Pracovné zošity Montessori – svet úspechov

Ak hľadáte pekné pracovné zošity s nálepkami, skúste sériu Montessori – svet úspechov od vydavateľstva Slovart. Sú určené pre deti vo veku 3 až 6 rokov a veľmi sa nám páčia.

Ako prvé vyšli tri “základné” zošity zamerané na prácu s tvarmi, farbami a číslami: Moja prvá kniha farieb, Moja prvá kniha tvarov (obe pre vek 3-4 roky) a Moja prvá kniha čísel (pre vek 5-6 rokov).

Trochu neskôr pribudli tri na spoznávanie prírody a zvierat: Moja prvá kniha o domácich zvieratách, Moja prvá kniha o lesných zvieratkách (obe pre vek 3-4 roky) a Moja prvá kniha o záhrade (5-6 rokov).

Ďalšie prírastky (a opäť o kúsok lepšie ako tie predošlé) sú zošity Moja prvá kniha o domove, Moja prvá kniha o ročných obdobiach a Moja prvá kniha o ľudskom tele.

Najnovšie máme Moju prvú knihu o počítaní pre 4 až 5-ročných a Moju prvú knihu o piatich zmysloch pre 5 až 6-ročných.

Montessori nálepkový zošit?

Hneď na úvod si povedzme, že na týchto zošitoch nie je nič Montessori. Už samotný koncept takéhoto zošitu nie je príliš “Montessori”, Montessori pedagogika v predškolskom prostredí deťom ponúka skôr reálne predmety a pomôcky, ako pracovné listy. (Zatiaľ jediný podarený pracovný zošit, ktorý je fakt Montessori, je podľa mňa tento. A to ani tak nie je pracovný zošit ako súbor aktivít na spoznávanie sveta.)

Moja prvá knižka o domove
Moja prvá knižka o domove

Ďalej je tu samozrejme fakt, že zošity – najmä tie tri prvé – nabádajú deti, aby spočítali, koľko balónov si kúpili zajačiky, či obkreslili perlové náhrdelníky, ktoré vyrába krab Karol. Montessori metóda pri deťoch vo veku do 6 rokov kladie dôraz na reálny svet, v ktorom zajace nekupujú balóny a kraby nerobia módne doplnky 😉 Ďalšie zošity už sa umúdrili a takéto výmysly sme v nich nenašli 🙂

Montessori pracovné zošity
Moja prvá knižka farieb

Nemontessori, ale stoja za to

Nálepku Montessori tieto zošity v podstate ale vôbec nepotrebujú. Veľmi sa mne aj deťom páčia. Prečo?

Moja prvá knižka o domove
Moja prvá knižka o domove

Sú fakt krásne. Ilustrovala ich Agnese Baruzzi, ktorej prácu možno poznáte z rovnako krásnych hľadacích a počítacích kníh Tajomná príroda a Tajomné bludiská. (Mimochodom, tie sú perfektné. Pomáhajú deťom zdokonaľovať si vizuomotoriku, koncentráciu, počítanie aj slovnú zásobu.) Kresby sú tu jemné, estetické, nenájdete nič gýčové. Stránky sú vizuálne čisté, nepôsobia chaoticky. Po kope nálepkových zošitov, ktoré sú buď preplácané ružovou farbou a trblietkami, alebo modrou a autíčkami, je toto príjemná zmena.

Montessori pracovný zošit

Úlohy v nich sú rôznorodé a dieťa pri nich pracuje na mnohých zručnostiach. Nájde sa tu klasické vyfarbovanie, obkreslovanie, písanie, maľovanie prstovými farbami či strihanie podľa predlohy.

Montessori nálepkový zošit

Navyše sú na každej strane nakreslené piktogramy, podľa ktorých deti ľahko rozoznajú, aký typ úlohy ich kde čaká. Napríklad syn, ktorý má teraz veľkú obľubu v strihaní, ako prvé vyhľadal a urobil všetky úlohy s nožnicami.

Montessori farby, tvary a čísla

Ďalej sú jednotlivé úlohy jednoznačné, ľahko pochopiteľné pre deti bez zdĺhavého vysvetlovania. Stránky pôsobia čisto, nie sú “preplácané” množstvom obrázkov, farieb, textu.

Montessori nálepkový zošit
Moja prvá kniha o lesných zvieratách

Výhodou sa mi zdá aj to, že úlohy sú rôzne časovo náročné. Na niektorých stránkach stačí nalepiť pár nálepiek, pri niektorých strávite aj pol hodinku. Niekedy totiž majú deti náladu poriadne sa sústrediť a riešiť niečo zložité, niekedy naopak chcú len nejakú rýchlu zábavku. A tak si vždy prelistujeme zopár strán, pozrieme zadania a deti sa rozhodnú, čo sa im práve najviac pozdáva.

Montessori farby, tvary,čísla

Úlohy celkom dobre korešpondujú s vekom, pre ktorý sú určené. Niektoré zvládnu aj deti o čosi menšie. Zošit o domove, pre 3-4ročných, kľudne môže vypĺňať nadšený dvojročák, štvorroční bez problémov zvládnu zošit s číslami, ktorý je od 5 do 6 rokov. A väčšina zabaví aj starších (naša sedemročná školáčka sa nevie od zošitov odtrhnúť).

Pracovné zošity Montessori

Farby, tvary, čísla, príroda aj domov

Séria Montessori – svet úspechov sa neustále rozrastá a obsahuje aktuálne už deväť zošitov. Prvé tri zošity sú zamerané na konkrétne zručnosti – spoznávanie farieb, tvarov a čísel. Tie ďalšie sú tematické, a zamerané na témy, ktoré sú deťom v predškolskom veku blízke.

Moja prvá knižka o domove
Moja prvá knižka o domove

Pre úplných malkáčov odporúčame knižku o domove, pretože pre nich je najdôležitejšie dobre sa orientovať v ich zatiaľ malom svete (ktorý tvorí prevažne domov). S úlohami o jednotlivých častiach domu a predmetoch, ktoré sa v nich nachádzajú, si budujú slovnú zásobu a orientáciu v priestore.

Pre milovníkov zvierat sú dva zošity zamerané na domáce alebo lesné zvieratká. Orientáciu v čase a kolobeh prírody pomáha spoznávať zošit o ročných obdobiach.

Moja prvá kniha o ročných obdobiach
Moja prvá kniha o ročných obdobiach

Pre staršie deti, ktoré si rozširujú obzory, je zošit o záhrade alebo o ľudskom tele (kde sa rieši napríklad tráviaca sústava či svaly a kosti, ale aj jednotlivé zmysly a čo vďaka nim vnímame).

Moja prvá kniha o ľudskom tele
Moja prvá kniha o ľudskom tele

Odporúčame

Našli sme v nich jednu chybu. Pri úlohách, kde má dieťa obkresľovať alebo písať čísla, sú zle nakreslené šípky, podľa ktorých má postupovať. Toto môže u detí fixovať zlé návyky, ktorých sa neskôr budú ťažko zbavovať, takže ja som dávala pozor a pri úlohách s číslami som deťom asistovala a ukazovala im správny spôsob písania.

Montessori - svet úspechov

Ale inak nás zošity “Montessori – svet úspechov” veľmi bavia. A ak vaše deti baví práca s nálepkami, nožnicami a farbami, určite ich vyskúšajte.

Moja prvá kniha o ročných obdobiach
Moja prvá kniha o ročných obdobiach

Kúpiť ich môžete napríklad tu:

Moja prvá kniha farieb

Moja prvá kniha tvarov

Moja prvá kniha čísel

Moja prvá kniha o lesných zvieratkách

Moja prvá kniha o domácich zvieratách

Moja prvá kniha o záhrade 

Moja prvá kniha o domove

Moja prvá kniha o ročných obdobiach

Moja prvá kniha o ľudskom tele

 

Montessori - svet úspechov

Montessori - svet úspechov

Montessori - svet úspechov

Montessori - svet úspechov

Montessori - svet úspechov

 Montessori - svet úspechov

Pridaj komentár