Montessori modré trojuholníky (s predlohami na stiahnutie)

Montessori modré trojuholníky sú akousi nadstavbou konštrukčných trojuholníkov, s ktorými sa deti stretávajú v predškolskom veku vrámci zmyslovej výchovy. Vo vyššom veku sa využívajú pri geometrii.

Montessori modré trojuholníky

Deti vťahujú nenápadne do sveta geometrie. S kartičkami (ktoré si môžete stiahnuť zadarmo) navyše predstavujú hlavolam, ktorý vie potrápiť aj dospelého.

Čo sú modré trojuholníky?

Je to sada 12 rovnakých modrých trojuholníkov v krabičke. Trojuholníky sú pravouhlé a rôznostranné. Majú uhly 90, 60 a 30 stupňov a dĺžky strán približne15, 13 a 7,5 cm. (Nič z toho však deti v predškolskom veku nepotrebujú vedieť ?)

Čo s nimi?

Modré trojuholníky sú nenápadná, zato skvelá pomôcka, ktorá má vcelku veľké využitie. Využijete ich od škôlky po školu.

1. Zmyslová práca

Ich cieľom je poskytnúť v prvom rade deťom zmyslovú skúsenosť s rovinnou geometriou. Vo veku 4-6 rokov deti väčšinou majú silné senzitívne obdobie pre geometriu, kedy si dieťa rozvíja schopnosť pre jej intuitívne pochopenie. Ponúknite deťom modré trojuholníky ako takú 2D stavebnicu bez návodov, a nechajte pracovať ich predstavivosť.

Montessori modré trojuholníky

Deti si môžu trojuholníky vykladať, skladať z nich rôzne obrazce, trojuholníky otáčať v rôznych smeroch, prikladať k sebe. Takouto prácou napríklad zistia, že dva správne otočené trojuholníky vytvoria obdĺžnik. Štyri dokonca kosoštvorec, teda šarkana!

Vždy, keď sa s nimi hráme, žasnem, koľko všelijakých tvarov a obrazcov sa dá vytvoriť. Nehovoriac o tom, čo v nich objaví detská fantázia – to máte hneď pred sebou loď, pavúka alebo takú hviezdnu hmlovinu:

2. Stavba podľa predlôh

Pri práci s predlohami si deti dobre trénujú priestorovú orientáciu a logické myslenie.

Montessori modré trojuholníky

Predlohy sú dvojaké. Také, kde je vidieť obrysy čiastkových trojuholníkov, z ktorých sa obrazec skladá – vtedy stačí, aby dieťa vedelo správne každý trojuholník otočiť a uložiť:

Montessori modré trojuholníky

Pekné predlohy tohto druhu sa dajú voľne stiahnuť – link nájdete na konci článku.

Trochu náročnejšie predlohy sú také, kde je znázornený iba hotový obrazec a dieťa musí samé prísť na to, z koľkých trojuholníkov a ako ho zostaviť:

Montessori modré trojuholníky

Keďže som žiadne takéto predlohy na internete nenašla, vyrobila som ich zopár sama. (Rada sa o ne podelím – link je tiež na konci článku ?)

3. Symetria

Zoberte si k stavaniu zrkadlo a predstavte deťom koncept symetrie. Skúmajte, aké tvary pomocou zrkadla poskladáte.

Montessori modré trojuholníkyMontessori modré trojuholníky

4. Rozvoj slovnej zásoby

Neskôr, v škole, sa môžu deti na týchto trojuholníkoch učiť pojmy ako základňa, strana, odvesna, prepona, vrchol, uhol.

5. Geometrické tvary

Po zmyslovej, voľnej, hre, môžeme začať systematicky skúmať, aké rôzne geometrické tvary z trojuholníkov vieme poskladať. Toto je vhodná práca pre školákov, ktorí spoznávajú rovinné geometrické tvary a súvislosti medzi nimi.

Zoberte na začiatok dva trojuholníky a skúste, čo všetko z nich viete zložiť. Rovnoramenný trojuholník, rovnostranný trojuholník, obdĺžnik, kosodĺžnik…

Montessori modré trojuholníky

Pokračujte s tromi, štyrmi, šiestimi…

6. Obsah a obvod

V školskom veku sú modré trojuholníky ideálna pomôcka na počítanie obsahu a obvodu rovinných útvarov a pochopenie toho, ktoré tvary sú ekvivalentné – teda majú sice rôzny tvar, ale rovnakú plochu.

7. Papier, nožnice, lepidlo

Ak si chcete prácu s trojuholníkmi spestriť, našla som na internete aj papierovú verziu. Jednoducho si vytlačíte túto stranu na modrý papier, potom dáte deťom nožnice a lepidlá, a môžu si strihať trojuholníky, skladať ich na papieri a lepiť.

Kde kúpiť

Modré trojuholníky sú jedna z tých Montessori pomôcok, ktoré sú relatívne cenovo dostupné – kúpite ich napríklad tu. Vcelku ľahko sa dajú vyrobiť aj z domácich zdrojov, napríklad z modrej machovej gumy alebo tvrdšieho kartónu. Je potrebné ale dať pozor, aby boli na milimeter presné a mali úplne rovné strany, inak totiž nebudú k sebe dobre priliehať a strácajú na zmysle.

Predlohy

Tu nájdete 24 predlôh na stiahnutie, od útvarov zložených z 2 trojuholníkov, až po také, ktoré využívajú všetkých 12. Na predlohách sú však vyznačené obrysy trojuholníkov, takže deťom stačí manuálne ukladať trojuholníky podľa obrázku.

Naše predlohy k modrým trojuholníkom si stiahnete tu:

MODRÉ TROJUHOLNÍKY

Každý obrazec je tam na jednej strane s obrysmi trojuholníkov a na druhej ako celok.

A prosím o zhovievavosť, urobila som ich dávno a doslova za pár minút, tak majú k dokonalosti ďaleko ? Istý čas som mala v pláne sa k nim vrátiť a poupravovať ich, ale podobných projektov ja mám neúrekom a akosi nikdy na ne nezvýši čas ? Verím však, že vám poslúžia.

Pridaj komentár