Montessori vianočné darčeky

Dostal sa ku mne vianočný leták istého nemenovaného hračkárstva. Leták je asi slabé slovo, pripomína skôr nejakú objemnejšiu knihu. Toľko gýču a lacného plastu pokope som už dávno nevidela. Ak by ste hľadali pod stromček niečo iné, tu sú moje tohtoročné tipy na Montessori vianočné darčeky. Kvalitné, pekné, edukačné.

Pri tvorbe zoznamu som sa radila s dievčatami z eshopu Montemama, sú to Montessori odborníčky a každú hračku, ktorú majú na stránke, majú vyskúšanú a overenú v praxi. V nadpisoch preto nájdete priamo linky na eshop Montemama.

Montessori vianočné darčeky pre najmenších

Nastrkovacie krúžky

Táto hračka je povinná jazda pre každé batoľa 🙂 Trénuje základnú zručnosť – navliekanie, ďalej koordináciu oko-ruka, a postupne aj vizuálnu diferenciáciu – keď dieťa začne vnímať veľkosť krúžkov a bude sa snažiť ich poskladať v správnom poradí. Táto konkrétna  má ešte jeden dôležitý prvok navyše – podložka, na ktorú sa navlieka, je na spodku zaguľatená a teda nestojí rovno, ale mierne sa hojdá. Predstavuje to o trošku väčšiu motorickú výzvu pre deti pri navliekaní. A čo je nemenej podstatné, malým začínajúcim chodcom, ktorí sa učia balansovať a riešia rovnováhu vo všetkých aspektoch, ponúka na pozorovanie práve toto.

Montessori vianočné darčeky

Ja mám na kurzoch tohto panáčika, ktorého hlavná výhoda je, že obsahuje iba 4 krúžky a teda je pre deti už cca od 10 mesiacov. Trošku väčšie deti zvládnu už skôr túto pyramídku, ktorá má krúžkov 6 a navyše krásne zoradených vo farbách dúhy. V oboch prípadoch je to hračka, ktorá deťom vydrží dlhšiu dobu, pretože ponúka viac úrovní obtiažnosti.

Montessori vianočné darčeky

Tento rok som objavila aj túto krásnu zimnú verziu.

Montessori vianočné darčeky

Montessori vianočné darčeky

Vyskakovací panáčikovia

Krabička, do ktorej sa vkladajú štyria “panáčikovia”, vyzerá nenápadne, ale je u detí veľmi obľúbená a učí ich mnoho zručností.

Panáčikovia pomocou pružinky vďaka správnemu tlaku vyskakujú – deti si tak trénujú okrem prstíkov aj koordináciu oko-ruka. Navyše panáčikovia sú rôzne farební a keď ich dieťa začne v istom momente vkladať do správnych “domčekov”, je to pre nás signál, že začína vnímať farby.

Vhadzovanie geometrických tvarov

Vhadzovanie je, podobne ako navliekanie, zručnosť, ktorú si najmenší veľmi radi trénujú. Mne sa na kurzoch osvedčila táto krabička so štyrmi geometrickými telesami a preklápacím vekom. Deti baví nielen to vhadzovanie, ale aj odklápanie veka a zisťovanie, kam tvary zmizli. Po preklopení veka na druhú stranu môže hra pokračovať. Tým, že sa veko preklápa na obe strany, dieťa si trénuje pravú aj ľavú ruku.

Preklápacia krabička

Lacnejšou alternatívou je táto farebná krabička, alebo táto prírodná. Nemajú sice preklápacie veko, ale majú iba 5 tvarov a každý sa zmestí iba do jedného otvoru.

 

Montessori vianočné darčeky

Hracia skrinka

Ak hľadáte nejakú drobnosť, takáto hracia skrinka nielen poteší (vydáva predsa zvuk!), ale poriadne rozpohybuje zápästie, ktoré majú malkáči ešte pevné a nevedia ním otáčať. Melódia je jemná a mám otestované, že sa dá počúvať aj počas hodinového kurzu a nelezie na nervy 😉

Matrioška

Pre malé deti niet lepšej zábavy, ako stále niečo otvárať, vyberať, vkladať, a zase zatvárať. Stále dokola. Už som to tu neraz písala. A skvelou hračkou na rozvoj týchto zručností sú matriošky. V našom Montessori ateliéri používame tieto vtáčiky. Sú malé, takže dobre padnú do detskej rúčky a spĺňajú európske normy pre hračky (na rozdiel od matriošiek z turistických obchodov), takže sa nemusíte báť, ak ich deti budú ochutnávať. Farbené sú farbami špeciálne vyvinutými pre drevené hračky a odolnými aj proti slinám detí.

O tom, ako deťom skladanie matriošky ukázať, aby to zvládali samé čo najskôr, som natočila toto video.

Hračky na rozvoj jemnej motoriky

Montessori vianočné darčeky

Montessori vianočné darčeky pre vek 2 – 3 roky

Domček so zámkami

Keď sme pri tom otváraní a zatváraní. Tento domček nenechá chladným žiadne dieťa. Má 4 otvory, a každý je zavretý iným druhom zámku. Ponúka nekonečné možnosti skúmania, trénovania prstíkov aj logického myslenia, a navyše poskytuje aj fajn skýšu pre rôzne malé poklady. A dá sa nosiť, vďaka putku na streche!

Domček so zámkami

Domček so zámkami

Lietajúce magnety

Táto drobná navliekačka vyzerá úplne obyčajne, ale je priam zázračná. Totiž tie štyri farebné koliečka na navliekanie niekedy idú nastoknúť pekne na seba, dokonca so silným CVAK, a niekedy nad sebou poletujú, a nedajú sa k sebe bližšie, aj keď ich silou tlačíte!

Samozrejme je to tým, že v kolieskach sú silné magnety, a ak ich otočíte jednou stranou, priťahujú sa, ak druhou, odpudzujú sa. Pre deti je to skúmanie ale naozaj na úrovni zázraku 🙂

Obliekanie detí – puzzle

Takéto niečo možno tiež poznáte. My sme mali rodinu medvedíkov, a obliekali sme ich s deťmi do aleluja. Vždy ma trochu iritovali práve tie neforemné postavy medvedíkov, a rozmýšlala som, prečo to nemôžu byť obyčaní ľudia. A tak som sa veeeeľmi potešila, keď som objavila túto skladačku, s krásnym chlapčekom a dievčatkom!

Montessori hračky

Krabička obsahuje dokopy 12 vrchných odevov, 12 spodných, 6 dievčenských a 6 chlapčenských tvárí. Oblečenie je rôznorodé, krásne sa s ním dá rozširovať slovná zásoba, a berie do úvahy aj počasie a ročné obdobia. Kedy nosíme krátke tričko? Kedy bundu? Čo si oblečieme keď prší? A keď svieti slnko?

Montessori hračky

Tváre detí navyše zobrazujú rôzne emócie, takže popri obliekaní môžeme aj riešiť, prečo sa chlapček smeje či dievčatko hnevá.

Puzzle zvierat

Tieto puzzle sú dokonalosť sama. Sú jednoduché, čisté, a pomerne realistické. Majú minimum dielikov (3-5), takže deti ich niektoré zvládajú už pred druhými narodeninami. Dieliky majú úchytky, čiže sa krásne vyberajú a vkladajú, a pritom dokonale trénujú detské rúčky. Sú delené na jednotlivé dieliky viacmenej podľa častí tela, dávajú teda priestor na krásny rozvoj jazyka a rozširovanie slovnej zásoby. “Nohy. Teraz si dal lienke nohy.” “Krídla. Motýľovi chýbajú krídla.”

Približujú deťom prírodu a sú aj z príjemného prírodného materiálu – dreva, aby to prepojenie s prírodou bolo ešte silnejšie.

My máme na našich kurzoch zatiaľ motýľa, lienku, tučniaka a osu. Existuje aj vážka, kohút, mucha a slimák. Pri rozhodovaní, čo kúpiť domov, odporúčam riadiť sa predovšetkým záujmom dieťaťa. Môj syn istý čas napríklad miloval tučniaky a tak tučniakové puzzle pre neho bol v tom období malý zázrak.

Montessori hračky

Farebné kamene

Tieto “kamene” v prírodných farbách ma dostali. Sada obsahuje 36 kameňov v rôznych farbách a tvaroch. Deti si môžu kamene voľne vykladať a stavať, čím si trénujú predstavivosť a priestorové myslenie. Alebo ich môžu ukladať na veľké obrázky, čím zase trénujú farby a tvary.

Montessori hračky

Obrázkov je osem. Niektoré sú určené na prácu s tvarmi a niektoré na prácu s farbami. Niektoré vyžadujú kombináciu správneho tvaru aj farby.

Montessori hračky

Montessori hračky

Alternatívou je táto klasická farebná sada. V tej sú zase malé obrázkové predlohy, podľa ktorých sa dá stavať.

Montessori hračky

Pečiatky ŽIVOTNÉ CYKLY

Pomocou týchto krásnych pečiatok deti spoznávajú životné cykly rôznych živočíchov. So sadou MOTÝĽ môžete spolu čítať a dramatizovať knižku o Nenásytnej húseničke, so sadou ČLOVEK sa rozprávať o evolúcii, so sadou SLIEPKA urobiť knižku o tom, odkiaľ máme vajíčka a kuriatka.

Pečiatky pekne doplnia už spomínané Montessori zvieracie puzzle a miniatúry životných cyklov (prípadne kartičky, ktoré nájdete tu).

Pečiatky

Montessori vianočné darčeky pre vek 3-5 rokov

Puzzle abeceda

Začínajúci záujem o písmenká podporí písmenkové puzzle. U nás doma bolo dlho v kurze, často sme ho skladali spolu, ja som vyslovovala hlásky, a postupne, ako spoznávali písmená, si deti vedeli hlásky k nim vyslovovať samé.

Pravda, my sme mali takú “divokú” verziu – každé písmeno malo inú farbu a vzor. Je veľmi rozšírená predstava, že deti potrebujú, aby všetko hýrilo milión farbami, aby ich to oslovilo. Naopak. V prípade záujmu o písmenká ich pestrofarebnosť skôr rozptyluje.

Táto abeceda je na môj úžas vo farbách Montessori. Samohlásky sú modré, spoluhlásky červené. Konkrétne farby pritom nie sú až tak podstatné, dôležité je, že sú odlíšené samohlásky od spoluhlások. Táto odlišnosť je samozrejme v tomto veku naprosto nepotrebná, dieťa nijak na ňu neupozorňujeme ani nepoužívame tieto pojmy. Pracuje však detské podvedomie a raz, keď sa bude o samohláskach a spoluhláskach v škole učiť, to zužitkuje.

Montessori puzzle abeceda

Kalendár

Aký je dnes deň v týždni, dátum, ročné obdobie? Aké je vonku počasie? Tento látkový kalendár je ideálnym doplnkom do detskej izby. Veľmi praktická pomôcka na rozvoj orientácie v čase – nekonečný kalendár, s ktorým dieťa každý deň má možnosť vnímať plynutie času, striedanie dní, mesiacov, ročných období. Kalendár je v slovenčine a jednotlivé časti sa pripínajú na suchý zips. A je fakt pekný.

Magnetická tabuľka

Táto hračka je malý zázrak, ktorý zaujme deti od jedného roka až po školákov. Malkáčov baví magnetickým perom vyťahovať malé magnetické bodky na povrch, a potom ich zatláčať prstíkom naspäť. Pre väčšie deti je to skvelý tréning držania pera, jemnej motoriky a priestorovej orientácie v jednom. Deti si môžu vytvárať mozaiky, písať písmená či kresliť obrázky.

Montessori hračky

Dá sa tu krásne pracovať s pravoľavou orientáciou aj symetriou.

Sada obsahuje aj 20 predlôh, podľa ktorých môžu deti kresliť obrázky.

Puzzle zvierat s kostrou

Tieto puzzle sú pokročilou verziou tých prvých, ktoré som spomínala. Skladajú sa už z viac častí a skrývajú pod dielikmi kostru zvieraťa. Našim deťom sme postupne pokúpili všetky dostupné zvieratá a nesmierne ich bavilo skladať ich.

Dieliky majú tiež úchytky, čiže sa krásne vyberajú a vkladajú, a pritom dokonale trénujú trojprstový úchop. Puzzle sú delené viacmenej podľa častí tela, opäť je tu teda priestor na rozširovanie slovnej zásoby. Zadné nohy. Krídla. Hlava. Plutva. Chvost.

Na zimu sú najzaujímavejšie vták a ryba (tú sme vždy vyťahovali pred Vianocami), na jar zase žaba, korytnačka je ideálna, ak ju doma chováte, a kone deti fascinujú asi celoročne.

Plastelína na sklo

Plastelína, ktorá sa dá lepiť na sklo. Deti tak majú možnosť pracovať vertikálne, čím si precvičujú úplne iné svaly, ako pri hre na zemi či za stolom. Naše deti – a aj netere a synovci – ju dostali minulý rok na Vianoce. Pracuje sa s ňou naozaj dobre, je jemná a ľahko tvarovateľná. Sklo je po plastelínovaní mastné a plné detských odtlačkov prstov, takže ho deti následne spolu umývali s rozprašovačom a leštili handričkou, čo bola pre nich vždy čerešnička na torte 🙂

Montessori hračky

Montessori vianočné darčeky pre vek 5+

Montessori puzzle Mapa Európy

Toto puzzle deti naučí štáty Európy, ich umiestnenie aj polohu ich hlavných miest. Jednotlivé dieliky sú práve v tvare štátov, úchytka je zase presne v mieste hlavného mesta. Dá sa k nemu dokúpiť aj kontrolná mapa, kde sú názvy štátov (po anglicky).

Montessori vianočné darčeky

Vreckový mikroskop

Naše deti milujú pozorovať zblízka kadejaké chrobáčiky a rastlinky. Tento mikroskop do vrecka nám určite spríjemní vychádzky do prírody aj pobyt v záhrade.Vreckový mikroskop

Akvárium so žiabronôžkami

Túto novinku dostal pod stromček syn a bol z nej nadšený. O našich skúsenostiach som bližšie písala tu.

Sada obsahuje samotné akvárium, sáčok s vajíčkami aj sáčok s potravou.

Montessori hračky

Motýlia záhradka

Chovanie zvierat sa u nás doma osvedčilo, a tak tento rok vyskúšame motýliu záhradu (či farmu). Samozrejme, vytiahneme ju až na jar, no dostanú ju deti už pod stromček, aby sa mali na čo tešiť.

Motýlia záhradka

V kúpenej sade nie sú húsenice motýľa, máme zatiaľ len certifikát, s pomocou ktorého nám ich zašlú. Zasielajú sa od marca do októbra, teda vtedy, kedy sú vonku podmienky vhodné pre vypustenie motýľov do prírody.

Spoločenské hry

Dobrým darčekom bývajú aj spoločenské hry. My preferujeme tie kooperatívne, tipy na našich favoritov, aj s vekovým označením, nájdete v tomto článku (s tipmi pre deti od 2 do 6 rokov) a potom v tomto pokračovacom (pre deti od 6 rokov).

A to je asi všetko. K Vianociam samozrejme patria aj knihy, ale tie vydajú na samostatný článok 🙂

Čo hovoríte na môj tohtoročný vianočný výber? Ten minuloročný nájdete tu. A nedávno som tiež písala o našich obľúbených hračkách Melissa and Doug. Mimochodom, veľmi ma potešila spätná väzba od vás, viacerí ste mi písali, že vám moje tipy uľahčili nakupovanie. Dúfam, že aj tento rok pomôžem 🙂 A opäť ma veľmi poteší, ak si nájdete čas na spätnú väzbu.

Pridaj komentár