Montessori knižky o vode

Voda k letu neodmysliteľne patrí. V lepšom prípade tá v moriach, jazerách, bazénoch, v horšom vo forme dažďa ? Toto leto máme tak trochu zo všetkého, stihli sme zatiaľ kúpanie v jazere, bazéne aj mori, čľapkanie v potôčikoch pri turistike… Ale aj poriadne búrky a jednu parádnu prietrž mračien, pri ktorej sme zmokli do nitky a brodili sa po kolená v kalužiach ?

Minulý rok som spísala 33 spôsobov, ako sa hrať s vodou. Nájdete tam činnosti praktického života, pokusy, tvorenie… Pre deti maličké aj trošku väčšie.

Tentokrát vám chceme predstaviť zopár našich top kníh o vode a veciach s ňou súvisiacich. A všetky by mohli mať prívlastok Montessori.

Kudy teče řeka

Toto rozkladacie leporelo sme aj s jeho dvojičkou, Kadiaľ vedie cesta, čítali nespočetnekrát. Názorne ukazuje, kde pramení rieka, ako sa mení z malého potôčika na veľký tok, naberá na objeme, a nakoniec sa vylieva do mora.

Voda

Ilustrácie sú milé a plné drobných detailov, ktoré deti rady skúmajú.

Voda

Z druhej strany skladačky sú názvy a stručné popisy živočíchov, ktoré žijú v rieke, a dopravných prostriedkov, ktoré sa po riekach plavia.

Voda

Druhá knižka, Kadiaľ vedie cesta, rovnako zaujímavo vysvetľuje, aké typy ciest máme od lesného chodníčka až po diaľnicu.

Z mne nepochopiteľných dôvodov je iba knižka o ceste po slovensky, tá o vode je iba po česky. Vôbec to nevadí, textu je v knihe minimum. Obe knižky sú veľmi vydarené a odporúčame ich do domácej knižnice pre deti od roka do približne piatich ?

Príbeh vody

Staršia dcéra sa pred pár rokmi veľmi zaujímala o vodu. Urobili sme si vtedy lapbook, o ktorom som písala tu. V ňom sme riešili cyklus vody v prírode, aká stará je voda, na čo sa používa, či aké existujú formy vody a pevniny na Zemi. Škoda, že vtedy ešte neexistovala táto knižka!

Voda

Je to príbeh prváčika Janka, ktorý je na prázdninách u starých rodičov a postupne zisťuje, ako putuje voda v prírode a ako je možné, že nám čistá tečie z kohútika vždy, keď ním otočíme.

Voda

Knižka je plná užitočných informácií, napríklad hneď v prvej kapitole sa deti dozvedia, prečo sa rastliny nepolievajú uprostred horúceho slnečného dňa, ale iba večer či ráno. Janko ďalej zistí, že voda uhasí smäd lepšie ako kadejaké sladené nápoje, že meteorológovia merajú ročný úhrn zrážok, že voda, ktorá nám tečie z vodovodu je prečistená v čističke vôd a ešte oveľa, oveľa viac.

Voda

Kapitoly sú krátke, a na konci každej je okienko “pre zvedavcov”, kde sú nejaké zaujímavosti k danej téme, napríklad kde berú supermarkety ovocie a zeleninu, keď u nás málo prší a je slabá úroda, alebo aký je rozdiel medzi minerálnou, perlivou a pramenitou vodou.

Páči sa mi, že kniha rieši viaceré environmentálne témy, vysvetľuje, nabáda deti k šetrnému životnému štýlu. Autorka Kateřina Gančaříková má totiž bohaté skúsenosti s realizáciou environmentálnych výukových programov pre deti.

Súčasťou knižky je pekný obojstranný plagát, kde je znázornený kolobeh vody v prírode a putovanie vody od zdroja až do vodovodného kohútika.

Voda

Po Príbehu vody sme sa rovno pustili do Príbehu elektriny. K tej majú deti tiež celkom často otázky a keďže na túto tému sú moje znalosti nie najlepšie, dúfam, že nám táto knižka pomôže nájsť odpovede.

Voda

Aj tu je vložený obojstranný plagát, ktorý deťom pomôže pochopiť, ako sa energia dostane z elektrárne k nám domov.

Voda

Prvé otázky: Ako vzniká dážď

Okienková knižka pre najmenších, ktorá jednoducho a zrozumiteľne vysvetľuje počasie.

Ako vzniká dážď, kedy vidíme dúhu, prečo svieti slnko alebo ako silno fúka vietor.

Pod vodou / Pod zemou

Táto obrovská obojstranná kniha obsahuje také množstvo informácií, že sme ju ešte stále celú neprečítali, a to ju máme doma už skoro rok. Má veľký formát, ktorý naše deti milujú. A úplne chápem prečo, všetky tie informácie a ilustrácie takto človek oveľa intenzívnejšie vníma.

Voda

Na dvadsiatich dvoch dvojstranách sa v tejto časti knihy dozviete všetko možné o živote pod vodou. O živočíchoch, ropných plošinách, Mariánskej priekope, fyzikálnych javoch…

Z druhej strany vás čaká zase exkurzia do podzemia, kde docestujete až k jadru Zeme.

Over and under the pond

Rybníky a mokrade poskytujú domov množstvu rastlín a zvierat, ktoré žijú pod vodou aj nad vodou. Táto knižka je o chlapcovi a jeho mame, ktorí sa člnkujú na rybníku a pritom pozorujú, čo sa okolo nich deje. Tu lieta vážka, tam sa stehlík chystá vzlietnuť zo svojho hniezda, či pstruh sa chystá na útok.

Voda

Dej knihy je pomalý, lyrický, a veľmi verne sprostredkuje čitateľovi pokojnú atmosféru osamoteného rybníka ďaleko od civilizácie, kde počuť vtáčí spev, bzukot hmyzu, šumenie vetra a žblnkot vody.

Voda

V tejto sérii máme aj Up in the garden, Down in the earth a Over and under the snow. Sú to krásne knižky, v ktorých si deti veľmi rady listujú.

Follow the Water from Brook to Ocean

Toto je z peknej série tenkých (anglických) knižiek, ktoré jednoducho a pochopiteľne vysvetlujú rôzne prírodné javy. Máme ich doma zopár, napríklad o tom, prečo má Mesiac stále iny tvar alebo aké konštelácie hviezd vidíme na oblohe.

V tejto knižke sledujeme, ako putuje voda. Čo sa stane s daždovými kvapkami, keď spadnú na zem, čo je to vodopád, či ako zabrániť znečisteniu vodných tokov.

Je podobná myšlienkou leporelu Kudy teče řeka, ale je pre trochu staršie deti a obrázky sú sprevádzané jednoduchými komentármi.

Barborka, Kubko, Terka sa učí plávať

No a na záver nemôžem opomenúť našich večných kamarátov, ktorí nás sprevádzali, keď sa deti učili plávať.

Barborka sa učí plávať v knižke Barborka a jej zážitky. Kubko v slovenčine na túto tému ešte myslím nie je, my máme francúzsku verziu. O Terke je zase Terka sa učí plávať.

Páči sa mi, že tieto príbehy sú na jednu tému, avšak všetky poňaté trochu inak, takže sú pre deti zaujímavé všetky.

Pridaj komentár