Pracovné zošity Montessori – svet úspechov

Ak hľadáte pekné pracovné zošity s nálepkami, zamerané na farby, tvary, čísla a prírodu, skúste sériu Montessori – svet úspechov od vydavateľstva Slovart. Sú určené pre deti vo veku 3 až 6 rokov a veľmi sa nám páčia.

Ako prvé vyšli tri “základné” zošity zamerané na prácu s tvarmi, farbami a číslami: Moja prvá kniha farieb, Moja prvá kniha tvarov (obe pre vek 3-4 roky) a Moja prvá kniha čísel (pre vek 5-6 rokov).

Trochu neskôr potom pribudli tri na spoznávanie prírody a zvierat, a tie sú asi ešte lepšie: Moja prvá kniha o domácich zvieratách, Moja prvá kniha o lesných zvieratkách (obe pre vek 3-4 roky) a Moja prvá kniha o záhrade (5-6 rokov).

Montessori nálepkový zošit?

Hneď na úvod si povedzme, že na týchto zošitoch nie je nič Montessori. V úvode síce je snaha vysvetliť, že úlohy sú vymyslené tak, aby rešpektovali princípy Montessori pedagogiky, ale v rovnakej miere sa to dá povedať o ďalších xy nálepkových zošitoch. (Zatiaľ jediný podarený pracovný zošit, ktorý je fakt Montessori, je podľa mňa tento. A to ani tak nie je pracovný zošit ako súbor aktivít na spoznávanie sveta.)

Už samotný koncept takéhoto zošitu nie je príliš “Montessori”, Montessori pedagogika v predškolskom prostredí deťom ponúka skôr reálne predmety a pomôcky, ako pracovné listy.

Ďalej je tu samozrejme fakt, že zošity – najmä tie tri prvé – nabádajú deti, aby spočítali, koľko balónov si kúpili zajačiky, či obkreslili perlové náhrdelníky, ktoré vyrába krab Karol. Montessori metóda pri deťoch vo veku do 6 rokov kladie dôraz na reálny svet, v ktorom zajace nekupujú balóny a kraby nerobia módne doplnky 😉 Tri ďalšie zošity už sa umúdrili a takéto výmysly sme v nich nenašli 🙂

Montessori pracovné zošity

Nemontessori, ale stoja za to

Nálepku Montessori by síce tieto zošity nemali mať, podľa mňa ju ale vôbec nepotrebujú. Veľmi sa mne aj deťom páčia. Prečo?

Sú fakt krásne. Ilustrovala ich Agnese Baruzzi, ktorej prácu možno poznáte z rovnako krásnych hľadacích a počítacích kníh Tajomná príroda a Tajomné bludiská. (Mimochodom, tie sú perfektné. Pomáhajú deťom zdokonaľovať si vizuomotoriku, koncentráciu, počítanie aj slovnú zásobu.) Kresby sú tu jemné, estetické, nenájdete nič gýčové. Stránky sú vizuálne čisté, nepôsobia chaoticky. Po kope nálepkových zošitov, ktoré sú buď preplácané ružovou farbou a trblietkami, alebo modrou a autíčkami, je toto príjemná zmena.

Montessori pracovný zošit

Úlohy v nich sú rôznorodé a dieťa pri nich pracuje na mnohých zručnostiach. Nájde sa tu klasické vyfarbovanie, obkreslovanie, písanie, maľovanie prstovými farbami či strihanie podľa predlohy.

Montessori nálepkový zošit

Navyše sú na každej strane nakreslené piktogramy, podľa ktorých deti ľahko rozoznajú, aký typ úlohy ich kde čaká. Napríklad syn, ktorý má teraz veľkú obľubu v strihaní, ako prvé vyhľadal a urobil všetky úlohy s nožnicami.

Montessori farby, tvary a čísla

Ďalej sú jednotlivé úlohy jednoznačné, ľahko pochopiteľné pre deti bez zdĺhavého vysvetlovania. Stránky pôsobia čisto, nie sú “preplácané” množstvom obrázkov, farieb, textu.

Montessori nálepkový zošit

Výhodou sa mi zdá aj to, že úlohy sú rôzne časovo náročné. Na niektorých stránkach stačí nalepiť pár nálepiek, pri niektorých strávite aj pol hodinku. Niekedy totiž majú deti náladu poriadne sa sústrediť a riešiť niečo zložité, niekedy naopak chcú len nejakú rýchlu zábavku. A tak si vždy prelistujeme zopár strán, pozrieme zadania a deti sa rozhodnú, čo sa im práve najviac pozdáva.

Montessori farby, tvary,čísla

Zdá sa mi, že úlohy celkom dobre korešpondujú s vekom, pre ktorý sú určené. Niektoré zvládnu aj deti o čosi menšie (štvorroční bez problémov zvládajú zošit s číslami, ktorý je od 5 do 6 rokov) a väčšina zabaví aj starších (skoro sedemročná školáčka sa nevie od zošitov odtrhnúť).

Pracovné zošity Montessori

Odporúčame

Našli sme v nich sice zopár chýb. Napríklad pri úlohách, kde má dieťa obkresľovať alebo písať čísla, sú zle nakreslené šípky, podľa ktorých má postupovať. Toto môže u detí fixovať zlé návyky, ktorých sa neskôr budú ťažko zbavovať, takže ja som dávala pozor a pri úlohách s číslami som deťom asistovala a ukazovala im správny spôsob písania.

Pracovny zosit Montessori

Ale inak nás tieto zošity veľmi bavia. A ak vaše deti bavia rôzne pracovné listy, práca s nálepkami, nožnicami a farbami, určite ich vyskúšajte.

Kúpiť ich môžete napríklad tu:

Moja prvá kniha farieb

Moja prvá kniha tvarov

Moja prvá kniha čísel

Moja prvá kniha o lesných zvieratkách

Moja prvá kniha o domácich zvieratách

Moja prvá kniha o záhrade

Pridaj komentár