Tipy na Montessori knižky pod vianočný stromček 2019

Keď už píšem o tipoch na hračky, nesmiem vynechať ani knihy. Zvlášť keď je v posledných týždňoch toľko krásnych noviniek, že ich ani nestíham fotiť! Skúsim to teda zhrnúť do jedného článku. Best of 2019, zmysluplné knižky pre deti pod stromček.

Montessori knižky pre najmenších

Domčeky sveta (1+)

Toto rozkošné leporelo som podporila cez StartLab a som veľmi rada, že sa podarilo ho na Slovensku vytlačiť. Deti vďaka nemu spoznajú 20 obyvateľov rôznych kútov našej planéty v ich tradičnom oblečení, a objavia, v akých domčekoch žijú. Krásna knižka o pestrosti nášho sveta a kultúrach, ktoré tu môžeme nájsť.

Čo je to sneh? (2+)

Táto čerstvá zimná novinka je z veľmi obľúbenej okienkovej série Úplne prvých otázok a odpovedí. Na našich kurzoch pre najmenších bodujú najmä Čo je to hovienko aj Čo sú to bacily, a v zime si budeme čítať o rôznych typoch vločiek a o tom, čo sa v snehu dá robiť.

Hľadaj a nájdi Slovensko (2+)

Minulý rok vyšla hľadacia kniha o Bratislave, tento rok sme si zbierku rozšírili o rovnakú knihu o Slovensku. Má osvedčený formát – na prvej dvojstrane sa zoznámime s rôznymi protagonistami, ktorých potom hľadáme na piatich dvojstranách. Sú to historické postavy ako Pavol Dobšinský, Ľudovít Štúr či Juraj Jánošík, ale aj bežní ľudia ako včelár, rybár, vysokohorský nosič či rodinka s deťmi a psíkom. Deti popri tom, že milujú hľadať drobné postavičky, si pekne rozvíjajú jazyk a logické uvažovanie. Viac v mojom článku tu.

Slovensko hľadaj a nájdi

S ockom sa nebojím (2+)

Táto knižka je vlastne len kompiláciou obrázkov, ktoré sa stali slávnymi na internete. Je na nich ocko s malou dcérou v rôznych situáciách, a sú doplnené krátkymi textami o tom, ako je s ockom dobre a čo všetko sa s ním dá robiť. Naše dcéry si túto knižku zamilovali.

O superhrdinoch

V tejto kategórii máme tento rok toho neúrekom. A pozor, jedna lepšia ako druhá!

Maria Montessori – Little People Big Dreams (2+)

Nemôžem nespomenúť, že tento rok sa táto skvelá séria (o veľkých osobnostiach pre najmenších) rozšírila o Mariu Montessori 🙂 Deťom porozpráva o dievčatku, ktoré sa nebálo byť iné, stalo sa prvou lekárkou (ženou) vo svojej krajine, a rozhodlo sa učiť deti tak, ako to ony samé chceli. Nie tak, ako si to vymysleli dospelí.

Tieto knižky sú dokonalé, sice po anglicky, ale v tomto veku to ešte nie je podstatné, ak rodič text tlmočí. A možno sa raz dočkáme aj slovenského prekladu. Séria je už celkom obsiahla, a predáva sa aj na Slovensku.

Maria Montessori - Little People Big Dreams

Maria Montessori - Little People Big Dreams

Môžu superhrdinovia nosiť okuliare? (5+)

Zbierka príbehov zo života škôlkára, ktoré deťom ukazujú, aký je ten náš svet rozmanitý, a že ľudia v našich životoch sú odlišní a predsa rovnakí ako my. Škôlkar Miško tu stretáva dievčatko z Francúzska, chlapca na vozíčku, Róma, a so všetkými sa mu fajn hrá, so všetkými sa vie porozprávať.

20 výnimočných osobností, ktoré zmenili svet (5+)

Doma máme z tejto série knihu o výnimočných dievčatách aj chlapcoch, a teraz pribudla táto. Obsahuje mix osobností (z 20 je iba 6 žien, ale čo už!) a sú to veľmi zaujímavé osobnosti, od Archimeda až po Billa Gatesa. Knihy z tejto série doma môžeme čítať stále dokola, sú pekne písané aj ilustrované, a deti proste tí skutoční superhrdinovia bavia!

(Inak knihy o výnimočných dievčatách aj chlapcoch boli dlho vypredané, a urobila sa dotlač, tak neváhajte!)

Knižky pod stromček

Knižky pre deti

Kvapky na kameni (5+)

České a slovenské “Rebelky” – známe aj menej známe dievčatá a ženy, ktoré vybočili z priemeru a išli si za svojimi snami. Sú tu ženy a dievčatá známe aj menej známe, také, ktoré žijú v súčasnosti aj také z 19.storočia. Viac som o knižke písala tu, my ju odporúčame všetkými desiatimi.

Kvapky na kameni

SuperŽeny (8+)

Podobný projekt – a predsa úplne iný – sú SuperŽENY. Tie prinášajú príbehy výnimočných žien z našej histórie, o ktorých sa dnes už takmer nehovorí. Kniha pokrýva 8 storočí, hovorí o ženách, ktoré už nežijú alebo nie sú aktívne, a väčšinu z nich pravdepodobne nepoznáte. No mali by ste! O knihe som písala tu, a je už pre trochu starších čitateľov (vrátane dospelých).

Knižky pre deti pod stromček

Knižky pre deti

Pokračovania obľúbených kníh

Tento rok sme sa dočkali “mladších súrodencov” viacerých našich obľúbených knižiek.

Najprv o Magdalénke, ktorá nemala rada čítanie. V druhom dieli jej čítanie už nerobí problémy, naopak. Snaží sa pomáhať zvieratám v útulku, aby sa necítili osamelé, a veľkú úlohu v tom zohrávajú práve knižky. Tieto knižky sú skvelé na prvé samostatné čítanie.

Montessori knižky

Na jeseň sme si zase konečne prečítali pokračovanie príbehu Sofie, ktorá sa kamarátila s tekvičkou.

Sofia a tekvičky v škole

Planéta Zem sa usmieva 1 a 2

Začiatkom roka vyšla prvá slovenská zerowaste knižka pre deti, a my sme sa jej veľmi potešili. Ponúka deťom pomocou príbehov tipy, ako znížiť svoju produkciu odpadu – napríklad ako sa vyhnúť rôznym jednorazovým plastom či ako ponúknuť svoje hračky iným, keď už o ne nemajú záujem. Viac sa dozviete v článku, ktorý som o knihe písala tu.

Planéta Zem sa usmieva

Knižka je útla, a tak je super, že koncom roka prišlo rovno aj jej pokračovanie. To sme ešte nečítali, rozpráva ďalšie príbehy troch súrodencov o tom, ako žiť bez odpadu.

Ilustrovaná kniha: Nebezpečné živočíchy

Tieto veľkoformátové knihy máme doma všetky, deti si v nich často samé listujú a už aj čítajú, keďže texty sú stručné a fascinujúce. Nový diel – o nebepečných zvieratách – dostanú na Vianoce a tipujem, že ho rovno celý prečítame na jedno posedenie. Sú v ňom také samozrejme nebezpečné zvieratá ako lev či žralok, ale aj také úplne neznáme ako štvorhranovec alebo kazuár. Ilustrácie sú nádherné ako vždy a tá príchuť nebezpečenstva je myslím oproti prvým knihám veľká devíza!

Ilustrovaný atlas najrozkošnejších mláďat

No a túto knihu sme tiež potrebovali na doplnenie série. Je o samých ňuňu mláďatách, písaná veľkým tlačeným písmom, čiže ideál pre prvočitateľov, a dozvedeli sme sa v nej všetko možné o tom, ako prichádzajú na svet rôzne mláďatá, ako vyzerajú, čím sa živia, a k tomu hŕbu pikošiek. Napríklad že delfínia mama spieva svojmu bábätku v brušku, aby po narodení spoznalo jej hlas, že kosatky majú väčšiu šancu na prežitie, ak žijú so svojimi babičkami, aj že koalie mláďa musí prvé dni jesť mamin trus! O knihe som písala tu, a deťom som k nej robila aj kartičky s hádankami.

Príbehy, ktoré hrejú pri srdci

Búrka a veľryba (3+)

Noi je malý chlapec, ktorého trápi samota. Ocko je celé dni preč, a nikdy naňho nemá čas. Raz nájde na brehu vyplavené veľrybie mláďa a rozhodne sa urobiť si z neho svojho kamoša. Miestami vtipný, miestami dojemný príbeh, ktorý má krásny hrejivý koniec. A deti si pri čítaní určite zasnívajú, aké by to bolo mať vo vani veľrybu 🙂

Včelár Jožko (3+)

Jožko je malý smutný tvor, ktorý si žije v osamelom kúte sveta. Jedného dňa nájde na šnúre na bielizeň akési veľké, bzučiace čudo. Z knižiek zistí, že ide o roj včiel. Nelení a vymyslí im domček, do ktorého by sa mohli nasťahovať. Po pár dňoch zistí, že pustá krajina okolo neho sa mení na nepoznanie.

“Kde sú včely, tam je život.”

Začnú tam rásť rastlinky, kvitnúť stromy. Do jeho okolia sa nasťahujú ďalšie zvieratká. A Jožko zrazu zistí, že nie je ani sám, ani smutný.

Včelár Jožko

Včely

Na vrchol kopca (3+)

Máte aj vy detské knihy, pri ktorých čítaní vám stiahne hrdlo a vlhnú oči? Pomalý príbeh o pani Jazvecovej je práve z tejto kategórie. Vyzerá možno ako obrázková kniha pre malkáčov, príbeh a myšlienku však určite dokážu oceniť až trošku staršie deti (a dospelí ;-)). Je o múdrosti, ktorá prichádza jedine s vekom, vytrvalosti, láske k prírode, priateľstve, aj o nekonečnom cykle života.

Strakáč a tíoni (5+)

Túto knižku by som zaradila do škôl a škôlok ako povinné (spoločné) čítanie. V jednoduchom príbehu ukrýva množstvo námetov na zamyslenie sa o tom, ako vnímame inakosť a ako naše správanie vnímajú tí “iní”.

Príbeh je o chlapcovi, ktorému sa začnú na tele objavovať biele fľaky, a stane sa rýchlo objektom výsmechu a odsúdenia kamarátov. Hľadá rôzne spôsoby, ako sa s tým vysporiadať a cítiť sa silný, ale nič nefunguje. Dokonca sa pokúsi byť ako “tíoni”, ktorí sa mu posmievajú, a posmieva sa iným deťom. Ale rýchlo zistí, že sa pri tom vôbec necíti silný, cíti sa hlúpy.

Je to kniha, ktorá v deťoch vyvolá všetky možné emócie. Tým mojim miestami bolo do plaču, neveriacky krútili hlavami, potom sa vzápätí smiali. A je dobré na toto nadviazať spoločným rozhovorom o tom, akí sú ľudia odlišní, ako naše správanie a nevhodné slová dokážu iným ublížiť, aj o tom, ako sa našich odlišností netreba báť.

Tipy na knihy pod stromček

Kto je rýchlejší? (5+)

Ďalšia knižka, ktorú sme podporili cez StartLab. Je to istým spôsobom motivačná literatúra, o sebadôvere, o tom, ako by sme predovšetkým mali robiť veci, ktoré nám prinášajú radosť. Deťom pomáha uvedomiť si, aké je niekedy nezmyselné sa porovnávať a pretekať s inými. Fajn téma pre súrodencov, aj pre deti v kolektíve. Nám sa navyše veľmi páčil hlavný protagonista,vĺčik Blesk, a celkovo ilustrácie v knihe.

Vieš pískať, Johanna? (5+)

Občas máme šťastie a v slovenčine vyjde niečo, čo už je v iných jazykoch overená klasika. Vieš pískať, Johanna? patrí presne do tejto kategórie. Je to kniha stará takmer tridsať rokov a ovenčená mnohými cenami. Je o tom, akí dôležití sú pre deti starí rodičia, o špecifickom a nenahraditeľnom pute medzi deťmi a seniormi. Hlavný hrdina nemá už starého otca a tak sa rozhodne si jedného adoptovať v blízkom domove dôchodcov. Spočiatku ho chodí navštevovať hlavne kvôli materiálnym výhodám, postupne sa však medzi chlapcom a jeho “starým otcom” rozvinie krásny vzťah.

Marcipán má veľký plán (6+)

Marcipán je psík, ktorý sa rozhodne, že už nechce len polihovať a nechať sa rozmaznávať svojou paničkou, ale chce zachraňovať ľudí. A tak sa vydáva do nepohodlia, nepoznaného, dokonca nebezpečenstva, aby si splnil svoj veľký sen. Krásna kniha, ktorá nadchne každého milovníka psov.

 

Encyklopédie

Malý atlas vtákov, motýľov

Dva krásne ilustrované atlasy pre najmenších, ktoré ma nadchli. Prečítate si o nich tu.

Nezvyčajné povolania

Táto kniha je vlastne príbeh, ale skôr sa mi hodí k encyklopédiám. Hlavný hrdina má totiž veľké šťastie a všetci členovia jeho rodiny majú nezvyčajné povolania. A tak nám o nich rozpráva, a popri tom predstavuje, aké nástroje potrebuje ochutnávač čajov, aké plemená psov existujú, aké kvety nájdeme v kvetinárstve, aj aké budovy postavili známi architekti. U nás doma sa už nezvyknú čítať knihy viackrát po sebe, ale túto sme prvý večer čítali trikrát, a potom si v nej deti listovali samé a rozprávali sa, aké úžasné by bolo byť objímačom pánd.

Časopédia

Časová os je vynikajúci spôsob, ako skúmať veci, osoby, obdobia, ktoré nás fascinujú. Montessori pedagogika veľmi veľa využíva časové osi v školskom veku, a preto som túto novinku čakala s veľkým napätím. Je úžasná! Obsahuje časové osi o vzniku života na Zemi, potopení Titanicu či histórii tanca. S deťmi v nej stále nachádzame niečo nové a zaujímavé.

Časopédia

Časopédia

Explanatórium prírody

Ak máte doma nadšenca zvierat, mohlo by ho zase potešiť Explanatórium prírody. Obsahuje nádherné fotografie zo života rastlín a živočíchov, rôzne prierezy aj rontgenové snímky, ktoré deťom pomáhajú pochopiť všetky živé organizmy od jednobunkovcov až po cicavce.

Explanatórium prírody

Tu žijeme

Ak sa vám páčili Mapy a Pod zemou/Pod vodou od Aleksandry a Daniela Mizielińských, určite neodoláte ani ich novinke o vesmíre. Je to zase raz čistá pastva pre oči, a k tomu hŕba zaujímavých informácií o všetkom, čo súvisí s vesmírom, planétami, astronautmi. Ja osobne každú ich knihu kupujem už v predpredaji, a vždy si ju celá potajomky prečítam prvá, kým ju dám pri nejakej príležitosti deťom 🙂

Pre trochu starších

Komiksy

Nás doma mimoriadne teší každý ďalší diel Smradov. Aktuálne ich máme štyri, nový diel je prečítaný hneď ako príde, a už si ich posúvajú dve malé čitateľky. Čoskoro pribudne aj tretí samočitateľ, a aj on sa už teší na pánov Vlka, Piraňu, Hada a Žraloka.

Smradi

Tento rok vyšiel prvý diel série Nežný komiks, ktorá rozpráva o udalostiach roku 1989. My máme celú sériu objednanú cez StartLab, no práve v týchto dňoch sa finalizujú aj ďalšie tri diely a celá séria sa už dá objednať. Myslím, že je to skvelá literatúra pre dnešnú mládež, ktorá im priblíži dramatické obdobie, v ktorom vyrastali ich rodičia.

Tajná záhrada

Toto klasické dielo svetovej literatúry vyšlo nedávno v novom preklade a s nádhernými ilustráciami, a popravde ho u nás doma čítam zatiaľ iba ja. Ale už sa neviem dočkať, kedy naň dozreje dcéra, aby sme sa mohli o ňom porozprávať. Je to hotový skvost, a povinná literatúra pre každú mladú dámu 🙂

Harry Potter

U nás zavládla tento rok Potter-mánia a s deťmi sme spolu prečítali prvé dve časti. Tú tretiu som už odmietla čítať, zdá sa mi pre staršie deti, a tak sa tretiačka podujala na veľkú výzvu prečítať si ju sama.

Na narodeniny dostala teda trojku z tejto krásnej ilustrovanej série, a tak ju dávam do pozornosti, ak by ste mali doma podobnú situáciu. Je to neskrátená verzia a je pekne hrubá, vďaka pekným ilustráciám však ten nekonečný text pôsobí trochu prijateľnejšie 🙂 Aktuálne vyšiel štvrtý diel.

Volám sa Greta

Greta Thunberg je dievča, ktoré sa preslávilo po celom svete svojím štrajkom za boj proti klimatickým zmenám. Môže byť inšpiráciou pre mladých ľudí, ktorí majú pocit, že sú príliš nevýznamní a malí na to, aby niečo zmenili. Pomocou tejto knihy sa dozvedia niečo aj o samotnej Grete, ale hlavne o zmene klímy a o tom, ako zachrániť našu planétu pre budúce generácie.

Knižky pre rodičov

A aby sme nezabudli na kvalitnú rodičovskú literatúru, tento rok vyšlo aj niekoľko fajn kníh z tejto kategórie.

Krotitelia displejov

Kto ma pozná, vie, že téma digitálnych zariadení v rukách detí mi nie je ľahostajná. Mobily, tablety, počítače, xboxy sú podľa mňa časovanou bombou v rukách malých detí, a rodičia si málokedy uvedomujú, aké môžu mať následky na detský rozvoj. Túto knihu by si mal prečítať každý rodič. Nie je o tom, ako by ste mali deťom vziať všetky moderné technológie, skôr o tom, ako a kedy im ich ponúknuť tak, aby pre ne boli prínosom a nie prekážkou v ich vývine. Je písaná navyše tak, ako jej predchodkyňa, pútavo a ľahko, čiže ju zhltnete na posedenie.

Maria Montessori: Londýnske prednášky

Nedávno vyšli v češtine spísané prednášky Marie Montessori z roku 1946. Je to podľa mňa jej najhodnotnejšia kniha, plná praktických poznatkov pre rodičov aj vychovávateľov detí vo veku od narodenia do 6 rokov. Maria Montessori tu hovorí o dieťati a jeho prirodzenom vývoji, svoje slová podkladá mnohoročnými skúsenosťami práce s deťmi a dáva úžasné príklady priamo zo života. Tieto londýnske prednášky sú základom kurzov AMI pre vek 3-6 rokov, a dlho boli verejnosti nedostupné. Je úžasné, že sa dostali k nám v českom preklade.

Montessori batole (The Montessori Toddler)

Aj toto je úžasná novinka, v češtine vyšla aj kniha od austrálskej Montessori pedagogičky (žijúcej v Holandsku), Simone Davies. Je to dokonalá “príručka” pre rodičov detí od narodenia do 3 rokov, venuje sa hlbšiemu pochopeniu mysle batoľaťa, pomáha rodičom upraviť domov tak, aby vyhovoval potrebám dieťaťa, ukazuje im, aké aktivity mu doma ponúkať aj ako reagovať na typické batoľacie správanie.

 

Nauč ma, ako to mám robiť sám

Na jar vyšla zase kniha, ktorá sa zameriava na vek 3-6 rokov a objasňuje rodičom, čo sa v tomto období s deťmi deje, ako sa vyvíjajú, aké majú potreby. Písala som o nej tu.

Montessori knižky

Keby tento článok mal spomenúť každú dobrú knihu, ktorá ma tento rok oslovila, asi by ste ho čítali týždeň. Naozaj som sa snažila vybrať iba top z top, a som zvedavá, či s výberom súhlasíte, alebo mi tam podľa vás niečo podstatné chýba. Dajte mi vedieť 🙂

A ak by vás zaujímalo, aké knihy som odporúčala minulý rok, tu je článok.

Pridaj komentár