Na cestách s lapbookom

lapbook cestovanie

Naše deti sú, na moju veľkú radosť, nadšení cestovatelia. Všetko ich zaujíma, neustále majú otázky, každá nová informácia sa im zdá fascinujúca. Bola by veľká škoda túto túžbu po poznaní nechať nenaplnenú ? A tak sa na tie naše (väčšie) výlety svedomito pripravujeme. Študujeme atlasy, hľadáme fotografie, zbierame informácie. Na zhromažďovanie materiálov tohto typu sa nám veľmi osvedčil lapbook.

Lapbook cestovanie
Národnými zvieratami Dánska sú vraj labuť veľká a babôčka pŕhlavová

Čo je to lapbook?

Lapbook je akýsi interaktívny zošit, ktorý si dieťa vlastnoručne vytvorí na ľubovoľnú tému. Väčšinou jeho základ tvorí spisový obal, a obsahuje rôzne informácie, hry, obrázky, cvičenia. Vďaka kompaktnému formátu a rôznorodej zábave, ktorú ponúka, je ideálnym spoločníkom na dlhých cestách autom, vlakom či lietadlom. Navyše deťom aj po návrate domov zostane trvalá spomienka a zdroj informácií, ku ktorému sa môžu hocikedy vrátiť. Napríklad vtedy, keď v škole budú danú krajinu preberať.

Lapbook Dansko

Kráľovstvo lega, losov a malej morskej víly

My sme tentokrát navštívili Dánsko. A zistili sme o ňom množstvo zaujímavostí.

Legoland

Dánsko je pre deti predovšetkým krajinou, kde sa zrodilo LEGO. A tak úplne najviac sa tešili na návštevu Legolandu. Dozvedeli sme sa napríklad, že prvá Lego kocka vznikla pred viac ako 50 rokmi a názov Lego je odvodený z dánskeho “leg godt”, čo znamená “hraj sa dobre” ?

Otec modernej rozprávky

Dánsko je aj rodiskom  Hansa Christiana Andersena, autora takých známych rozprávok ako Malá morská víla, Palculienka či Snehová kráľovná. Čistou náhodou sme pár týždňov dozadu dostali CD s Andresenovými rozprávkami, a tak sme si vypočuli aj doteraz nepoznané rozprávky ako Pastier svíň či Kresadlo.

(Mimochodom, keďže u nás deti nefungujú na tabletoch či mobiloch, počúvanie rozprávok je jedna z obľúbených  aktivít pri dlhých cestách autom.)

Dánske kráľovstvo

Veľkáčka bola fascinovaná tým, že Dánsko je kráľovstvo a má naozajstnú kráľovnú, princezné a princov. Urobili sme si taký malý rodokmeň dánskej kráľovskej rodiny, ktorý sa naučila takmer naspamäť ?

Cestovanie lapbook

Zaujímavé miesta na mape

Vyrobila som aj mapu so súradnicami, na prikladanie miest, ktoré sme plánovali navštíviť. Takéto súradnicové aktivity deťom rada ponúkam, zdokonaľujú si vďaka nim priestorovú orientáciu, koordináciu oko-ruka, učia sa pracovať s mapou a s tabuľkami.

Lapbook cestovanie

Trojzložkové karty

Keďže stále u nás pretrváva silný záujem o čítanie, pripravila som aj trojzložkové karty o Dánsku.
Trojzložkové karty Dánsko

Hvordan har du det?

V lapbooku nemohol chýbať stručný slovník slovensko-dánsky, a -pre deti najdôležitejšia časť- euroobal na nazbierané letáky.

Lapbook Dánsko Lapbook Dansko

Vyrážame!

Zvyšok sme už potom dopĺňali priamo v teréne.

Dánsko lapbook
Dánske zvláštnosti, ktoré deti zaujali
Lapbook Dánsko
Dánsky deň v máji je až o hodinu dlhší, ako ten slovenský!
Lapbook Dánsko
Dánska repka olejná, ktorej tam bolo neúrekom

Po návrate lapbook slúži ako skvelá pomôcka, keď sa deti chcú podeliť o zážitky so starými rodičmi či kamarátmi. Sú na svoje diela patrične hrdí a ja sa už teším na ďalšie spoločné cesty ?

Cestovateľská literatúra

Ešte tip na dve knižky, s ktorými radi cestujeme.

Máme doma viacero atlasov, ale deti si najradsej “listujú” v tomto, zo série Pozri sa pod obrázok.

Obrazový atlas sveta

Pozri sa pod okienko

Každý svetadiel je na jednej dvojstrane, s množstvom zaujímavých obrázkov a faktov.

V knihe je aj obrovská rozkladacia mapa sveta s vlajkami.

Ďalšia knižka, ktorú odporúčame všetkými desiatimi, je Children just like me.  

Children just like me

Slovenskú verziu sa mi žial nepodarilo zohnať, a tak si čítame tú anglickú, ktorá sa ešte ako-tak zohnať dá. Knižka vás zoznámi so 44 deťmi z celého sveta, dozviete sa, ako sa volajú, čo jedia, ako trávia svoj voľný čas. Dánsky predstaviteľ tu nie je, a tak sme sa museli uspokojiť so Švédkou Stellou a Fínom Mattusom.

V rovnakej sérii sú aj knižky o školách a oslavách, a dokonca aj nálepkový zošit. Niektoré z nich ešte určite pribudnú do našej knižnice.

6 Replies to “Na cestách s lapbookom”

  1. perfektnee! Moje najstarsie dieta vyjadrilo prave vcera zelanie, ze by sa chcela naucit viac o Amerike, a ako poznam ju aj seba, neostane len pri jednom state. Takze zhanam materialy. Vdaka za tipy na knizky.

    1. Tak treba kupit letenky, prespanove obaly a hura do toho 😉

  2. […] O tom, ako také cestovateľské lapbooky tvoríme, som písala minulý rok v tomto článku. […]

  3. Kazde dieta ma vlastny lapbook alebo vytvarate jeden spolocny?
    Inak je to perfektny napad, urcite si nieco podobne doma pred vyletom skusime spravit.

    1. Vacsinou kazdy svoj 🙂

  4. […] Lapbook o Dánsku (príprava na dovolenku) […]

Pridaj komentár