Motýľ – lapbook, aktivity inšpirované Montessori (a kopec materiálov na stiahnutie)

Motýľ je fascinujúce stvorenie. Je nielen rozprávkovo krásny, ale aj jeho životný cyklus je v podstate jedna zaujímavá rozprávka! Za tých pár rokov, čo spolu s deťmi motýle sledujeme, sme nazhromaždili o nich kopu zaujímavých aktivít, a tak sa s vami idem o ne podeliť. Niektoré vás možno inšpirujú, iné sú tu priam voľne na stiahnutie, stačí kliknúť, vytlačiť a hrať sa.

Životný cyklus motýľa

Naše deti vyrastali odmalička na knižke o Nenásytnej húseničke. Je to v podstate príbeh o životnom cykle motýľa, a len tak mimochodom k tomu pridané farby, čísla, dni v týždni, zdravá a nezdravá strava a k tomu jedinečné ilustrácie autora Erica Carle. Skrátka povinná literatúra! Knižka je z pevného kartónu a v jedle, cez ktoré sa húsenička prekusuje, sú dierky, takže ju môžete použiť aj ako prevliekačku. Ja som deťom urobila túto húseničku na kŕmenie, a istý čas sme stále dokola čítali a kŕmili. O tom, čo všetko sme s knižkou vymysleli, je tento článok.

Nenásytná húsenička

Keď sa bavíme o životných cykloch chrobáčikov, nikdy nesmú chýbať miniatúry. Motýľ nie je výnimkou. Máme túto parádnu sadu, k nej zmyslovú nádobu a náčrt životného cyklu motýľa s jednotlivými fázami na priraďovanie.

Životný cyklus motýľa

Medzičasom som životný cyklus motýľa spracovala trochu inak, keď som sa snažila zjednotiť formát našich kartičiek k rôznym životným cyklom. Celú sadu ponúkam tu.

Okrem samotného priraďovania obrázkov tam je na priraďovanie aj text, určený na počúvanie/čítanie s porozumením.

Takisto som vyrobila jednoduchú doplňovačku, kde nečítajúce deti môžu doplňovať obrázky a čítajúce aj texty.

Motýľ životný cyklus

Aj tú si môžete stiahnuť:

Motýľ – životný cyklus na doplňovanie

Ak hľadáte – tak ako ja – ku každej téme aj vhodnú literatúru, pekne vysvetlený životný cyklus motýľa nájdete v knihe Z larvy včela, z kukly motýľ.

Z larvy včela, z kukly motýľ

V tejto sérii o životných cykloch sú celkom tri knihy. Majú živé celostranové fotografie, doplnené drobnými kresbami a komentármi.

Z larvy včela, z kukly motýľ

Text je pomerne jednoduchý a pútavý, a pritom odborný.

Z larvy včela, z kukly motýľ

Životný cyklus motýľa sme si pred pár rokmi vyrobili z cestovín.

Motýľ životný cyklus z cestovín

Druhy motýľov

Keďže miniatúry deti milujú (a to nielen moje, ale aj tie na našich kurzoch), zaobstarala som aj túto sadu motýľov z celého sveta a k nim urobila kartičky na priraďovanie. Sú nádherné, hrajú toľkými farbami až je niekedy ťažké uveriť, aká je tá naša príroda rozmanitá a čarovná!

Motýle Safari

Karty si môžete stiahnuť tu:

Karty MOTÝLE k tube Safari

Snažila som sa nájsť fotky skôr v prírode, nie s bielym pozadím, aby to deti nemali úplne také ľahké. No a keďže väčšina tých krásnych farebných motýľov na Slovensku nežije, nevedela som sa ani dopátrať k slovenským názvom väčšiny z nich. Na karty som teda dala – jednotne – latinské názvy. Ak sa medzi vami nájde nejaký expert na motýle a bude mať chuť napísať mi slovenské názvy týchto krásavcov, budem vďačná!

Lovenie motýľov

Deti síce učíme, že motýle nechytáme, pretože sú krehké a mohli by sme im ublížiť, ale také akože-motýle loviť hádam môžeme. Z jednej výmeny mám jednu perfektnú aktivitu na tréning sústredenia, koordinácie oko-ruka a motoriky, v ktorej cieľom je práve lovenie motýľov na magnet.

Motýľ - aktivity inšpirované Montessori

Motýle sú rovno po dvoch, aby sa dali hľadať rovnaké, a navyše sú k nim aj kartičky s názvami na priraďovanie, kde sú odfotené z profilu (a je v niektorých prípadoch fakt ťažké ich spárovať!). Je to veľmi originálna obdoba takej tej klasickej hry s rybkami na magnet, a tá u nás celkom dlho fičala.

Hľadanie rovnakých motýľov

Všimli ste si niekedy, ako deti rady skúmajú drobné veci, a aký majú úžasný zmysel pre detail? Vyrobila som jednoduché priraďovanie, kde sa pomocou lupy párujú malé motýle k rovnakým veľkým. Je to dobrý tréning vizuálnej diferenciácie a sústredenia.

Ak sa vám táto aktivitka páči, stiahnete si ju tu:

Motýle vizuálna diferenciácia

Húsenice a motýle

Zo spomínanej hmyzej výmeny mám aj ďalšiu originálnu aktivitu.

Húsenica pre každý druh motýľa je špecifická a tu práve deti majú možnosť zoznámiť sa s rôznymi druhmi húseníc a k nim prislúchajúcimi motýľmi.

Lapbook MOTÝĽ

Aktivít a informácií o motýľoch sme nazbierali toľko, že som ich deťom spojila do lapbooku.

Lapbook Motýľ

Okrem životného cyklu je tam priraďovačka častí tela, čísla, zaujímavosti a knižka zo série Benny Blu.

Lapbook Motýľ

Lapbook Motýľ

Lapbook Motýľ

K tomu zopár pracovných listov, ktoré som stiahla tu (je tam veľký súbor na tému motýľov, voľne stiahnuteľný a rozdelený na viacero častí).

Motýľ počítacia skladačka

Na prednej strane lapbooku je tieňové priraďovanie, ktoré mám zo stránky mudramama.sk. Rovnako mám stade aj toto skladanie motýľov.

Lapbook Motýľ

Lapbook Motýľ

Motýlia symetria

Motýlie krídla predstavujú zrkadlový obraz, čo si deti časom pri skúmaní motýľov uvedomia. Pomôcť im môže aj takáto zábavka, pri ktorej si vytvárajú vlastného motýľa.

(Túto krásnu šitú verziu mám od jednej šikovnej maminy z výmeny, ale vystačíte si s obyčajným papierom, na ktorý nakreslíte obrys motýlich krídiel a k tomu rôzne povystrihované tvary, zvyšky stúh, pompomy…)

Deťom môžete navrhnúť, že vytvorených motýľov odfotíte, a urobíte si z nich miniknižku. Prípadne môžete vytvoriť predlohy, podľa ktorých deti môžu skladať.

Puzzle

Nakoniec musím spomenúť Montessori puzzle pre najmenších, veľmi obľúbené na našich kurzoch. Skladá sa iba z troch dielov a zložia ho deti už približne v roku a pol. Deti si motýľa môžu skladať priamo do dreveného rámu, alebo vedľa rámu. Prípadne im na papier môžete puzzle obkresliť aj s obrysmi jednotlivých dielov.

Motýľ puzzle

Trochu lacnejšou verziu je toto kartónové puzzle z 5 dielikov, ktoré sa mi zase páči realistickým vyhotovením.

Motýľ z kartónu od vajíčok

2 Replies to “Motýľ – lapbook, aktivity inšpirované Montessori (a kopec materiálov na stiahnutie)”

  1. […] Viac o tom, ako sme skúmali motýle, si prečítate tu: Motýľ – lapbook a aktivity na stiahnutie […]

Pridaj komentár