Montessori knižky na tému ZIMA

Pamätám si, ako som prvé dve zimy so staršou dcérou s napätím sledovala prvý napadnutý sneh a očakávala, akú bude mať z neho radosť. A ona sa tvárila skôr váhavo a rozpačito. Až neskôr som pochopila, tak ako u mnohých ďalších vecí, že aj zima a sneh, respektíve nadšenie z nich, je niečo, k čomu musia deti dozrieť. A že sánkovanie a stavanie snehuliakov nie je to, čo ročné alebo dvojročné dieťa nevyhnutne potrebuje k spokojnosti, stačí mu pomalé skúmanie, pozorovanie a experimentovanie 🙂 Zato čítanie o týchto veciach deti bavilo úplne odmalička. Tu sú naše tipy na Montessori knižky o zime, snehu, ľade. Ich výhodou je, že atmosféru zimy sprostredkujú v teple a suchu domova.

Za názvom knižky udávam približný vek. V názvoch knižiek sú linky, na ktorých tieto knižky priamo kúpite.

Kuk pod okienko: Čo je to sneh? (1+)

Okienková séria Úplne prvé otázky a odpovede, ktorú máme veľmi radi, sa rozšírila o túto rozkošnú zimnú novinku. Tak ako predošlé knižky z tejto série o baciloch, o počasí či o hovienkach, aj táto obsahuje väčšie a menšie okienka, minimum textu a predsa celkom obsiahle informácie. Napríklad o tom, ako vyzerajú snehové vločky, čo všetko sa dá v snehu robiť, alebo čo sa so snehom stane, keď sa oteplí.

Montessori knihy zima, Čo je to sneh?

Montessori knihy zima, Čo je to sneh?

Montessori knihy zima, Čo je to sneh?

Zvieratá v zime (1+)

Pre rovnakú vekovú kategóriu je táto knižka s posuvnými prvkami o tom, ako zimu prežívajú zvieratá. Sú tu zvieratá v rôznych prostrediach – na póloch, v lese, v horách. Text je stručný, náučný, zároveň sú tu otázky na počítanie a na každej strane sú hľadacie úlohy.

Potulky zimou (1,5+)

Potulky asi nikomu nemusím predstavovať, tie zimné nás bavili dlho. Je to klasická veľkoformátová hľadacia kniha, kde môžete sledovať osudy desiatky postáv. V mestečku začne snežiť, niektorí vyťahujú lyže, sánky a korčule, iní hľadajú ten správny vianočný stromček, niekto stratí peňaženku a kľúče, a objaví sa tu záhadný motorkár v červenom. Je tu milión detailov, ktoré deti postupne objavujú, a ktoré im zimu približujú.

Montessori knihy zima, Potulky zimou

Montessori knihy zima, Potulky zimou

Montessori knihy zima, Potulky zimou

K Potulkom pribudli aj nádherné omaľovánky, ktoré postavičky z kníh

Stratený šál (2+)

Malý Hugo stratil šál. Je na zemi, za stromom, či v kuchyni? Táto knižka bola špeciálne vytvorená dvomi logopedičkami s cieľom efektívne rozvíjať reč u najmenších a pomáhať in tvoriť rozvité vety. Zameriava sa hlavne na predložky a prídavné mená. Obrázky sú rovnako jednoduché ako text a vtipne ho dopĺňajú.

Stratený šál

 

Terka sa učí lyžovať (2+)

Ak plánujete deti začať zoznamovať s lyžami, tento príbeh vám pomôže. Terka ide s rodičmi na zimnú dovolenku a prvýkrát bude stáť na lyžiach. Rodičia ju prihlásia do lyžiarskej školy, kde sa nielen naučí lyžovať, ale nájde si aj nových kamarátov.

Kubkove zimné radovánky (2+)

Pekný príbeh o Kubkovi a jeho kamarátke Paulínke, ako sa radujú z napadnutého snehu.

Veľká kniha ľadu a snehu (3+)

Keď spomíname knižky o zime, táto nesmie chýbať. Nájdete v nej všetko, čo hľadáte. O snehu a ľade, a ako vznikajú, o prírode a človeku v snehu, o miestach večného snehu a ľadu, aj o tom, ako sa sneh používa ako stavebný materiál. V knihe je 5 rozkladacích strán a množstvo krátkych textov. Aj dospelí sa zaručene dozvedia niečo nové.

Montessori knihy o zime - Veľká kniha snehu a ľadu

Montessori knihy o zime - Veľká kniha snehu a ľadu

Montessori knihy o zime - Veľká kniha snehu a ľadu

Snowflake Bentley (3+)

Táto knižka je skutočný príbeh o americkom farmárovi, ktorý celý život zasvätil štúdiu a fotografovaniu snehových vločiek. Je veľmi pekne koncipovaná, popri hlavnom príbehu sú po bokoch strán kde-tu ešte pridané fakty a zaujímavosti o Bentleym a jeho rodine. My knižky o skutočných ľuďoch, ktorí robia zaujímavé veci, milujeme, a tak aj pán Bentley nás fascinoval natoľko, že sme sa vločkám venovali bližšie.

Montessori knihy o zime

Takéto fotografie vločiek zhotovil pán Bentley už v 19. storočí!

Montessori knihy o zime


Prečítajte si aj: Zimné aktivity inšpirované Montessori


Zima vo svete zvierat (4+)

V zime sa zdá, že príroda spí, všetko sa spomalí, v lesoch a na lúkach vládne ticho. Ako je to so zvieratami? Niektoré ju prespia, ale najprv sa na ňu musia dobre pripraviť. Po niektorých zase nachádzame v zimnom lese stopy. V knihe su stručné texty o rôznych zvieratách, od takých, ktoré stretávame v našich končinách, až po také, ktoré žijú na preďalekom Južnom póle. Nájdete tu aj tri rozkladacie strany, ktoré prezrádzajú, ako ktoré zvieratá zimujú.

Túto knihu sme netrpezlivo očakávali už minulú zimu, nakoniec však vyšla až v apríli, kedy bola neveľmi aktuálna, a tak zostala trochu nepovšimnutá. Rozhodne ju však odporúčame, na naše každoročné skúmanie zvierat v zime je ako stvorená.

Zima vo svete zvierat

Zima vo svete zvierat

Zima vo svete zvierat

Stína (4+)

Pomalý, kľudný príbeh o dievčatku, ktoré neznášalo chlad, ani nič studené. Dokonca ani zmrzlinu! Už na jeseň sa začala pripravovať na zimu, vymýšlala mechanizmy, aby nemusela vyjsť spod hrubej prikrývky (napríklad aj systém, ktorý jej dopravil až do posteje jedlo a pitie!). Jedného dňa k nej do domu vtrhnú dve rozšantené deti a ona si postupne uvedomí, že tá zima vlastne nie je až taká zlá.

Podľa množstva textu a dĺžky príbehu sa knižka zdá pre malé deti, obsahovo ju však dokážu vnímať skôr staršie deti, vrátane školákov.

Prečo nie je tučniakom zima (5+)

Táto kniha nie je špecificky zimná, hovorí o tom, ako sa zvieratá prispôsobujú prostrediu, v ktorom žijú. Je rozdelená podľa rôznych prostredí (púšť, prales, voda, polárne oblasti…), a dozviete sa, ako sa na dané prostredie zvieratá adaptujú. V púšti vydržia len zvieratá, ktoré sú bledé a nepriťahujú veľmi slnko, potrebujú málo vody a chodidlá majú uspôsobené na chôdzu po horúcom piesku. V polárnych oblastiach naopak vydržia len zvieratá, ktoré vedia prežiť v preukrutnej zime.

O tučniakoch a o tom, prečo im nie je zima, sme s deťmi robili zopár pokusov, kuk sem ak ich chcete tiež vyskúšať. Je to veľká zábava!

Prečo nie je tučniakom zima

Prečo nie je tučniakom zima

Stopy zvierat z celého sveta v skutočnej veľkosti (5+)

K zime patrí pre nás jednoznačne aj skúmanie zvieracích stôp v snehu. Či už psov a mačiek na chodníkoch, vtáčikov v našej záhrade, či dokonca koní, diviakov a inej zveri na poliach, lúkach a v lesoch. (Minule sme si dokonca nahovárali, že sme objavili medvedie stopy, a to vám bolo dobrodružstvo!) Pred Vianocami vyšla kniha, s pomocou ktorej hneď bez pochybností zistíte, čo behalo po lúke pred vami.

Je naozaj fascinujúce vidieť stopy niektorých zvierat v životnej veľkosti. Napríklad taká žirafa decká neuveriteľne zaujala.

Ku každému zvieraťu, okrem jeho stopy, nájdete stručný text s rôznymi zaujímavosťami, mapu sveta s vyznačenými miestami výskytu, ďalej jeho veľkostný pomer k (dospelému) človeku, informáciu o dĺžke života aj o tom, či v prírode žije samotársky alebo v spoločenstve.

Stopy zvierat

Stopy zvierat

Stopy zvierat

Tanec snehovej vločky (5+)

Podobne ako Stína, aj tento príbeh je zdanlivo jednoduchý a krátky, obsahovo ho však pochopia až staršie deti. Začína ako pekná zimná rozprávka o chlapcovi, ktorý je fascinovaný padajúcim snehom a snaží sa chytať vločky a skúmať ich. S týmto sa iste väčšina malých čitateľov dokáže stotožniť. Potom sa jedna vločka začne zväčšovať, a na chlapca prehovorí, čo naše deti veľmi dobre pobavilo. Nasleduje dialóg medzi chlapcom a vločkou o existencii, svete a živote, ktorý naberá mierne filozofické rozmery, a myslím, že moji šesťroční sa v závere knihy trochu stratili.

Kniha je dvojjazyčná – text je na každej strane po slovensky aj po anglicky, čiže knižku môžete použiť aj na učenie angličtiny. Na posledných stranách sú aj nejaké úlohy pre deti – hľadanie rozdielov a vyfarbovanie.

Montessori knihy o zime - Tanec snehovej vločky

Montessori knihy o zime - Tanec snehovej vločky

Montessori knihy o zime - Tanec snehovej vločky

Zvierací záchranári: Zasnežená červienka (5+, samostatné čítanie 7+)

Séria o zvieracích záchranároch má v hlavných úlohách zvieratá, ktoré sa dostali do nejakého nebezpečenstva a boli zachránené. Tieto príbehy sú inšpirované skutočnými udalosťami a na konci každej knihy je v krátkosti opísané, ako sa volalo skutočné zvieratko, ktorý záchranár ho zachránil a aké sú jeho spomienky na danú udalosť.

Medzi knižky o zime môžeme zaradiť príbeh o malom vtáčikovi, ktorého deti nájdu pod stromom pár dní pred Vianocami, je vcelku napínavý. Kniha začína tým, že deti odchádzajú zo školy na vianočné prázdniny a vonku začína husto snežiť, takže nás pri čítaní chytala kvalitná vianočná nálada. Ako v každom dieli Zvieracích záchranárov, aj tomuto príbehu na autenticite veľmi pridal opis toho, ako to bolo naozaj, v závere knihy.

Lotka a Vianoce so sobom, Sára a vianočný medveď (5+, samostatné čítanie 7+)

Na Vianoce dostali naše dievčatá tieto nádherné vianočno-zimné príbehy a boli z nich nadšene. Čítali si ich samé, no hneď mi ich museli prerozprávať, lebo sú vraj veľmi napínavé a vzrušujúce.

Lotkin príbeh sa odohráva v Nórsku, na návšteve u prastarej mamy, ktorá jej rozpráva, ako kedysi v detstve zaháňali soby. Keď Lotka zaspí, sníva sa jej, že sa vrátila v čase o 80 rokov. Zrazu aj ona je pastierkou sobov. S kamarátkou zachránia predčasne narodeného sobíka. Musia prekonať niekoľko nebezpečných situácií, dokonca stretnú svorku vlkov.

Na konci knihy je glosár s neznámymi slovíčkami, a aj zopár strán o soboch, ich živote a o národe Sámov, ktorí sa o ne starajú.

Sára zase trávi Vianoce u starého otca, keďže jej mama čaká bábätko. Starý otec s ňou postaví v záhrade iglu, a k nemu malého medvedíka zo snehu, aby sa s ním mohla hrať. Aj Sára zaspí – a jej sen sa odohráva v kanadskej Arktíde, na území Inuitov. Je nemenej dobrodružný a napínavý, a rovnako plný zimy a snehu. Ideálne čítanie pod teplou dekou, s šálkou voňavého čaju 🙂

Sára a ľadový medveď

Lotka a Vianoce so sobom

Sára a ľadový medveď

Lotka a Vianoce so sobom

Čakanie na sneh (7+)

Milý príbeh, ktorý ma úplne vrátil do detstva. Pripomenul mi, aké to bolo netrpezlivo čakať na vianočné prázdniny a všetky zimné radovánky ako sánkovanie s kamarátmi za domom a korčuľovanie na zamrznutom jazere. Je o malom školákovi zo sídliska, ktorý čaká na prvý decembrový sneh.

Kniha je tak trochu retro, autor písal myslím o období deväťdesiatych rokov minulého storočia. Niektoré veci som deťom musela vysvetľovať, napríklad sánky odložené v “kočikárni” 🙂 Ale v mnohom sa  dnešné deti nelíšia od tých minulých. O decembrovom snehu tie naše bratislavské deti sice asi môžu len snívať, a poriadna nádielka je dosť výnimočná, no s nadšením využijú aj každý menší poprašok a sánky, boby, lopáre sú v kurze, kým nezmizne aj posledný biely kúsok.

Kniha je krásne lyricky ilustrovaná talentovanou Martou Matus, kresby jej dodávajú tú správnu zimnú atmosféru.

 Čakanie na sneh

Čakanie na sneh

Čakanie na sneh


Ak hľadáte knihy skôr s vianočnou tematikou, pozrite si tento náš zoznam Montessori kníh o Vianociach.


3 Replies to “Montessori knižky na tému ZIMA”

  1. […] Prečítajte si aj: Montessori knihy o ZIME […]

  2. […] Prečítajte si aj: Montessori knižky na tému ZIMA […]

  3. […] Prečítajte si aj: Montessori knihy na tému ZIMA […]

Pridaj komentár