15 spôsobov, ako využiť MUŠLE

Z dovolenky pri mori sa vždy vraciame so slušnou zbierkou mušlí. Nejak si nemôžeme pomôcť, mušle sú fascinujúce a pri každej prechádzke po pláži objavíme zopár zaujímavých kúskov, ktoré tam nevieme nechať.

Mušle

A tak potom po návrate z dovolenky vždy vymýšľam, na čo by sa dali využiť. Tu je zopár zozbieraných a osvedčených tipov.

1. Rozvoj jazyka

Pobyt pri mori sa dá krásne využiť na obohatenie slovnej zásoby. Mušle nie sú len mušle, ale majú rôzne názvy. Srdcovka, hrebenatka, slávka… Pomenujte si s deťmi mušle, ktoré nájdete, vyhľadajte si ich v knihe či na internete, porozprávajte sa o tom, prečo sa volajú tak, ako sa volajú.

A nemyslite si, že to je len pre staršie deti, naopak. Deti v predškolskom veku majú silnú potrebu učiť sa nové pojmy, fascinuje ich to a aj komplikované slová sa učia s ľahkosťou.

Naše deti rôzne názvy veľmi zaujali a rýchlo sa naučili tie, ktoré sme nachádzali pri mori najčastejšie. Potom zneli plážou výkriky typu: “Aha akú krásnu vežuľu som našiel!”

2. Mušľová grafomotorika

Deti baví skladať z mušlí v piesku písmená, slová, obrazce. Keď boli menšie, písmená alebo tvary som im “predpísala” a ony ich ukladali na čiaru. Toto je dobrá predpríprava na písanie.

Mušle

Teraz si už vyskladávajú celé slová samé, bez mojej pomoci.

Mušle

3. Mušľové písmenká

Mušle a písmená

Ak máte dosť drobných mušlí, a deti sú vo fáze spoznávania písmeniek, môžete im pripraviť takúto párovaciu aktivitku. Na mušle sa dobre píše permanentnými fixkami (fixky na cédéčka či centrofixky). Je na vás, čo na mušle napíšete. Môže to byť napríklad:

-> celá abeceda, ktorá sa páruje s rovnakými písmenkami na papieri

-> zopár písmeniek, ktoré dieťa pozná

-> písmenká, s ktorými si dieťa vie vyskladávať svoje meno (podľa predlohy na papieri alebo bez)

-> číselný rad 1-10

-> písmenká na vyskladávanie rôznych krátkych slov, ako príprava na písanie a čítanie.

Možností je neúrekom. Mimochodom, ešte jeden tip: ja som písmenká na papieri písala na farebné samolepiace krúžky, zdá sa mi, že takto lepšie vyniknú.

4. Preosievanie

Mušle a praktický život

Jednoduchá aktivita praktického života na tréning jemnej motoriky a presnosti. Stačia vám dva poháre, sitko, trocha piesku a pár mušlí.

5. Lovenie mušlí

Ďalšia jednoduchá aktivita, dokonca spojená s vodou! Dajte do misky/misy/lavóra/nafukovacieho bazénika mušle a vodu, pre sťaženie pridajte piesok. Loviť môžete sitkom alebo lyžicou.

6. Triedenie mušlí

Mušle existujú v rôznych tvaroch, farbách, veľkostiach. Dajú sa teda pekne triediť podľa rôznych kritérií.

Na kurzoch Montessori ateliér deti triedia mušle podľa obrázkov. Kartičky sa dajú stiahnuť tu.

Mušle triedenie

7. Meranie mušlí

Mušle meranie

Tento rok bola naša zbierka naozaj rozmanitá. Zopár najzaujímavejších kúskov som deťom vybrala a navrhla, nech skúsia zmerať, aké sú jednotlivé mušle veľké. Prácou s metrom nikdy neopovrhnú a pustili sa do toho s vervou.

Meranie mušlí

Mladý pán po pár mušliach vyhlásil, že chce robiť zapisovateľa, a tak si aj pekne precvičil písanie číslic (má silné obdobie na písanie, musím mu podobných aktivít pripraviť viac).

No a toto je výsledok.

Meranie mušlí

8. Mušľové počítanie

Poznáte Montessori pomôcku číslice a žetóny? Používa sa v predškolskej matematike, keď už dieťa pozná číselný rad 1-10 a aktívne vie prepájať číslice s mnoźstvami. Túto aktivitu sme si pred pár rokmi spontánne vyrobili na pláži, keďže sa práve zaujímala o počítanie. Ja som jej napísala číslice do piesku a ona k nim hľadala a ukladala mušle.

Mušle a počítanie

Žetóny (mušle) sa pri tejto aktivite ukladajú vždy v pároch pod seba. Pri nepárnych číslach posledný žetón ide do posledného riadku do stredu. Deti tým vnímajú rozdiel medzi párnymi a nepárnymi číslami – pri PÁRNYCH vieme PREJSŤ zhora nadol, pri NEPÁRNYCH NEPREJDEME.

9. Obrazy

Mušle sú skvelé na rôzne tvorenie. Tu sme napríklad robili obrazy mora na hrubých drevených doskách. Použili sme akrylové farby. Dosky deti najprv natreli nabielo, aby farby dobre vynikli, a po vyschnutí namaľovali more a pláž s rôznymi odtieňmi modrej, žltej a oranžovej.

Mušle

Nakoniec som im pomohla nalepiť mušle (tavnou pištoľou).

“Mami, a vieš prečo dole dávam tmavomodrú a hore bledšiu a bledšiu? Lebo tak je to naozaj v mori!”

Jeden rok sme po dovolenke zase maľovali tento obraz. Deti mali vtedy štyri a dva roky, a veľmi dobre sa pri tom zabavili.

Použili sme starý veľký plagát. Najprv vodovými farbami v rôznych odtieňoch modrej, fialovej a zelenej pomaľovali celú plochu. Keď vyschla, odtláčali sme ich rúčky ako rybky a iné morské tvory. Spodok obrazu sme natreli lepidlom a deti naň sypali piesok a lepili mušle. Pridali sme pár rastliniek z penovej gumy a obrázok žraloka z brožúrky akvária, ktoré sme na dovolenke navštívili.

10. Ryba z mušlí

Pred pár rokmi sme robili takúto rybu.

Tvorenie s mušlami

Rybku som nakreslila na kartón a vystrihla. Deti potom lepili na ňu mušle. Najväčšia zábava bola kameňom lámať mušle na menšie časti, keď už sa celé na predlohu nezmestili.

11. Slané cesto

Mušle a slané cesto

Mušle sa dajú skvele využit pri hre s plastelínou či slaným cestom. My sme si napríklad jeden rok robili srdiečka z farebného slaného cesta, do ktorých deti vtláčali mušle. Tie sme nechali stvrdnúť a deti ich darovali starým rodičom. (Ak neviete, čo je slané cesto či ako ho vyrobiť, kuk sem.)

Alebo dajte deťom plastelínu, valček a pár mušlí, a nechajte pracovať ich fantáziu. Dobre si precvičia pri tejto hre svaly dlane a prstov.

12. Maľované mušle

Maľované mušle

Vyberte pestré akrylové farby, štetce a maľujte. Prípadne dodajte trblietky. Máte krásne dekorácie. My sme tie naše použili na výzdobu kvetináčov.

13. Fixky

Tento rok sme po návrate z dovolenky skúsili kresliť na mušle fixkami. Deti mali na návšteve dve dobré kamarátky a ponúkla som im, či si nechcú ozdobiť pár mušlí na výrobu náhrdelníku.

Mušle

Samozrejme chceli, a nezostalo pri zopár kúskoch. Deti totiž hneď vymysleli, že urobia mušľový hotel, kam budú mušle chodiť na dovolenku.

Mušle

Mušlí bolo niekoľko desiatok, jeden hotel dokonca nestačil. Ale vydarili sa, čo poviete? Mimochodom, dostala som tip na fajn fixky, ktoré sú permanentné a predsa bezpečné pre deti.

Mušle

14. Náhrdelníky

Mušle náhrdelníky

Namaľované či pokreslené mušle si môžete dať na náhrdelník. My sme väčšie mušle lepili priamo na šnúrky tavnou pištoľou alebo sme si zo samotvrdnúcej hmoty vyrobili prívesky, na ktoré sme mušle nalepili.

Mušle

15. Kryštálové mušle

Robili sme s mušlami aj jeden pokus. Pestovali sme na mušliach kryštáliky.

Použili sme borax, podobne ako keď sme robili kryštálové snehové vločky. Borax sme rozpustili vo vriacej vode, pridali sme tentokrát potravinárske farby, a v sklenených nádobách namočili mušle do tohto roztoku. Potom sme ich tam nechali 24 hodín a sledovali ich.

Tu je výsledok. Najbližšie to chceme skúsiť so soľou, to nám však bude trvať podstatne dlhšie ako 24 hodín.

Toľko naše mušľové inšpirácie. Máte vy nejaké ďalšie? Budeme radi, ak sa podelíte!

2 Replies to “15 spôsobov, ako využiť MUŠLE”

  1. Prosim vas kde sa da zohnať borax?

  2. Ja som kedysi davno kupovala online s kamaratkou, uz si nepamatam kde presne….

Pridaj komentár