Detských kníh o zvieratách je neúrekom. Niet sa čomu veľmi čudovať, zvieratá fascinujú deti od útleho bábätkovského veku. Sledujú ich, skúmajú, napodobňujú zvuky, ktoré vydávajú…
Pokúsila som sa spísať náš zoznam obľúbených knižiek o zvieratách, ktoré sú viacmenej Montessori-friendly.
Pri názvoch uvádzam aj približný vek, od ktorého dieťa dokáže knižku plne vnímať, ale samozrejme ako vždy s takýmito odporúčaniami, každé dieťa je iné a tak vaša skúsenosť môže byť úplne iná.
Zvieratá v literatúre a Montessori
Najprv trošku teórie. V čom sa líšia Montessori knihy od tých ne-Montessori? Maria Montessori tvrdila, že deti v prých rokoch života potrebujú žiť predovšetkým v realite a byť obklopené skutočnými vecami, nie fantáziou a výmyslami. Dieťa totiž spočiatku spoznáva svet okolo seba, definuje si predmety, bytosti, vzťahy, emócie. Nevie rozoznať, čo je skutočné a čo vymyslené, nemá úsudok, všetko, čo vidí, považuje za fakt. Ak teda číta a počuje o čarodejnici v perníkovej chalúpke, ktorá požiera deti, alebo o hovoriacom krtkovi v nohaviciach, nezamýšla sa nad tým a jednoducho to akceptuje. Je to dôsledok absorbujúcej mysle a faktu, že ešte nemá dostatok vlastných skúseností a teda im nedôveruje natoľko, aby si vedelo povedať, že to je výmysel.
Ak chceme deťom pomôcť spoznávať svet, mali by sme im v prvých rokoch života ponúkať také knižky, ktoré svet zobrazujú čo najvernejšie a najreálnejšie. Knižky o zvieratách by teda nemali obsahovať hovoriace opice, ružové slony či zajace v lekárskych plášťoch, a to dovtedy, kým si nie sme istí, že dieťa dokáže bez pochýb rozoznať realitu od fantázie. Maria Montessori hovorila, že tento prechod od skutočnosti k fantázii a abstrakcii nastáva približne v piatich – šiestich rokoch. Z mojich skúseností to je o niečo skôr. Je samozrejme na vás a vašich deťoch, ako k tomu budete pristupovať a či vám tento montessori prístup dáva zmysel.
Animals (vek 6m+)
Knižka vhodná pre úplne najmenších, ktorá sa u nás tešila takej obľube, že už nie je v stave byť odfotená, a tak som musela priložiť foto z internetu.
Je z tvrdého kartónu a veľkosťou tak akurát pre bábätká, ktoré sú na brušku, v autosedačke, alebo už dokážu sedieť a “čítať”, prípadne ochutnávať. Na každej strane je jedno zvieratko, a každé má nejaký iný povrch, ktorý sa dá skúmať prstíkmi.
Ohrádka pre zvieratká (vek 6m+)
Úžasná multifunkčná sada miniknižiek, s ktorou sme mali hodiny a hodiny zábavy. Obsahuje 15 maličkých knižiek s veľmi tvrdými stranami, každú o jednom zvieratku.
V každej knižke sa dočítate, čo dané zviera je, kde býva, ako sa volá jeho mláďa. To je pre malé deti ohromná príležitosť rozvíjať si slovnú zásobu. Okrem čítania deti veľmi rady trénovali jemnú motoriku vkladaním a vyberaním knižiek, párovaním obrázkov v “ohrádke” s obrázkami na knižkách (každá knižka má svoje presne určené miesto) a nekonečným stavaním veží z knižiek (a ich búraním).
Táto sada knižiek už zdá sa nie je dostupná, čo je veľká škoda. Podobne pôsobí táto, a páči sa mi, že v nej sú reálne fotky zvierat, ale má iba šesť knižiek…
Nenásytná húsenička (vek 1+)
O tejto knižke som už písala v tomto článku zameranom na knižky o hmyze (mimochodom nájdete tam aj ďalšie “Montessori-friendly” knižky) a tak sa nebudem opakovať, ale fakt stojí za to 🙂
A vydavateľstvo Zelený kocúr už stihlo vydať aj ďalšiu “carleovku” – Od hlavy po päty. S tou deti spoznávajú rôzne zvieratá, časti svojho tela, a poriadne si zacvičia.
Pozri sa pod okienko – Prvých 100 zvierat (vek 1+)
Keď boli deti malé, táto knižka (vtedy ešte v angličtine) s nami putovala všade. Nejednu cestu autom si skrátili tichým čítaním a znakovaním si pre seba zvieratiek, ktoré poznali. Nosili sme ju v taške a vyťahovali v parku, reštaurácii, detských centrách. Stále dookola ukazovali na zvieratká a chceli počuť ich mená. Alebo sme hru otočili, ja som sa pýtala a oni ukazovali. No úplne sme ju zodrali ☺️
Má krásne reálne fotky, okienka, a dieťa si s ňou dobre buduje slovnú zásobu. Existuje aj verzia Prvých 100 slov, kde sú fotky bežných predmetov, ktoré dieťa nájde vo svojom okolí.
Tajomný les (vek 2+)
Knižky Sandry Dieckmann sú pre mňa absolútnou pastvou pre oči. Jej ilustráciami by som najradšej deťom vytapetovala izbu. Jej príbehy sú však už pre deti, ktoré vedia odlíšiť fantáziu od reality. Keď som zbadala jej novinku, zaplesalo aj moje montessoriovské srdce.
Je to totiž akási encyklopédia prírody pre najmenších. Ukazuje rôzne lesné zvieratká, ich typické správanie, učí deti, čím sa živia aj ako trávia svoje dni. Krátke texty dopĺňajú aj hľadacie úlohy. V závere sú na pár stranách jednoduché “factsheets” o zvieratách.
TAJOMNÝ LES je oficiálne pre deti od 4 rokov, ale pokojne listujte a kochajte sa aj s oveľa mladšími, ak sú zvyknuté jemne manipulovať s mäkkými stránkami (bola by totiž nesmierna škoda tie nádherné ilustrácie pokrčiť či roztrhať).
Ak Sandru Dieckmann ešte nepoznáte, omrknite aj jej staršie knižky Čakanie na vlka (kde veľmi nežne a citlivo pomáha deťom spracovať tému smrti blízkeho) a Leaf/Pady (kde sa venuje téme tolerancie a strachu z nepoznaného).
Môj kocúr Tamtam (vek 2+)
Krásny jednoduchý príbeh z pera skvelého ilustrátora a autora detských kníh Ľuba Paľa o jeho kocúrovi. O tom, čo robí, čo má rád, čo vystrája…
Knižka je v podstate veľmi poučná, deti v nej nájdu mnohé zaujímavé informácie o mačkách. Dáva aj krásny priestor na rozvoj jazyka a slovnej zásoby, text je jednoduchý a stručný, ale pritom pestrý, obsahuje množstvo prídavných mien, citovo zafarbené slová, zdrobneliny. Navyše je knižka vtipná a láskavá, s krásnym odkazom o priateľstve medzi ľuďmi a zvieratami. Čerešničkou na torte je kvalitná väzba a obálka, a nádherné ilustrácie.
Animal Rescue (vek 3+)
Ak poznáte knižky od PatrickGeorge, aj táto funguje na princípe priesvitných fólií, pomocou ktorých sa obrázky na ľavej a pravej strane každej dvojstránky menia. Téma tejto je však podľa mňa celkom náročná, núti deti premýšlať a nie je len o obyčajnom listovaní a hre s fóliami. Preto by som ju neodporúčala príliš malým deťom. Ide v nej o “zachraňovanie” zvierat, ktoré sú v cirkuse či je z nich urobený koberec alebo kožuch. Posolstvo je, že zvieratám je najlepšie vo voľnej prírode, ako v zajatí (či nebodaj ako kus oblečenia). Pri čítaní knihy je potrebné deťom veľa vysvetľovať a diskutovať s nimi. U nás sa v tejto knižke veľmi často listuje, a často vidím jedno z detí, ako si pri knihe zamyslene opakuje veci, ktoré sme spolu preberali a dumá nad nimi.
Knižku je ťažké pochopiť z obrázkov, lepšie je pozrieť si k nej video, napríklad toto.
The Watcher (vek 3+)
Skutočný príbeh Jane Goodall, ktorá zasvätila život skúmaniu šimpanzov v Afrike, je z našej obľúbenej série autorky Jeanette Winter o “skutočných superhrdinoch”. Máme viacero kníh od tejto autorky, niektoré sú náročnejšie na pochopenie, no táto je podľa mňa jedna z tých jednoduchších.
Je to pútavý príbeh o tom, čo všetko sa dá dosiahnuť, ak má človek pevnú vôľu a veľmi po niečom túži. A o tom, že úplne bežní ľudia dokážu meniť svet. A ešte o šimpanzoch 🙂
Ilustrovaná kniha Zvieratá (vek 4+)
Ako už som spomínala, nadrozmerné knihy sú u nás v obľube. Túto o zvieratách čítame už zopár týždňov. Obsahuje krásne realistické ilustrácie a o každom zvierati prináša zaujímavé informácie, vďaka čomu si ju radi prečítajú aj dospelí.
Navyše mi imponuje výber zvierat, deti (a aj väčšina dospelých) tu nájdu úplný mix od tých dobre známych až po tie, o ktorých ešte nikdy nepočuli. Knižku určite ocenia aj menší čitatelia, keď si budú prezerať krásne veľkoformátové obrázky zvierat, ale informácie o jednotlivých zvieratách sú podľa mňa niekedy ťažko pochopiteľné aj pre mojich štvorročných.
V tejto sérii existuje aj rovnaká kniha Morské živočíchy, ďalej Dinosaury a ako posledná nám nedávno pribudla kniha Nebezpečné živočíchy, ktorá je asi aktuálne najzaujímavejšia. Nájdete v nej fascinujúce informácie o živočíchoch ako atrax jedovatý, kazuár veľkoprilbý či tanierovka arktická. Že ich nepoznáte? S touto knihou vaše deti budú recitovať, akou rýchlosťou sa plazí mamba čierna či pochoduje sťahovavý mravec, koľko sršňov mandarínskych vás musí pichnúť, aby to bolo smrteľné, a podobne.
Nečakané priateľstvá (vek 4+)
Krásny námet – dvojice zvierat a rastlín, ktoré zdanlivo nemajú nič spoločné, no predsa jeden bez druhého nedokážu žiť. A žiadna fikcia, čistá realita! Ale taká fascinujúca, že by ju človek len tak nevymyslel. Dozviete sa napríklad, že kojot a jazvec sú zohratý lovecký pár, ktorému žiadna korisť neunikne, alebo že malé rybky a krevetky sa schovávajú medzi ramenami pŕhliacej sasanky, ktorá ich chráni pred predátormi, a za to jej oni privádzajú okysličenú vodu. Knižka je navyše krásne ilustrovaná. Radosť čítať!
Volanie divočiny (vek 5+)
Táto knižka ma najprv zaujala krásnym vizuálom, ale dostala ma nádherným posolstvom. Chlapec, ktorý miluje prírodu, rád si ju fotí a snaží sa jej porozumieť, jedného dňa zachráni v lese líšku. Zoberie si ju domov a stará sa o ňu, kým nevyzdravie. Rozhodne sa, že si ju nechá, skrotí si ju a bude mu pomáhať byť bližšie k prírode. Líška však nechápe, prečo prišla o slobodu. Život v uzavretom priestore jej neprináša šťastie, aj keď si chlapca obľúbi a má všetko, čo potrebuje. Les ju stále volá…
V knihe sa striedajú uhol pohľadu chlapca s tým líškiným. Líška nechápe, prečo ju chlapec zachránil a teraz ju väzní. Bojí sa, keď ju fotí s bleskom. Ale nevie mu to povedať. Chlapec si zase neuvedomuje, že by sa líške nemuselo u neho páčit, aj keď sa o ňu stará a je jej priateľ. Naučí sa ju počúvať?
V príbehu rezonuje veľmi silná myšlienka, že človek nemôže všetko vlastniť, a že by mal rešpektovať iné tvory a nevnucovať im svoj spôsob života. Môže byť začiatkom pekných debát s deťmi o tom, ako sa správať k prírode a zvieratám, ako im načúvať a rešpektovať ich.
Vlčica Luna (vek 5+)
Príbeh malej vlčice, ktorá stratila mamu a zachránili ju ľudia v hodine dvanástej, je založený na skutočnej udalosti, ktorá sa pred pár rokmi odohrala na Slovensku. Je napínavý, dojemný, poučný, veselý aj smutný zároveň. Otvára na diskusiu nezmyselnosť pytliactva a vzťah človeka k prírode a zvieratám, ktoré v nej žijú.
Na konci knihy je opísaný príbeh skutočnej vlčice, ktorá knihu inšpirovala. Okrem toho sú tam zaujímavé informácie o vlkoch a o záchrannej stanici v Zázrivej (kde sa časť knižného príbehu odohráva).
Neskôr pribudli aj príbeh rysa Lea a medveďa Miša (vlastne v skutočnosti troch medvedích mláďat). Rovnaký koncept – skutočný príbeh záchrany nejakého zvieraťa v slovenskej prírode. Príbehy máme rady všetky tri a veríme, že sa zbierka ešte trochu rozšíri.
Mláďatá divočiny (vek 5+)
Vyše 200-stranová encyklopédia s nádhernými fotografiami a informáciami, ktoré idú miestami fakt do hĺbky. Nájdete tu 65 zvierat (ak sme dobre počítali) – prevažne cicavcov a vtáky, zopár plazov, obojživelníkov a rýb, a 6 zástupcov bezstavovcov.
Niektoré by ste očakávali – slony, plameniaky, korytnačky, iné možno menej – napríklad taký šupinavec, lamantín či bzdocha nás celkom vo výbere prekvapili.
Každému zvieraťu sú venované dve dvojstrany a informácie, spolu s reálnymi fotkami, sa sústredia najmä na životný cyklus a začiatok života.
Píšu od 8 rokov, ale takéto encyklopédie podľa mňa nemajú vekové ohraničenie – krásne fotky mláďat si radi prelistujú aj predškoláci, pre deti v školskom veku bude bezodným zdrojom informácií, no a dospelí si v nej tiež nájdu svoje.
Kniha je výborná na rôzne školské projekty, to už deti stihli niekoľkokrát úspešne využiť za tých pár týždňov, čo ju máme.
A mne sa náramne páči aj originálny názov – Born To Be Wild 🙂
Výstavné stavovce (vek 5+)
Výstavné stavovce je knižka presne podľa gusta nášho mladého biológa. Je venovaná stavovcom – teda tvorom, ktoré sa môžu pochváliť chrbticou a lebkou. Je pekne prehľadne rozdelená do 6 kapitol, tak ako stavovce môžeme zjednodušene rozdeliť do 6 tried: paryby, ryby, obojživelníky, plazy, vtáky, cicavce.
Kapitoly na seba logicky nadväzujú od tých “najprimitívnejších” stavovcov, ktoré žijú výlučne vo vode, kostru majú “iba” chrupavkovitú a na svete sú už viac ako 500 miliónov rokov, až po cicavce, ku ktorým sa radíme aj my. V každej kapitole sú rôzne zaujímavosti o stavbe teba, výnimočných orgánoch a schopnostiach, zmysloch, spôsobe života a rozmnožovania.
Textu tu nie je veľa a je veľmi zaujímavý. Dopĺňaný je jednoduchými ilustráciami, ktoré sú iba v zopár vybraných farbách.
Nám dala knižka príležitosť opäť vytiahnuť našu montessori komodu stavovcov, v ktorej schovávame naše miniatúry zvierat. Je to jeden z tých geniálnych vynálezov, vďaka ktorému deti už úplne od malička poznali pojmy ako cicavce, plazy, obojživelníky, a vedeli zvieratá schovávať do správnych “domčekov”.
Odporúčame približne od 5 rokov.
Zatúlaný Gombík (vek 5+)
Túto knižku sme si raz kúpili od predajcu NotaBene a deti ju veľmi rady čítajú, aj keď im ju ešte musím trochu cenzurovať. Je o bezdomovectve a je rozprávaná z pohľadu psíka Gombíka, o jeho živote na ulici s bezdomovcom Šimonom.
Príbeh je dojemný a nabáda deti k veľkým debatám o tom, ako sa ľudia ocitnú bez domova, čo im najviac chýba a ako sa im dá pomôcť. Je to téma skôr pre staršie deti, ale so správnou asistenciou dospelého určite zaujme aj tie mladšie.
Stop výmyslom – Pravda o zvieratách (vek cca 6+)
Aj vy si myslíte, že čierne mačky nosia smolu? …že býky neznášajú červenú a sú agresívne? …netopiere sa nám rady zamotávajú do vlasov? …osy nás rady naháňajú? …holuby roznášajú choroby?
Zvieratá už majú po krk týchto neprávd a klebiet a ohovárania! A rozhodli sa veci uviesť na pravú mieru. V tejto knihe sa vám predstaví takmer 40 zvierat, ktoré väčšinou nepovažujeme za zrovna roztomilé – niektorých sa bojíme, iné sú nám odporné. Každému sú venované 2 dvojstrany. Na tej prvej sú o ňom fámy, klamstvá, povery. Brrrr. Na tej druhej fakty, ktoré dokazujú, že sa ľudia vo svojich predsudkoch jednoducho mýlia a všetky tieto zvieratá sú vo svojej podstate ňuňu stvorenia, a podaktoré aj so superschopnosťami!
Vedeli ste napríklad, že prasa je považované za piate najinteligentnejšie zviera na svete, múdrejšie ako pes či mačka? Že viac ľudí zomrie ročne kvôli domácim elektrospotrebičom, než na napadnutie žralokom? Že lajniak je najsilnejšie zviera na svete v pomere k svojej veľkosti? Že škorpióny vedia prežiť až rok bez jedla? Že celá tá kauza vlka so starou mamou Červenej čiapočky bola jedno veľké nedorozumenie? Nuž dozviete sa veľa fascinujúcich faktov o zvieratách, my sme teda riadne híkali. Bonusom je, že texty sú navyše veľmi vtipné.
Knižka je pre deti od 6 rokov, perfektná na prvé pokusy o čítanie, a samozrejme na spoločné čítanie aj skôr, najmä ak máte doma hltača faktov, ktorého beletria až tak neberie. My doma presne takého jedného máme a informácie v knihe dopĺňal rôznymi pikoškami a informáciami, ktoré o tom-ktorom zvierati čítal už v iných knihách.
My sme sa inak veľmi zabávali aj na ilustráciách – tá prvá dvojstrana vždy zviera zobrazuje desivo, odpudzujúco, špinavo… a na tej druhej je nakreslené tak roztomilo, že sa deti dojímali aj nad medúzou či hyenou.
Slávne zvieratá a zvieratá slávnych (vek 7+)
Táto kniha prináša takmer 50 príbehov o skutočných zvieratách, ktoré sú alebo boli výnimočné. Niektoré sú notoricky známe (napríklad pes Lajka či levica Elsa), o väčšine som sa však z knihy dozvedela prvýkrát. Vedeli ste, že Andy Warhol mal 24 mačiek, ktoré sa všetky volali Sam? Že Henri Rousseau mal ako domáce zviera leoparda? A Charles Dickens zase drzé, neposlušné havrany?
Každý príbeh je približne na 1 dvojstranu aj s ilustráciou. Tie sú naozaj skvostné, a robené rôznymi spôsobmi, nakoľko sa na knihe podieľalo niekoľko popredných českých a slovenských ilustrátorov.
Kniha je od 9 rokov, ale so sedemročnou ju čítame a veľmi ju baví.
Toto je náš výber zvieratkovskej literatúry, ktorú by sme mohli nazvať “Montessori-friendly”. Okrem týchto knižiek samozrejme máme v knižnici aj kopu iných obľúbených. Napríklad “klasiky” Calvin nevie lietať či Musíš si priniesť klobúk. Ale tie sú plné fantázie a krásnych výmyslov, a s deťmi sme ich čítali, až keď už dobre vedeli, že vtáčiky nechodia do knižnice a slony nenosia baletné sukničky 🙂
Dúfam, že vám tie naše tipy pomôžu pri výbere kníh. Niektoré linky v texte sú afiliátne a sme vďační za vašu prípadnú podporu.
Pozrite si aj náš článok s tipmi na aktivity so zvieratami, ktoré si môžete stiahnuť:
ZVIERATÁ – Aktivity na stiahnutie
Parádny výber! Obráť a nájdi u nás boduje momentálne u starších dievčat. Sa predháňajú kto väčšie čudo vyrobí ?
Nečakané priateľstvá máme čerstvo doma, sú fakt super.
Ano, to aj u nas je velky hit, vyrabat nove zvierata a mena pre ne ?
Uzasna inspiracia! A konecne viem,co mozem rodine rozoslat ako tipy na darceky (teda okrem Animal rescue a Necakanych priatelstiev,ktore mam uz v hladaciku dlho). U nas toto leto viedla knizka Potulky nocou,cita si aj starsia (3r10m), aj mladsia. Ta sa podla mna zachvilu nauci povedat ohnostroj,tak ju tam fascinuje ?
U nas uz dlhodobo top knizky su Potulky. Jar,leto i noc. No vcera dostala ” O smradlavej ponozke”. A dnes som jej to musela ja citat 4x, manzel asi dvakrat,plus rozpravala o tom cely den. Je to celkom zo zivota, super ilustrovane,vtipny pribeh.
[…] našich obľúbených zvieratkovských knižkách som písala tu. Aj tento letný týždeň mám však pre vás ešte niečo na stiahnutie. A keďže o zvieratách […]
Nápomocný prehľad kníh. Či už pre staršiu dcérku,alebo mladšieho štvornožkujúceho synátora. Ďakujem. Zuzanka si teraz rada listuje v knihe čo dostala na narodeniny: Štyri ročné obdobia v jeden deň. Púšťa si z nej aj ukážky z Vivaldiho. Nesmie k tomu chýbať ani tanec po izbe. A Matej to všetko s úžasom pozoruje. On zatiaľ knihy s obľubou otáča, pretáča a ochutnáva. Hlavne tie Zuzkine.
Ta knizka znie zaujimavo, ale neviem ju najst. Je po slovensky?
V nasej kniznici mame vela knih, nas drobec je ich milovnikom. Na zaciatku leta este viedli Potulky, celkovo nas drzia uz skoro rok a pocitame, ze este budu dlho, avsak toto leto ho zaujala stara knizka, ktoru som nechavala len preto, ze uz mi jej bolo luto, je zdedena a vyzera hrozne… Maly lisiacik? krasne objavovanie maleho lisiacika, ktory sa vrati k surodencom a mamicke… Este mala uspech Terka u zubara, velmi nam pomohla absolvovat v lete zubnu prehliadku v 2rokoch a 2mesiacoch, a velmi nas fascinovala ambulacia, co pri nasom neposednikovije velke prekvapenie. Kniznej vyhre by sme sa potesili. Dakujeme.
[…] to spustila Naďa a jej Montessori Kids svojimi dvomi článkami na tému zvieratiek. Ten prvý z nich je plný tipov na knihy. V tom druhom zase nájdete toľko nápadov na hry a hravé učenie sa o zvieratách, že […]
[…] našich obľúbených zvieratkovských knižkách som písala tu. V tomto článku nájdete tipy na rôzne aktivity na stiahnutie so zvieracou […]
[…] Montessori knihy o zvieratách […]