tu. […]
[…] Tento rok sme sa dočkali krásnej malej knižky o tom, ako sa láskavo a šetrne správať k našej planéte. Knižku sme si natoľko obľúbili, že som o nej písala samostatný článok. Nájdete ho tu. […]
[…] Začiatkom roka vyšla prvá slovenská zerowaste knižka pre deti, a my sme sa jej veľmi potešili. Ponúka deťom pomocou príbehov tipy, ako znížiť svoju produkciu odpadu – napríklad ako sa vyhnúť rôznym jednorazovým plastom či ako ponúknuť svoje hračky iným, keď už o ne nemajú záujem. Viac sa dozviete v článku, ktorý som o knihe písala tu. […]