Montessori matematika – sčítací had

Chcela by som vám predstaviť matematickú pomôcku, ktorá je u nás doma v poslednej dobe takmer každý deň v kurze. Má originálne meno Montessori sčítací had, ktoré deti priťahuje ako magnet. A navyše veľmi dômyseľne pomáha deťom zautomatizovať si sčítanie.

Čo potrebujete

Montessori sčítací had je originálna pomôcka, ktorú kúpite komplet napríklad tu. (Alebo si ju požičajte v našej Montessori požičovni.)

Obsahuje podnos s 3 krabičkami:

  • červenú s farebnými korálikmi 1-9,
  • zlatú/drevenú so zlatými desiatkami,
  • čiernu s bielym viečkom pre 1 sériu čierno-bielych korálikov od 1 do 9.

Montessori sčítanie

Ak sa vám nechce investovať do originálnej pomôcky, a oželiete ten pekný prehľadný podnos s farebne kódovanými krabičkami, materiál si viete vyskladať aj lacnejšie s:

Montessori farebné perly

So sčítacím hadom sa pracuje ideálne pri stole, na ktorom je nejaká látková podložka (napríklad z filcu), aby sa tyčinky s korálikmi nešúchali a neutekali, ale zostávali na mieste. Pre správnosť by podložka mala byť červená, čo je v Montessori farebný kód pre sčítanie. My však máme hada väčšinou na koberčeku, deti pri ňom najradšej ležia na bruchu.

Na čo slúži sčítací had

Cieľom je precvičiť si sčítanie a získať skúsenosť s rozkladom čísla. Systematická práca umožňuje dieťaťu zapamätať si kombinácie v sčítaní a zautomatizovať si sčítanie od 1+1 do 9+9.

Odporúčaný vek je približne od 5 – 5,5 roka, využijú ho však aj druháci.

Poďme urobiť hada

Najprv sa zoznámime s materiálom. Ak dieťa funguje v Montessori prostredí a pozná perlový materiál, budú preňho nové len čiernobiele koráliky.

(Ak s farebnými perlami doteraz nepracovalo, môže to byť príliš mätúce naraz sa zoznamovať so všetkým naraz. Odporúčam párkrát pracovať iba s farebnými perlami 1-10, zoznámiť sa s nimi, urobiť si s nimi rozklad čísla, skúšať s nimi jednoduché sčítanie.)

Otvoríme prvú krabičku, červenú, a dieťa môže pomenovať, čo vidí. Rovnako otvoríme druhú, kde sú zlaté desiatky.

Otvoríme tretiu, vyťahujeme postupne koráliky od 1 a prepočítavame. Z korálikov postupne postavíme schody od 1 po 9 mimo krabičky.

Montessori matematika

Ak chceme, dá sa s čiernobielymi perlami dlhšie zahrať a urobiť si trojstupňovú jazykovú lekciu. “Podaj mi trojku, tu polož sedmičku…” Aby sa s nimi dieťa dobre zoznámilo. Mne sa však väčšinou zdá – asi tým, že s touto pomôckou pracujem skôr so školákmi-, že deti veľmi rýchlo pochopia princíp a netreba sa tomu dlho venovať.

Potom dieťaťu navrhneme, aby sme z farebných perál urobili hada. Začať môže dospelý, dieťa sa pridá. Na úvod môže byť had kratší, približne 7-8 tyčiniek (neskôr kľudne 10-15). Je dobré prestriedať aj dlhé aj krátke tyčinky.

Montessori počítanie

Keď je had hotový, môžeme si pomenovať, že vľavo má chvost, vpravo hlavu. A premýšlame, koľko je v ňom asi korálikov.

Aký je dlhý?

Často aj hádame – detské odhady ma bavia. (A okrem toho vždy tipujeme, akej farby bude mať had hlavu. Toto však nemôžete riešiť, keď hada počítate prvýkrát, pretože by to dieťa nechápalo. Vysvetlím to nižšie.)

Začneme od chvosta rátať perly. Narátane desať a miesto medzi desiatou a jedenástou perlou si nejak označíme.

Montessori sčítací hax

V drahšej verzii hada (tej od Nienhuis) máte pribalené aj malé priesvitné počítatko, v tej lacnejšie nie je a tak využívame červenú zastrúhanú farbičku, ktorej ostrý hrot nám na tento účel dobre slúži.

Odrátaných 10 perál nahradíme zlatou desiatkou.

Montessori sčítací had
Odrátame 10, označíme počítatkom a nahradíme ich zlatou desiatkou.

Ak nám však zostal na farebnej tyčinke zvyšok – nejaké perly, ktoré sú za tou desiatkou, spočítame ich a nahradíme príslušným čiernym alebo čiernobielym “pomocníkom”. Nahradené farebné tyčinky vložíme do čiernej krabičky, ktorá bola prázdna. (Na konci ich využijeme na kontrolu správnosti, preto je dôležité odkladať ich mimo a nepliesť ich s ostatnými farebnými korálikmi v krabičke vľavo.)

Montessori sčítací had
Farebnú trojku a osmičku sme nahradili zlatou desiatkou a čiernym “pomocníkom” jednotkou. Farebné koráliky išli do prázdnej krabičky.

Potom začneme zase počítať od čiernobielych korálikov, kým nenarátame do 10. A postup opakujeme. Vsunieme počítatko, uložíme zlatú desiatku, dorátame zvyšok, vymeníme za príslušného čiernobieleho “pomocníka” a farebné vložíme do krabičky.

Montessori sčítací had

Cieľom je postupne všetky farebné perly nahradiť zlatými desiatkovými.

Montessori matematika

Takto pokračujeme, kým sa nedostaneme k hadovej hlave.

Tú tvorí väčšinou “zvyšok” – farebná tyčinka.

Ľahko teraz zrátame, z koľkých korálikov sa had skladá. Tentokrát je výsledok 45.

Akej farby bude mať hlavu?

Môžeme dieťať ukázať, že tento zlatý had má modrú hlavu. Odteraz môžeme hneď na začiatku vždy tipovať, akú bude mať had hlavu, keď sa premení na zlatého.

Raz sa môj syn zamyslel, či by had mohol mať aj zlatú hlavu. Jeho sestra dvojička vyhlásila, že určite áno, pretože taký raz vyšiel Agátke v škôlke. Chvíľu sa zamyslela a hovorí mu: “Chceš? Ja ti takého urobím!”

Montessori sčítací had
Ten had bude celý zlatý. Viete prečo? Vždy dve tyčinky vedľa seba sú rozkladom čísla 10.

O chvíľu vyskladala farebného hada a vyzvala brata, aby skontroloval, či naozaj bude celý zlatý. Ten neveril vlastným očiam 🙂 A popravde aj ja som bola v šoku, ako si to dokázala dcéra tak rýchlo uvedomiť. Deti ma skrátka neustále fascinujú, aké sú múdre!

Kontrola správnosti

Farebného hada sme vymenili za tohoto zlatého. Poďme teraz skontrolovať, či je naozaj rovnako dlhý.

Zlaté koráliky zvisle poukladáme na koberci vedľa seba.

(Takto to robím ja, pretože mi to príde prehľadnejšie, ale deti sú zo škôlky zvyknuté pracovať s dlhým horizontálnym hadom, takže si urobte, ako vám to vyhovuje.)

Koráliky z krabičky vpravo, ktoré tvorili pôvodného hada, ukladáme k zlatým tyčinkám. Môžeme ich vybrať na koberec a zoradiť od najväčších po najmenšie, aby to bolo prehľadnejšie.

Montessori sčítací had

Postupne ich priraďujeme k zlatým tyčinkám tak, aby ich súčet sa rovnal 10. Modrú deviatku, a k tej akú potrebujeme do 10? Červenú jednotku. A tak ďalej.

Montessori hadia hra

A ak to nejde? Ak k osmičke potrebujeme dvojku, ale najbližšiu máme len šestku? Hmmm… Čo keby sme si rozmenili?

Sčítacia hadia hra

Do červenej krabičky (s farebnými korálikmi) vložíme šestku a vyberieme dvojku a štvorku.

Montessori sčítací had

Takto postupujeme, kým nie sú priradené všetky koráliky. Ak sme hada zrátali dobre, malo by to vyjsť presne. Ak to nevychádza, niekde sa stala chyba a môžeme pátrať po tom, že kde. (Väčšinou si v tomto prípade ešte raz urobíme farebného hada, prerátame ho na zlatého, a nájdeme si chybu.)

Sčítací had podľa predlohy

Farebného hada si dieťa vyskladá vždy samé, a následne si ho prepočítava na zlatého. Keď som si všimla, že deti už akosi vymýšlajú, pri skladaní hada rovno dopočítavajú do desiatok a podobne, stiahla som na internete karty s “predpísanými” hadmi. (Pôvodne som plánovala karty vyrobiť sama, ale ušetrila som si prácu a za približne dve eurá stiahla 21 predlôh tu.)


Mohlo by vás zaujať: Stovková tabuľka a (takmer) sto spôsobov, ako s ňou pracovať


Sčítací had pre pokročilých

Keď deti pokročia v počítaní, môžu skúsiť miesto odrapotávania 1, 2, 3… sčítať koráliky. Jeden čierny plus 6 fialových plus koľko žltých, aby som mala spolu desať? Je to rýchlejšie a deti si pri tom poriadne potrénujú sčítanie rôznych kombinácií čísel.

Montessori sčítací had

No a ďalší level je, keď odhodíte čiernobielych “pomocníkov” a snažíte sa zrátať hada len tým, že zoskupujete tyčinky, ktoré spolu vytvárajú desiatky. Takto nejak:

Tento had má 78 korálikov. Ale to už sme niekde na základnej škole 🙂

Čo hovoríte na sčítacieho hada, pozdáva sa vám? Ako to tak po sebe čítam, znie to nejak komplikovane, ale uisťujem vás, že keď si zopár hadov urobíte, zamilujete sa 😉

 

One Reply to “Montessori matematika – sčítací had”

Pridaj komentár