Pred Vianocami je opäť toľko nových krásnych knižiek, že kuriéri s balíčkami si u nás podávajú kľučku. Nech bol rok 2020 akýkoľvek, priniesol nám samé nádherné knižky. A keďže som presvedčená o tom, že najlepší darček je kniha, aj tento rok vám chcem ponúknuť vianočné knižné tipy pre deti všetkých vekových kategórií. Best of 2020, “Montessori friendly” knižky pod stromček.
(A ak máte doma čitateľov približne od šesť rokov vyššie, určite im pribaľte túto stieraciu mapu knižných pokladov.)
Vianočné knižné tipy pre najmenších
Aha, mami!
Možno si pamätáte prvé dve knižky v tejto sérii, ktoré vyšli minulý rok (viac som písala tu). Teraz vydala autorka Elena Rabčanová dva nové “diely” – o záhrade a gazdovstve.
Sú to kontrastné leporelá pre bábätká, špeciálne zamerané na rozvoj zraku. Deti ich “čítajú” na brušku, čím okrem zraku posilňujú svaly celého telíčka. Knižka tak podporuje správny fyzický vývoj, rovnako ako rozvoj fantázie. Tieto dve novinky sú – ako ich názvy naznačujú – plné obrázkov ovocia, zeleniny a zvierat, ktoré nájdeme v záhrade či na farme.
Z jednej strany je leporelo čiernobiele, z druhej je na každom obrázku pridaná jedna farba.
Keď bábätko trošku podrastie, môžete si spolu knižku čítať a opisovať si, čo vidíte na obrázkoch.
Látkové leporelo Lesné zvieratká
Ďalší výtvor šikovnej Slovenky – látkové leporelo s naozaj nádhernými realistickými ilustráciami z lesa.
Táto knižka stimuluje nielen detský zrak, ale aj rúčky, ktoré ju môžu stískať, krčiť, ohýbať, a je dokonca vhodná aj na žužlanie!
Vianočné knižné tipy pre deti vo veku 1-2 roky
Kubko sa učí rozprávať
Tento rok bol bohatý na kvalitné knižky pre mrňúsov, ktorým sa rozväzujú jazýčky a učia sa vyslovovať prvé zvuky, slová, vety. Ak takého malého človiečika doma máte, určite si nenechajte ujsť knižnú sériu o Kubkovi. Ten sa v prvej knihe učí hovorit prvé zvuky, v druhej slová a krátke vety, v tretej už sa učí čoraz dlhšie vety a základné gramatické princípy ako skloňovanie podstatných mien, časovanie slovies či správne používanie predložiek.
O knihách podrobne píšem v tomto článku. Skvelé na nich je, že sú tvorené logopédmi a ponúkajú rodičom cenné rady o tom, ako sa s deťmi v tej-ktorej fáze rozvoja jazyka rozprávať, aby ste ich čo najlepšie podporovali.
Nina ide spinkať
S rovnakým zámerom – pomôcť deťom rozvíjať si jazyk – prichádza aj táto knižočka od slovenskej logopedičky Svetlany Kapalkovej.
Na rozdiel od Kubka je to krátky jednoduchý príbeh o večernom zaspávaní, takisto je však premyslené každé jedno slovíčko v texte. Viac si o nej prečítate v tomto článku.
Prečo si musím čistiť zuby?
Prečo si musíme čistiť zuby? Čo je to zubný kaz? Prečo si zvieratá zuby čistiť nemusia? A čo sú mliečne a trvalé zuby? Všetky odpovede získajú malí zvedavci pod okienkami v tejto malej knižke plnej informácií. V tejto sérii okienkových knižiek pre najmenších odporúčam asi všetky knižky, ktoré doteraz vyšli, či už o snehu či o nočníku 🙂
Poď sa so mnou hrať
Pamätáte na ňuňu knižku Pritúľ si ma, o stratenom tučniačikovi, ktorému deti hľadajú rodičov? Pomocou jednoduchých viet sú malí čitatelia aktívne zapojení do deja – fúkajú, hladkajú, klopkajú na stránky knihy…
Do série pribudla rozkošná novinka o mačiatku, ktoré sa doma samé nudí a nabáda deti, aby sa s ňou zahrali, pohladkali ju, priadli s ňou či pomohli jej ubrániť sa pred susedovým psíkom.
Počuješ ma?
Malá poetická knižka o prírode, ktorá je vlastne hádankou. Som všade okolo teba, skrývam sa pod listom ako slimáčik, plávam po oblohe ako oblak… Kto som?
Táto knižka – posledná, ktorú vydalo malé slovenské vydavateľstvo Egreš, je pre deti tak od 2 rokov, možno aj trošku staršie. Viac v tomto článku.
Vianočné knižné tipy pre škôlkarov
Dážďovky
Krásna slovenská autorská novinka po piate! Táto je vhodná hneď pre niekoľko vekových kategórií a ani sama neviem, kam ju zaradiť. Pre najmenších na rozvoj zraku, keďže je aj táto knižka v kontrastných čiernobielych farbách. Pre škôlkarov, ktorí si trénujú grafomotoriku a písanie písmeniek. A pre začínajúcich čitateľov, ktorým budú vyhovovať krátke vety a zaujímavé informácie o dážďovkách.
Veľkou zaujímavosťou tejto knižky je nielen samotná téma. (Uznajte, ako málo toho o dážďovkách vieme a aké sú to fascinujúce tvory!). Ale aj to, ako je táto téma úplne prirodzene prepojená s grafomotorikou. Lebo veď čo iné sú dážďovky, ako rôzne kľukaté čiary na tréning prstov? Dážďovky a ich stopy sú v knižke reliéfne, dá sa po nich krásne prechádzať prstami a nechať sa nimi viesť. Či sa kľukatia v zemi a vyhýbajú prekážkam, alebo sa krútia do tvarov rôznych tlačených aj písaných písmen.
Ako som spomínala, knižka je pekne písaná aj pre začínajúcich samočitateľov. Text je jednoduchý, a pritom plný informácií o životnom cykle dážďoviek a ich spôsobe života.
To sme my
Z rovnakého vydavateľstva musím rovno odporučiť aj ďalšiu tohtoročnú novinku. Je to príbeh jedného dňa v živote škôlkara Artura a jeho sice úplne obyčajnej, ale nie úplne štandardnej rodiny. Žije totiž s mamou a tatom, má však súrodencov, ktorí s nimi niekedy žijú, a niekedy odchádzajú zase do iných rodín.
Takéto knihy – o inakosti, ktorá je všade okolo nás a je úplne prirodzená – podľa mňa potrebujeme ako soľ.
Kniha je navyše krásne ilustrovaná, jej súčasťou je veľký hľadací plagát, prázdna strana na nakreslenie vlastného rodokmeňa a kopa malých otázok popri texte, ktoré malého čitateľa vťahujú do deja.
Jedna dvě v lese
Každý z nás sa rodí s matematickou mysľou, a matematika je všade okolo nás. Táto knižka pozýva deti škôlkarskeho a raného školského veku na hodinu matematiky do lesa.
Nejde len o obyčajné počítanie, rieši sa tu geometria, logika, rytmus, sekvencie… A to všetko v kombinácii so zvieratami, stromami, vodnými tokmi. Ak s deťmi radi chodíte do prírody, táto knižka bude pre vás perfektný sprievodca.
Je síce po česky, ale to nezaváži, rodič hravo preloží. Okrem matematiky je tam hŕba tipov na rôzne lesné aktivity.
Zvukové knižky Zvieratá
Zvukových knižiek doma veľa nemáme, ale tieto stoja za to. Dlho boli iba Vtáky našich lesov a záhrad, a aj tie boli vypredané, tento rok sa séria riadne rozšírila. Pribudli (a aj sa stihli vypredať) Zvieratá našich lesov, ďalšie vtáky, tentokrát z voľnej prírody, a ešte exotickejšie Zvieratá zo safari.
Zvuky sú realistické a čisté, a každá dvojstránka ponúka také akurátne množstvo informácií o danom zvierati.
Terka a Kubko
Terku a Kubka asi nemusím predstavovať, tento rok však pribudlo viacero zaujímavých dielov do týchto sérií. Terku navštívi Mikuláš a raduje sa z príchodu zimy. Kubko zase rieši strach z tmy, učí sa bicyklovať alebo upratuje si svoju izbu.
Spomaľ a pozoruj
Viem, o tejto knihe som už básnila niekoľkokrát, ale nemôžem ju vynechať.
Je to úžasná knižka, od kvalitných látkových dosiek až po poslednú dvojstránku s tipom na príjemné relaxačné cvičenie. Nájdete tu 50 jednoduchých, krásne ilustrovaných príbehov. Hovoria o každodenných zázrakoch, ktoré sa dejú všade okolo nás. Stačí spomaliť a uvedomiť si ich. Ranná rosa na listoch. Pavúk, ktorý si pri západe slnka tká svoju sieť. Vlk, ktorý v noci vyje na svoju svorku.
Každý jav je tu aj jednoducho a s pomocou kresieb vysvetlený, takže na svoje si prídu všetky zvedavé deti s láskou k prírode, zvieratám a rastlinám.
Rozprávky na sladké sníčky
Knihy, ktoré sľubujú uspanie detí, obchádzam oblúkom. Nikdy som nemala potrebu deti čítaním uspávať. Táto ma zaujala tým, že obsahuje príbehy spojené s rôznymi relaxačnými cvičeniami. Naše deti majú veľmi rady mindfulness, jogu a uvoľňovacie techniky, a po prvom príbehu každý večer prosíkali o ďalší. Nehovoriac o tom, že dvaja z troch úplne nečakane zaspali počas čítania ako do vody hodení 🙂 A moc som sa ani nečudovala, aj mňa po takej peknej príprave na spánok riadne lámalo.
Každý príbeh v knihe má rovnakú schému a je prepletený tromi prvkami zvanými PREDSTAVA, UVOĽŇOVACIE CVIČENIA a VŠÍMAVOSŤ. Popri rozprávke, ktorá je samotná písaná krásne ukľudňujúco, si deti teda najprv zavrú oči a sú nabádané niečo si predstavovať do úplných detailov. Potom si postupne uvoľňujú svaly v rukách a nohách a nakoniec si majú uvedomiť svoje telo, myšlienky a pocity. Rozprávky sú doplnené nádhernými jemnými ilustráciami.
Okrem príbehov kniha obsahuje aj pomerne dosť rád pre dospelých, odpovede na otázky ohľadom spánku, tipy a triky na lepší spánok. Autorka je totiž spánková špecialistka.
Príbehy vraj boli “testované” na deťoch od troch do jedenásť rokov, pričom každá veková skupina si z nich odniesla niečo iné. Čím je dieťa staršie, tým lepšie si bude vedieť veci konkrétne predstaviť. Na druhej strane technika všímavosti má najväčšie úspechy u detí v predškolskom veku. Knižka samozrejme nefunguje zázračne na všetky deti, to hádam ani nemusím písať. My ju ale odporúčame všetkými desiatimi.
Maľované dejiny Bratislavy
Viem, že toto je kniha, ktorá zaujme asi skôr bratislavčanov, ale je to naozaj poklad. Ponúka krátke príbehy z histórie územia súčasnej Bratislavy od praveku po takmer súčasnosť, a to veľmi originálne a nenápadne poučne.
Viac o tejto knihe básnim v tomto článku. Povinná literatúra pre každého bratislavčana od štyroch rokov vyššie 🙂
Veľká kniha superschopností
Každé dieťa je výnimočné, každé má nejakú superschopnosť, aj keď sa mu to možno nezdá. Niekto je super vtipný, niekto pečie skvelé koláče, niekto rozpráva také napínavé príbehy, že pri ňom zabudnete na všetky starosti. Niekto je vytrvalý, niekto rád číta či tancuje. Táto kniha je plná príbehov o deťoch, ktoré všetky majú aspoň jednu takúto supervlastnosť. Aká je tá vaša?
Táto kniha je podľa mňa ideálna do detského kolektívu, na spoločné čítanie a diskutovanie o tom, čo robí každého jej člena jedinečným. Krásne pomáha v deťoch budovať sebadôveru a pomáha im oceňovať iných.
Vianočné tipy pre začínajúcich čitateľov
Komiks
Tento rok sa vrece roztrhlo s komiksami v slovenčine, a to je žáner, ktorý sedí väčšine neskúsených samočitateľov. U nášho najmladšieho bodovali tieto tri série. Dobrodružstvá malého Indiána Yakariho už majú 5 pokračovaní, tú piatu časť si náš mladý pán nájde pod stromčekom.
Mytologická séria o Arturovi je z týchto troch jednoznačne vizuálne najkrajšia a príbehy veľmi originálne – prvý o období Vikingov a druhý o starovekom Egypte.
Bol raz jeden život je zase také retro, pomocou ktorého deti okrem čítania spoznávajú aj ľudské telo. Prvá (a zatiaľ jediná) časť je o srdci a krvnom obehu a nad viacerými informáciami sa u nás híkalo.
Čo ak
Prenádherná kniha od autora rovnako krásnej Čo urobiť s nápadom. Možno tak trochu z kategórie motivačnej literatúry, o tom, aké je naše poslanie na tomto svete, ako si ísť za svojimi snami a ako dôležité je mať pevnú vôľu.
Etiketa alebo Pravidlá slušného správania
Presne takto si predstavujem knihu, ktorá chce deti učiť o slušnom správaní. Zbytočne nemoralizuje, je nenútene vtipná a plná zaujímavých informácií.
Hlavnou postavou je mimoriadne sympatický medveď, ktorý je vraj všeobecne považovaný za neohrabaného cicavca, no tento konkrétny mimoriadne rád sleduje slušné správanie ľudí. Deti sa od neho napríklad dozvedia, kto drží komu dáždnik, či chodí po schodoch prvá žena alebo muž, ako sa obliecť a obuť na rôzne príležitosti, ako sa správať v kine alebo ako si uviazať windsorský uzol na kravate.
Kniha je fajn aj pre začínajúcich čitateľov, ale my sme sa pri nej dobre zabavili spolu. Mohli sme predebatiť všetky tie pravidlá, aký majú zmysel a aj sme si podaktoré precvičili. A deti veľmi zaujali ilustrácie robené formou koláží. Našli v nich kopu vtipných detailov.
Björn
Ďalší medveď. Tento s menom Björn v šiestich vtipných krátkych príbehoch. Sú originálne, a napísané veľkým tlačeným písmom, čo sa deťom niekedy v začiatkoch číta ľahšie.
Vianočné knižné tipy pre vek 6-8 rokov
Kde sa skrýva šťastie
Táto krásna kniha obsahuje desať príbehov o nevšedných – a nesmierne rozkošných – vtáčikoch, vďaka ktorým si uvedomíme, že šťastie nie je náhodný stav, na ktorý máme pasívne čakať. Šťastie vieme odhaliť pomocou svojej cieľavedomosti a vytrvalosti. Prinášajú nám ho vzťahy s rodinou a priateľmi. K šťastiu potrebujeme uznanie, priestor byť sám sebou, telesné zdravie. Šťastnými nás robí aj to, keď dávame druhým a delíme sa.
Kniha nezostáva iba pri príbehoch, za každým príbehom nasleduje dvojstrana otázok a námetov, ako pointu príbehu vstrebať. Otázky ohľadom počúvania/čítania s porozumením, zhrnutie príbehu, podnety na diskusiu aj tipy na ďalšie činnosti.
Kľudne sa dá čítať aj s mladšími deťmi.
Zooptika
Ako vidí šimpanz, žaba, slimák? Táto kniha ponúka pohľad na tú istú scénu (v ZOO) očami 20 rôznych zvierat. Ako vidí mačka cez deň a ako v noci? Vedeli ste, že rôzne plemená psov vidia rôzne ostro?
Je fascinujúce porovnávať, ako niektoré zvieratá vidia ostro, niektoré rozmazane, niektoré vidia iba nejaké farby, niektoré majú malé zorné pole a niektoré vidia naopak až “za chrbát”.
Efekt domina
Hrávate niekedy domino? Je neuveriteľne zaujímavé sledovať, ako jeden malý dielik rozpúta celú sériu pohybov, vďaka ktorým popadajú desiatky ďalších. A presne tak funguje náš svet. Všetko je v ňom v krehkej rovnováhe, poprepájané neviditeľnými vláknami. Jeden krok človeka často spustí reťazovú reakciu, s ďalekosiahlymi následkami pre ľudstvo, prírodu, našu planétu.
Táto kniha ponúka 18 príbehov o tom, ako ľudská snaha neustále meniť veci na svoj obraz spustila efekt domina, s menšími či väčšími následkami (žiaľ väčšinou negatívnymi). S deťmi s úžasom čítame, ako vysadenie malého kaktusu v Austrálii takmer spôsobilo národnú katastrofu, alebo ako kvôli snahe zlikvidovať komáre v Indonézii popadali ľuďom na hlavy strechy ich domov.
Všetky príbehy sú skutočné a môžu nás veľa naučiť o tom, ako rešpektovať prírodu a dvakrát si premyslieť skôr, ako začneme konať.
Cesta do divočiny
Nový počin od známych poľských autorov nás berie na návštevu ôsmich národných parkov sveta. Kniha je obrovská a je písaná formou komiksu. Hlavnými aktérmi sú zvieratá a obsahuje mmnožstvo zaujímavostí o faune a flóre na rôznych kontinentoch a o prírodných javoch, ktoré sú pre niektoré oblasti špecifické. Naše deti si na nej trénujú znalosti češtiny. Viac sa dozviete v tomto článku.
Slovensko (Čo ti v škole nepovedia)
Naša štvrtáčka sa tento rok veľmi potešila knihe o Slovensku. Pekne dopĺňa štvrtácke učivo z vlastivedy, a keďže veľa tento rok cestujeme po Slovensku, kniha je pre nás aj dobrým sprievodcom. Je stručná, ale nájdete v nej históriu, politický systém, dôležité rieky, pohoria, známe osobnosti. Dopĺňa ju tento pracovný zošit.
Všechny barvy počasí
Počasie nás sprevádza na každom kroku a deti ho riešia odmalička. Určuje, ako sa obliekame, kam chodíme, čo robíme ba aj ako sa cítime.
Táto knižka vysvetľuje počasie vo všetkých jeho farbách a formách. Čo je to blesk a hrom, pri akých teplotách najčastejšie sneží, ako vzniká dúha, či prečo je obloha väčšinou modrá. Priam vedecké vysvetlenia sú doplnené jemnými kresbami, vďaka ktorým kniha hýri farbami.
Vianočné tipy pre staršie deti
Vlk menom Tulák
Tento rok detským knihám tuším dominoval vlk. Čítali sme dojemný príbeh Malého vlka s veľkým srdcom, poplakali sme si pri Čakaní na vlka, ktorý už nikdy nepríde, a o vlkom a ich správaní sme sa dozvedeli aj v knižke o motivácii a sebadôvere Kto je rýchlejší?. Rok pekne uzavrieme týmto príbehom vlka Tuláka a jeho svorky, ktorý je založený na skutočných udalostiach.
Ak sa vám zdá čudné, že príbeh o vlkovi môže byť založený na skutočných udalostiach, nie ste sami. Ani ja som to úplne nechápala. Kniha totiž rozpráva o vlkovi, ktorý bol monitorovaný GPS zariadením a všetky jeho kroky boli zznamenávané. Okrem toho krásne a pútavo podáva informácie o živote vlka od jeho narodenia po dospelosť.
Samozrejme – keďže je to príbeh pomerne realistický – máme ako čitatelia príležitosť pocítiť, aká je príroda a život v nej vo svojej podstate krutý a tvrdý. (Kniha je nie pre nič zaradená do kategórie pre starších školákov, rozhodne to nie je rozprávka o roztomilých vĺčikoch. Aj keď s deťmi sme si Bystríka a niektorých jeho súrodencov veľmi obľúbili, v príbehu sa správajú ako skutočné vlky v divočine a preto niektoré pasáže som predýchavala aj ja ako dospelá (aj keď veľká citlivka).
V závere knihy je zdokumentované, ako boli informácie o vlkoch zbierané, ako hlavný hrdina knihy putoval, kedy si našiel družku, kedy sa im narodili mladé a tak ďalej. Dodáva to celému príbehu (aspoň v našej domácnosti) veľmi na atraktivite, pretože deti neustále riešili, ako asi zistili o Bystríkovi (alebo Tulákovi) to či ono, prezerali si fotografie a debatovali o nich.
Chlapec, krtko, líška a kôň
Malá knižka plná múdrostí a hrejivých posolstiev, ktorú deti zhltnú na jedno posedenie, ale rady sa k nej vrátia.
Zvedavý chlapec, krtko milujúci koláče, úprimná líška a láskavý kôň sa spolu rozprávajú o živote, priateľstve, strachu, slobode, a ešte mnohých iných naoko banálnych no predsa veľkých témach.
Nezničiteľní
Skutočné príbehy ľúdí, ktorí sa ocitli v rôznych nebezpečných situáciách a podarilo sa im prežiť. Pád lietadla, mráz, horúčavy, lavínu… Tieto príbehy mňa aj decká nechávajú v nemom úžase z toho, akú silu, odvahu, nezlomnosť a vôľu žiť dokáže človek v sebe nájsť v tých najkrajnejších situáciách.
Kniha je myslím pre trochu starších čitateľov (oficálne 10+), ale čítame so sedemročnými a počúvajú, že aj nadýchnuť sa zabúdajú. A je skvelou odpoveďou na rôzne detské ponosy typu “bolia ma nožičky”.
Po stopách nášho sveta na dvanástich ilustrovaných mapách
Dvanásť máp oblastí sveta, ktoré rozprávajú, ako geografia ovplyvňuje náš svet a ako pomáhala formovať jeho dejiny a súčasnú podobu. Viac si prečítate tu.
Denník Anny Frankovej
Toto kultové dielo z druhej svetovej vojny vyšlo v komiksovom vydaní a naša desaťročná ho zhltla na posedenie. Viac nájdete tu.
Červená je pekná
Ak si myslíte, že sa nedá urobiť pekná, vtipná kniha o menštruácii pre mladé slečny, pozrite si toto dielo nemeckej študentky dizajnu.
Je plná zaujímavých informácií a snaží sa búrať tabu o tejto téme, o ktorej sa hanbíme hovoriť a pritom na to nemáme dôvod.
Vianočný knižný tip pre celú rodinu
Minulé Vianoce som objavila Strom života našej rodiny, a hneď som vedela, že mám parádny darček, ktorý nám zaručí veľa spoločných tvorivých chvíľ. No a tento rok som sa nadchla pre podobný projekt – z tej istej dielne.
Naše výlety. Je to kniha na plánovanie a zaznamenávanie výletov po Slovensku. Je ako šitá na mieru pre nás, tento rok sme strávili veľa času spoznávaním Slovenska, a toto bude pekný spôsob, ako si spomienky na cesty uchovať.
Navyše, ako som už spomínala, staršia dcéra je štvrtáčka, Slovensku sa venujú na vlastivede a vidím, ako sa jej rôzne informácie a zážitky spolu prepájajú.
O tejto knihe ešte napíšem samostatný článok, aby ste mali lepšiu predstavu.
Vianočný knižný tip pre rodičov
Ak ste typ rodiča, ktorý sa rád vzdeláva a učí o výchove detí, určite vám odporúčam túto novinku Martiny Vagačovej, ktorá sa dlhodobo venuje poradenstvu a coachingu rodičov. Ako prežiť rodičovstvo ponúka láskavý, rešpektujúci pohľad na výchovu, a nájdete v ňom spôsoby, ako riešiť každodenné výchovné situácie bez bojov a vynucovania si autority.
No a to by už hádam stačilo! Ak ste sa dočítali až sem, dúfam, že ste sa inšpirovali a našli tu aspoň jednu knihu, ktorá vaše deti určite pod stromčekom nadchne tak, že zabudnú na hračky a rovno si začnú čítať 🙂 U nás to mimochodom niekedy presne tak vyzerá, keď sa mi podarí trafiť tú správnu knihu. Minulý rok sa mi to podarilo s viacerými v tomto zozname.